zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Pomysł na biznes - stylista żywności

Tajemniczo brzmiący "stylista żywności" lub z ang. "food stylist" jest w Polsce dopiero raczkującym zawodem. Jednakże - coraz częściej poszukiwanym.

Stylistów żywności zatrudniają twórcy reklam, wydawcy książek kucharskich i magazynów o gotowaniu. Także właściciele restauracji i kawiarni, którzy chcą mieć ładne zdjęcia do swojego menu czy na stronę internetową.

Czym zajmuje się stylista żywności?

Jedzenie w błysku fleszy

- Bardzo często słowo "stylista" kojarzy się ludziom z modą, ubieraniem. - mówi Joanna, stylistka żywności z Warszawy. - Najprościej mówiąc, stylista dba, aby żywność prezentowała się na zdjęciu lub filmie jak najlepiej.

Do sfotografowania jej nie wystarczy tylko profesjonalny fotograf. Potrzebna jest osoba, która tak ułoży jedzenie na talerzu, aby wyglądało apetycznie. Cały kadr natomiast, z wszystkimi dodatkami, wyglądał atrakcyjnie. To właśnie dzięki takim trikom jedzenie w reklamach wygląda tak kusząco. Na widok pięknych zdjęć na blogach kulinarnych aż cieknie ślinka.

- Efekt ma być taki, że pięknie wyeksponowana potrawa ma aż wyciągać do oglądającego ręce. - śmieje się pani Joanna. - Dlatego tak ważny jest w tym zawodzie zmysł estetyczny, wyobraźnia, kreatywność, poczucie piękna. Trzeba też jednak posiadać wiedzę o produktach, potrawach, o zamiennikach, technologii gastronomicznej. Myślę, że dobry stylista żywności powinien umieć gotować. Ja potrafię. Pamiętajmy też, że tak jak w modzie, trendy w stylizacji żywności także się zmieniają.

Pani Joanna twierdzi, że stylizacja jedzenia powinna łączyć się z zamiłowaniem do kuchni w ogóle.

- Musi po prostu lubić jeść, mieć wyczucie smaku, znać produkty. - mówi. - Wszystko po to, aby później połączyć to wszystko w piękny obrazek. Sama staram się, aby w moim domu jedzenie zawsze wyglądało apetycznie na talerzu. Moje dzieci są zachwycone, gdy dostają ładnie podany obiad. To swoistego rodzaju sztuka.

Pani Joanna sama też robi zdjęcia, ale nie jest to wymogiem ani gwarantem sukcesu.

- Można współpracować z fotografem, a samemu jedynie stylizować żywność - radzi.- Poza tym sama często radzę się mojej siostry, która tak jak ja jest fotografem. Pytam ją, czy uzyskałam zamierzony efekt. Konsultacja w tym fachu jest bardzo ważna. Współpraca z fotografem może wzbogacać naszą pracę. Można też oczywiście samemu nauczyć się robić dobre zdjęcia. Ale nic na siłę.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.27

Udostępnij artykuł:

Jakim kapitałem dysponują osoby chcące rozpocząć działalność franczyzową Jakim kapitałem dysponują osoby chcące rozpocząć działalność franczyzową
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem