zaloguj
PRZEWIŃ

Escape Room - pokój zagadek i...dobry pomysł na biznes

 

Najdroższe jest urządzenie pokoi

Najważniejsza w otworzeniu tego przedsięwzięcia jest niewątpliwie odpowiednia nieruchomość, na tyle przestronna, aby zmieścić tam biuro Sherlock’a Holmes’a na Baker Street, rycerską salę lub egipskie grobowce. Escape Room powinien składać się przynajmniej z dwóch pokoi zagadek – oczywiście im ich więcej, tym lepiej, ale nie zawsze są ku temu możliwości.

 

Oprócz pokoi powinna być też recepcja oraz pomieszczenie na niewielkie biuro. Nowoczesne pokoje wyposażone są w różne urządzenia elektroniczne, stwarzające klimat dekoracje (efektowne, ale też i wytrzymałe) oraz rekwizyty stanowiące elementy łamigłówek. Prowadzący ten biznes zalecają, aby ruchome elementy wystroju, np. meble – przytwierdzić na stałe do podłogi. Fantazja uczestników nie zna granic i w poszukiwaniu odpowiedzi na różne pytania, potrafią przewrócić cały pokój do góry nogami.

 „Pokoje ucieczek” to droga inwestycja, z czego najwięcej pieniędzy pochłania oczywiście wyposażenie pokoi. Szacuje się, że przygotowanie pokoju naszpikowanego elektroniką to wydatek nawet rzędu 1 tys. zł za 1 m², czyli na pokój o pow. 30 m² trzeba przeznaczyć ok. 30 tys. zł. Wnętrza bazujące na mniej skomplikowanej fabule i niewymagające tak kosztownych i złożonych dekoracji mogą być o wiele tańsze.

 

Trzeba więc pamiętać, że duże znaczenie ma scenariusz – czasami przewiduje on zaledwie kilka rekwizytów w pokoju, bywa, czasami potrzebnych jest ich znacznie więcej. Ponieważ aranżacja pomieszczeń zmienia się wraz z realizacją nowego scenariusza, nie warto w nią inwestować znacznych pieniędzy – z powodzeniem można wykorzystać używane, niekiedy nawet podniszczone meble.

 

Podobnie jest z remontem pomieszczeń – jeśli akcja gry umiejscowiona zostanie w więzieniu, szpitalu psychiatrycznym czy miejscu jakiejś zbrodni – wnętrza mogą być „zaniedbane”, stare, a przez to bardziej klimatyczne i wiarygodne.

 

W takim miejscu jak Escape room muszą być kamery, a nad podglądem z poszczególnych pokoi czuwa „mistrz gry”. Pomaga uczestnikom i na bieżąco sprawdza, co się dzieje w pokojach. Osprzęt kamer, monitory do podglądu, system nagłośnienia i wyposażenie recepcji wygeneruje kolejne koszty.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.14

Udostępnij artykuł:

Jaka jest rola osoby wspierającej franczyzobiorcę Jaka jest rola osoby wspierającej franczyzobiorcę
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem