zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Jak założyć własną działalność gospodarczą – poradnik

Realizowanie własnego pomysłu na biznes jest marzeniem wielu osób, zarówno tych dopiero startujących na rynku pracy jak i tych funkcjonujących na nim od dawna pracując „dla kogoś”. Niestety wielu z nich przed spełnianiem tego marzenia powstrzymuje brak doświadczenia, niekiedy przebojowości, wyjścia ze swej strefy komfortu czy chociażby…obawa przed różnymi formalnościami wiążącymi się z zakładaniem własnej firmy. W praktyce jednak otwieranie własnego biznesu wcale nie jest aż tak skomplikowane, jak wydaje się to na początku.  

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są etapy otwierania własnego biznesu. 
  • Jak poznać inne pomysły na biznes sprawdź tutaj.
  • Jak zadbać o wzrost swojego biznesu w oparciu o franczyzę sprawdź tutaj.

Trzeba być jednak zmotywowanym i …zorientowanym. Przeczytaj więc nasz poradnik jak założyć własną działalność gospodarczą krok po kroku. 

Sześć kroków zakładania własnego biznesu  

Co dzieli Cię od wpadnięcia na wymarzony pomysł na biznes, jego dokładnego przemyślenia, zorientowania się na lokalnym rynku i opracowania planu biznesowego do rzeczywistej jego realizacji? Otóż dzieli Cię dokładnie sześć etapów: 

  • wybór formy prawnej Twojej działalności gospodarczej; 
  • wybór formy opodatkowania Twojej firmy; 
  • wybór kodów PKD; 
  • wybór dobrego biura rachunkowego; 
  • zarejestrowanie firmy – wypełnienie wniosku CEIDG-1; 
  • założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki firmowej. 

Każdy z tych kroków szczegółowo omówiony zostanie w kolejnych artykułach na naszym portalu. W tym przedstawimy każdy z nich pokrótce.  

Krok 1 - wybór formy prawnej Twojej działalności gospodarczej 

Forma prawna przedsiębiorstwa posiada istotny wpływ na koszty jego założenia, późniejszego prowadzenia, czas czekania na zarejestrowania, wysokość opodatkowania i składki ZUS oraz na to, czy będziesz ponosił odpowiedzialność osobistą za zobowiązania firmy. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają dopiero przygodę z własnym pomysłem na biznes decydują się przeważnie albo na jednoosobową działalność albo spółkę cywilną, przy czym pamiętać należy, że każda forma działalności gospodarczej ma swoje zalety i wady. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest firmą prowadzoną przez jednego właściciela. Poza warunkiem pełnoletniości, przedsiębiorca właściwie nie musi spełniać żadnych innych warunków – niekiedy nie trzeba mieć nawet polskiego obywatelstwa, wystarczy być obywatelem państwa należącego do struktur Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

Natomiast spółka cywilna w praktyce różni się od jednoosobowej działalności gospodarczej przede wszystkim tym, iż posiada więcej właścicieli, którzy również muszą spełnić właściwie tylko jeden wymóg – być pełnoletni. W umowie spółki zobowiązują się oni dążyć do wspólnego celu gospodarczego. 

O innych formach prawnych działalności gospodarczej przeczytasz w innym artykule. 

Krok 2 - wybór formy opodatkowania Twojej firmy 

Po wyborze formy prawnej Twojej firmy musisz wybrać formę jej opodatkowania. Jego wybór zależy od rodzaju pomysłu na biznes jaki będziesz prowadził, wielkości prognozowanych przychodów, korzystania z ulg podatkowych bądź rozliczania z małżonkiem.  

Masz do wyboru cztery formy opodatkowania (PIT, CIT, ryczałt od przychodów, karta podatkowa), które zostaną omówione w innym artykule.  

Krok 3 - wybór kodów PKD 

Otwierając swój biznes musisz określić, jaki rodzaj usług będziesz wykonywać. Do tego służą właśnie kody PKD. Jest to niezwykle istotne, gdyż nie będziesz mógł wystawić faktury z tytułu działalności, której wcześniej nie zadeklarowałeś.  

Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej (PKD) jest zbiorem rodzajów działalności społeczno-gospodarczej, które występują w gospodarce narodowej. Wprowadzono ją do stosowania w dokumentacji, ewidencji, statystyce, rachunkowości oraz urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Jej kody służą również klasyfikacji podmiotów gospodarczych na potrzeby rejestru jednostek gospodarki narodowej (REGON) zgodnie z rodzajem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.  

Kody PKD wpisujesz w czasie wypełniania wniosku CEIDG-1 (wniosek rejestracji działalności gospodarczej). Pomocna może być strona Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie znajdziesz ich pełną klasyfikację kodów.  

Krok 4 - wybór dobrego biura rachunkowego 

Prowadzenie księgowości w biznesie związane jest z posiadaniem odpowiedniej dokumentacji dotyczącej Twojej działalności gospodarczej. Celem tej dokumentacji jest rejestrowanie wszystkich przychodów, kosztów ponoszonych przez Twoje przedsiębiorstwo, wynagrodzeń pracowników oraz rozliczeń podatków. 

Oczywiście księgowość możesz prowadzić samodzielnie, pod warunkiem jednak, ze posiadasz odpowiednia wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie. W przeciwnym razie będzie to dla Ciebie pracochłonne zadanie niosące ze sobą spore ryzyko pomyłki. Tak więc, jeśli nie uważasz się za wystarczającego znawcę w dziedzinie księgowości – czas, jaki musiałbyś poświęcić na uzupełnienie wiedzy, przeznacz na rozwój swojego pomysłu na biznes. Sprawy rachunkowe powierz natomiast zawodowcy – dobremu biuru rachunkowemu.  

Biuro księgowe musisz wybrać jeszcze zanim zarejestrujesz firmę, gdyż w momencie rejestracji działalności gospodarczej musisz określić gdzie będzie przechowywana dokumentacja księgowa Twojego przedsiębiorstwa – jeżeli będzie to biuro księgowe - musisz podać jego nazwę. 

Krok 5 – zarejestrowanie firmy 

Obowiązek rejestracji w KRS dotyczy spółek osobowych i kapitałowych, czyli spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej. To zagadnienie omówione zostanie w innym artykule. 

W przypadku wyboru przez Ciebie formy działalności gospodarczej takiej jak firma jednoosobowa i spółka cywilna w celu rejestracji biznesu musisz uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.  

Złożony formularz CEIDG-1 dla osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą stanowi jednocześnie: 

  • wniosek o uzyskanie, zmianę albo skreślenie wpisu w rejestrze REGON; 
  • zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne do naczelnika urzędu skarbowego (NIP); 
  • oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych; 
  • zgłoszenie albo zmianę zgłoszenia płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; 
  • oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników. 

W celu uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej musisz wypełnić formularz CEIDG-1 i złożyć we właściwym urzędzie gminy. 

Krok 6 – założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki firmowej 

Do kompletnego realizowania własnego pomysłu na biznes brakuje Ci już tylko firmowego konta bankowego oraz firmowej pieczątki. Konto firmowe będzie służyło Ci do realizowania różnych transakcji – od kupna i sprzedaży do rozliczeń podatkowych i opłaty składek ZUS.  

Pieczątki firmowej natomiast będziesz używał do realizowania różnych formalności, np. podpisywania umów lub dokumentów w Urzędzie Skarbowym. 

Ewelina Adamczyk

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.54

Udostępnij artykuł:

Jak przygotować się do spotkania z franczyzodawcą Jak przygotować się do spotkania z franczyzodawcą
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem