Partner serwisu

Escape Room - pokój zagadek i...dobry pomysł na biznes

 

Najdroższe jest urządzenie pokoi

Najważniejsza w otworzeniu tego przedsięwzięcia jest niewątpliwie odpowiednia nieruchomość, na tyle przestronna, aby zmieścić tam biuro Sherlock’a Holmes’a na Baker Street, rycerską salę lub egipskie grobowce. Escape Room powinien składać się przynajmniej z dwóch pokoi zagadek – oczywiście im ich więcej, tym lepiej, ale nie zawsze są ku temu możliwości.

 

Oprócz pokoi powinna być też recepcja oraz pomieszczenie na niewielkie biuro. Nowoczesne pokoje wyposażone są w różne urządzenia elektroniczne, stwarzające klimat dekoracje (efektowne, ale też i wytrzymałe) oraz rekwizyty stanowiące elementy łamigłówek. Prowadzący ten biznes zalecają, aby ruchome elementy wystroju, np. meble – przytwierdzić na stałe do podłogi. Fantazja uczestników nie zna granic i w poszukiwaniu odpowiedzi na różne pytania, potrafią przewrócić cały pokój do góry nogami.

 „Pokoje ucieczek” to droga inwestycja, z czego najwięcej pieniędzy pochłania oczywiście wyposażenie pokoi. Szacuje się, że przygotowanie pokoju naszpikowanego elektroniką to wydatek nawet rzędu 1 tys. zł za 1 m², czyli na pokój o pow. 30 m² trzeba przeznaczyć ok. 30 tys. zł. Wnętrza bazujące na mniej skomplikowanej fabule i niewymagające tak kosztownych i złożonych dekoracji mogą być o wiele tańsze.

 

Trzeba więc pamiętać, że duże znaczenie ma scenariusz – czasami przewiduje on zaledwie kilka rekwizytów w pokoju, bywa, czasami potrzebnych jest ich znacznie więcej. Ponieważ aranżacja pomieszczeń zmienia się wraz z realizacją nowego scenariusza, nie warto w nią inwestować znacznych pieniędzy – z powodzeniem można wykorzystać używane, niekiedy nawet podniszczone meble.

 

Podobnie jest z remontem pomieszczeń – jeśli akcja gry umiejscowiona zostanie w więzieniu, szpitalu psychiatrycznym czy miejscu jakiejś zbrodni – wnętrza mogą być „zaniedbane”, stare, a przez to bardziej klimatyczne i wiarygodne.

 

W takim miejscu jak Escape room muszą być kamery, a nad podglądem z poszczególnych pokoi czuwa „mistrz gry”. Pomaga uczestnikom i na bieżąco sprawdza, co się dzieje w pokojach. Osprzęt kamer, monitory do podglądu, system nagłośnienia i wyposażenie recepcji wygeneruje kolejne koszty.

 

Katalog Franczyz

Sprawdź gotowe pomysły

Akademia Nauki