zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Stworzenie własnego pomysłu na biznes

W jaki sposób to zrobić? Stwórz listę swoich celów oraz opis zasobów osobistych. Zastanów się, jaki rodzaj działalności gospodarczej wykonywanej przez Ciebie będzie pozwalał jednocześnie na wykorzystanie Twoich zasobów oraz na realizację przynajmniej części Twoich najbardziej istotnych celów. Po każdym analizowanym pomyśle – zastanów się czy taka praca sprawiała by Ci przyjemność oraz czy jest to coś co chciałbyś robić każdego dnia. To kluczowe pytanie, które musisz sobie zadać.
 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak poznać inne pomysły na biznes sprawdź tutaj.
  • Jak zadbać o wzrost swojego biznesu w oparciu o franczyzę sprawdź tutaj.

Jak stworzyć swój pomysł na biznes?

Większość pomysłów na biznes, opiera się na tym, czego chcę dokonać w swoim biznesie. Na przykład, kiedy szukałem projektu, który mógłbym zrealizować w sezonie letnim, kiedy dzieci nie uczęszczały do szkoły, doszedłem do wniosku, że ludzie zawsze szukają czegoś, co mogliby robić ze swoimi dziećmi w lecie. Stworzyłem więc warsztat prac ręcznych dla dzieci, który mógł uczył umiejętności manualnych, a jednocześnie zapewnił im zajęcie w czasie wakacji.Następnie zaoferowałem swoją usługę w dużych hotelach, gdzie odpoczywają rodziny z dziećmi.

Przeczytaj więcej: Skąd wziąć pomysł na biznes

Od czego zależy stworzenie dobrego pomysłu na biznes?

Wiele czynników odgrywa rolę w tworzeniu dobrego pomysłu na biznes. Firma musi znać swój produkt lub usługę tak dokładnie, aby w ciągu kilku minut móc nauczyć o nim kogoś innego. Musi też być w stanie zidentyfikować rynek docelowy i mieć strategię marketingową, aby sprzedać swój produkt. Na przykład Starbucks wiedział, że istnieje zapotrzebowanie na ludzi w ruchu, którzy szukają kawy o różnych smakach i że kanapki śniadaniowe będą kolejnym popularnym produktem.

Jak znaleźć inspirację na biznes?

Zanim przejdziemy do konkretnych pomysłów, podpowiemy Ci, jak szukać inspiracji:

1. Zamień pasję na ideę biznesową

Pasja gotowania poparta doświadczeniem i sprzedawanie swoich przetworów do sklepów.

Inkubator kuchenny/przetwórczy – co to jest?

Bezpośrednia sprzedaż płodów rolnych - także tych przetworzonych - może być istotnym źródłem dochodu dla mieszkańców wsi. Inkubatory kuchenne/przetwórcze dają też szansę utrzymania się na rynku lokalnym producentom i zapewniają oczekiwaną przez konsumentów naturalną i zdrową żywność.Niestety jeszcze do niedawna wytwarzanie lokalnej żywności napotykało na wiele barier. Poza tym – zazwyczaj lokalne produkty spożywcze wytwarzane są na małą skalę – prezentowane i sprzedawane najczęściej podczas dożynek, festynów, lokalnych targowiskach czy ryneczkach. Przez wzgląd na zawiłe przepisy prawne, brak infrastruktury oraz efektywnej i umiejętnie prowadzonej promocji rolnicy i mniejsi przedsiębiorcy nie wchodzili na szerszy rynek z oficjalną sprzedażą swych płodów rolnych. Tracili przez to szansę na dodatkowy dochód, ginęła lokalna tradycja, nie było też możliwości bezpośredniego kontaktu konsumenta z wytwórcą.

Przeczytaj więcej: Jak prowadzić inkubator kuchenny?

2. Rozwiązuj problemy innych dzięki posiadanym umiejętnościom technicznym i budowlanym.

Pomimo tego, że rynek budowlany jest mocno rozwinięty, szybki wzrost budownictwa mieszkaniowego zwiększa popyt na usługi remontowo-budowlane. Spowodowane jest to coraz większa dbałością o estetykę i trwałość robót, coraz większym udziałem inwestorów zagranicznych na rynku polskim, koniecznością budowania według standardu europejskiego, a także sprawną i masową dystrybucją usług.

Przeczytaj więcej: Jak prowadzić firmę budowlaną?

3. Wykorzystaj swoje kompetencje

Tłumaczenie tekstów z języków obcych na polski i odwrotnie może być dobrym pomysłem na biznes i dobre zarobki. Nie każdy w naszym kraju biegle zna np. język angielski lub niemiecki w stopniu umożliwiającym mu bezbłędne przetłumaczenie ważnych dokumentów. Na pewno duży problem mogą mieć seniorzy nie znający żadnego języka obcego.Jeszcze lepiej, gdy znamy język chiński lub japoński - umiejętność tłumaczenia z języków pozaeuropejskich jest coraz bardziej pożądana przez rodzime przedsiębiorstwa współpracujące z firmami różnych krajów i kontynentów.  

Przeczytaj więcej: Biuro tłumacza przysięgłego.

Jak szukać dobrego pomysłu na biznes?

Możesz spróbować burzy mózgów lub wygooglować frazę "sposoby na znalezienie pomysłu na biznes". Jeśli nie jesteś pewien, w jakiej sekcji chcesz być, poszukaj pomysłów takich jak pomysły na biznes dla początkujących, biznesy domowe, pomysły na mały biznes itp.

Warto też szukać pomysłów będących połączeniem umiejętności, wiedzy, pasji, cech osobistych i doświadczeń. Jeżeli masz doświadczenia osobiste w wychowywaniu dzieci, które były alergikami lub nie tolerowały niektórych produktów, a równocześnie lubisz gotować, posiadasz wiedzę w tym zakresie, kochasz dzieci, pasjonuje Cię przekazywanie wiedzy i dzielenie się doświadczeniami z innymi i chcesz wspierać innych rodziców, to możesz rozważyć prowadzenie warsztatów w tym zakresie, gotowanie na zamówienie lub sprzedaż do określonych miejsc produktów żywnościowych. Sposób docierania do klienta może wynikać z Twojej wiedzy i doświadczeń zawodowych – jeśli Twój zawód był związany np. z marketingiem, to w działalności możesz wykorzystać swoją wiedzę do prowadzenia sklepu, strony internetowej, kawiarni itp.

Własne doświadczenia bardzo wspomagają prowadzenie działalności gospodarczej, a równocześnie ludzie cenią wiarygodność. Spojrzenie na całość swoich zasobów przy kreowaniu pomysłu na biznes może pomóc w stworzeniu unikatowej, jedynej w swoim rodzaju oferty. Dzięki temu możesz zyskać klientów i zagospodarować specyficzną niszę rynkową.

Przeczytaj więcej: Jak trafić z pomysłem w rynkową niszę?

W jaki sposób wprowadzić pomysł na biznes na rynek?

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, można wyłonić trzy główne stopnie samodzielności działania:

  1. samozatrudnienie,
  2. podwykonawstwo,
  3. w pełni samodzielna działalność.

Stopnie te różnią się od siebie wystawieniem na ryzyko, skomplikowaniem i zakresem działań, które trzeba wykonywać samodzielnie, oraz kwotą przychodów, jakie można uzyskać. Ryzyko, ilość i skomplikowanie prac własnych oraz przychody narastają od samozatrudnienia do w pełni samodzielnej działalności.

Oprócz wspomnianych powyżej trzech stopni samodzielności istnieje droga pośrednia, zwana franczyzą. Co to jest franczyza? Franczyza jest terminem używanym do opisania firm, z którymi podpisuje się umowę, w ramach której prowadzi się ich produkty lub usługi. Słowo to może również odnosić się do sprzedawców detalicznych, którzy mają sklepy w różnych częściach Polski i świata.Niektórzy przedsiębiorcy decydują się zawrzeć umowę franczyzy z firmą, której marka jest znana i identyfikowalna na rynku. Kluczowa będzie odpowiedź na pytanie cz nadaje się na Franczyzobiorcę.

Przeczytaj więcej: Czy nadaję się na franczyzobiorcę?

Przy określaniu pomysłu na biznes można rozważyć stopień samodzielności, jaki chcemy i możemy urzeczywistniać w prowadzonej działalności. W początkowej fazie może być korzystne prowadzenie firmy jako partnera lub podwykonawcy w firmie, która już działa na rynku. Taka forma współpracy przez pewien okres może pozwolić Ci na okrzepnięcie w prowadzeniu działalności, nabycie specyficznego doświadczenia, zdobycie własnych klientów. Możesz rozważyć taki wariant, nawet jeżeli przedmiot działalności podwykonawczej nie jest w pełni zgodny z Twoimi zamierzeniami biznesowymi, ale może pozwolić Ci na rozpoczęcie w ogóle prowadzenia działalności i stopniowe budowanie własnej firmy.

 

redakcja

Zdjęcie autorstwa Mikhail Nilov z Pexels

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.57

Udostępnij artykuł:

Franczyza bez cięć od.2 Franczyza bez cięć od.2
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem