zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Jaki biznes otworzyć na wsi - korzystaj z jej zasobów

Współczesna wieś jest miejscem koncentrującym mieszkańców o różnym przekroju społecznym, wieku, zainteresowaniach i potrzebach. Obok tych, którzy z pokolenia na pokolenie pracują na gospodarstwie zamieszkują ją ci, którzy uciekli od zgiełku miasta. Coraz więcej interesujących, intratnych pomysłów na biznes powstaje właśnie na wsiach. Przedsiębiorcy czerpią z tego, co oferuje to miejsce – bogactwa przyrody, naturalnych zasobów czy możliwości łączenia życia zawodowego z rodzinnym.  

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki biznes prowadzić na wsi korzystając z jej zalet i zasobów.
  • Jak poznać inne pomysły na biznes sprawdź tutaj.
  • Jak zadbać o wzrost swojego biznesu w oparciu o franczyzę sprawdź tutaj.

To, jaki biznes otworzyć na wsi (i w zasadzie nie tylko tam) w dużej mierze zależy od potrzeb rynku. Przed rozpoczęciem własnego pomysłu na biznes niezbędne jest więc zrobienie analizy lokalnego rynku i sprawdzenie m.in., czego mieszkańcom danej wsi brakuje w ich miejscowości. Wówczas wystarczy dobry biznes plan i przestrzeń do zagospodarowania. Otwierając pomysł na biznes na wsi można wykorzystać także jej walory przyrodnicze, kulturowe bądź historyczne, a także nawiązywać bezpośrednie relacje z mieszkańcami inwestując w ich wieloletnie zaufanie.  

Wykorzystaj ekologiczny boom

To, jak będzie wyglądał Twój pomysł na biznes na wsi zależy od tego, czym dysponujesz – masz może nieużywaną stodołę? A może posiadasz duży kawałek pola? Robisz najlepsze przetwory w całym regionie? A może hodujesz konie lub alpaki? Uprawiasz ekologiczne warzywa i owoce?

Niezależnie od Twojej odpowiedzi pamiętaj, że tak naprawdę w każdym biznesie można osiągnąć sukces, ale najważniejsza jest konkurencyjność i zainteresowanie ludzi Twoim pomysłem na biznes. 

To, co w ostatnich latach jest niezmienne to fakt, iż coraz więcej Polaków świadomie wybiera produkty ekologiczne starając się żyć w zgodzie z naturą. Dla wielu ludzi „eko” to pomysł na życie, dlatego też rolnictwo organiczne idealnie wpisuje się w ten trend. Uprawiane z dala od zanieczyszczeń, nie pryskane produkty „bio” i „eko” z pewnością znajdą swych odbiorców. W Polsce istnieje ogromny potencjał rozwoju ekorynku, także, jeśli chodzi o rozwój ekologicznego rolnictwa. Uczestnikami kanałów dystrybucji produktów rolnictwa ekologicznego są zarówno rolnicy, pośrednicy hurtowi, detaliczni, jak i konsumenci. Coraz częściej prowadzone są badania mające na celu analizę rynku pod kątem potrzeb klienta i udoskonalania istnieją­cych oraz nowych kanałów dystrybucji. Wnioski te są ważnym źródłem informacji dla producentów rolnych – informują, w jakim kierunku producenci żywności ekologicznej powinni się rozwijać oraz na co zwrócić uwagę przy wdrażaniu produktu, aby odnieść sukces i wzmocnić swoją pozycję rynkową. 

Istnieje mnóstwo pomysłów na to, jak zarobić na ekologicznym biznesie, m.in. bazary z ekologiczną żywnością z dostawą do domu, ekologiczne delikatesy, eko-piekarnie, a także sklepy z organiczną żywnością lub restauracje serwujące posiłki złożone tylko z żywności posiadającej certyfikat ekologiczny. Niektóre z nich zajmują się także cateringiem.

Prowadzący ten pomysł na biznes podpowiadają także, że obecnie warto także pomyśleć nad sklepem internetowym oferującym ekologiczną żywność. Wówczas pole sprzedaży będzie właściwie nieograniczone, a kwoty inwestycyjne – zdecydowanie niższe niż w przypadku otwarcia dużego sklepu stacjonarnego. Konsumenci chętnie korzystają ze sklepów internetowych, w których mogą zakupić ekologiczne, regionalne produkty pochodzące prosto od rolników i małych firm współpracujących z gospodarzami.

Ekologiczne soki, jaja, dżemy i konfitury

Branża ekologicznej żywności jest staje się obecnie jedną z niewielu branż odnotowujących ciągły wzrost na całym świecie, a od kilkunastu lat również w Polsce.

Posiadasz swój sad? Gospodarstwo pełne zdrowych i wartościowych owoców i warzyw to naprawdę ogromny skarb. Soki własnej produkcji wytwarzane z ekologicznych warzyw i owoców, uprawianych bez pestycydów, sztucznych nawozów i GMO już dawno stały się poszukiwane przez klientów. Można dostarczać je do lokalnych przedszkoli, szkół i innych instytucji oraz obsługiwać wiejskie imprezy plenerowe. Na różnych festynach i lokalnych imprezach można też wystawiać małe stoisko, gdzie uczestnicy imprezy będą mogli tanio zakupić soki z ekologicznych warzyw i owoców.

Soki własnej produkcji z ekologicznych warzyw i owoców są ważnym segmentem produkcji przetworów owocowych w Polsce. Przetwórstwo owoców stanowi znaczącą gałąź przemysłu w Polsce, a tym samym stanowi dobry pomysł na biznes na wsi.

Jeśli mieszkasz na wsi i hodujesz kury lub dysponujesz kawałkiem ziemi, na którym możesz postawić kurnik i wybieg dla kur, możesz pomyśleć o założeniu „kurzego biznesu”. Pamiętaj jednak, że kury muszą mieć odpowiednie warunki hodowlane - dostęp do dużej przestrzeni, zielonej trawy, naturalnego pokarmu. Mają być w końcu-szczęśliwe. Kurniki muszą spełniać urzędnicze wymogi. Oczywiście powinny być wyposażone w karmidła i poidła. Przy fermie ekologicznej niezbędne są certyfikaty nadawane przez jednostki certyfikuące. To one dają prawo do stosowania na opakowaniach jaj przedrostka "eko".

Z mirabelki, z dzikiej róży, z jarzębiny, jagodowe, porzeczkowe – dżemy i konfitury z naturalnych składników to prawdziwa bomba witamin i składników naturalnych, występujących w owocach. To także naprawdę dobry pomysł na biznes na wsi. Ludzie nie chcą już stojących na sklepowych półkach produktów cukrowych z małym dodatkiem owoców. Potrafisz więc robić dżemy i konfitury? Masz dostęp do własnych owoców? Wykorzystaj modę na robienie przetworów i zrealizuj naprawdę dobry pomysł na biznes – zatrzymuj smaki lata w słoiczkach. Zakupią je od Ciebie okoliczne przedszkola, szkoły, domy pomocy społecznej, a okresie świątecznym pięknie zapakowane słoiczki staną się smacznymi i zdrowymi prezentami, które Twoi klienci podarują najbliższym.

Z własnego gospodarstwa rolnego można sprzedawać również mleko, wędliny oraz sery. Trzeba jednak liczyć się z wymaganiami związanymi z bezpieczeństwem i jakością sprzedawania takich produktów – m.in. wymaganiami weterynaryjnymi.

Nie ulega wątpliwości, że pyszne jedzenie, tradycyjne smaki, stare przepisy, zdrowe produkty i lokalne wytwarzanie żywności są w ostatnim czasie coraz bardziej popularne i pożądane przez konsumentów. Coraz częściej też doceniają oni zalety tradycyjnego jedzenia i bezpośredniego kontaktu z jej wytwórcami. W Polsce wiele jest powiatów, gmin, krain geograficznych słynnych ze swych ciekawych i inspirujących tradycji kulinarnych. Warto więc może skorzystać z możliwości, jakie daje Inkubator kuchenny/przetwórczy - miejsce, w którym rolnicy – w odpowiednich warunkach sanitarnych – mogą przetwarzać wyprodukowane przez siebie płody rolne, aby następnie sprzedawać je we własnym gospodarstwie lub lokalnych targowiskach. Inkubator kuchenny/przetwórczy jest jednym ze sposobów pomocy lokalnym producentom żywności w wejściu na drogę profesjonalnej i legalnej produkcji i sprzedaży - zanim będą mogli zainwestować większe środki na uruchomienie własnego przedsięwzięcia.

Ewelina Adamczyk

Więcej o inkubatorze kuchennym znajdziesz tu:https://www.dobrepomyslynabiznes.pl/pomysly/na-wsi/inkubator-kuchenny-wsparcie-lokalnego-przetwarzania-produktow-zywnosciowych

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.46

Udostępnij artykuł:

Franczyza bez cięć odcinek specjalny Franczyza bez cięć odcinek specjalny
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem