Złota jesień życia seniorów - agencja opiekunek/opiekunów dla osób starszych

"Na starość jest młodość potrzebniejsza niż za młodu" - powiedział niegdyś Hugo Dionizy Steinhaus. Tę maksymę można też rozumieć jako potrzebę pomocy osoby młodej seniorowi, która wspierałaby go i po prostu dotrzymywała towarzystwa. Niestety, nie zawsze rodzina jest w stanie lub ma możliwość zapewnienia należytej opieki najstarszym jej członkom.

Wówczas z pomocą przychodzą różne instytucje, w tym także prywatne agencje opiekunek/opiekunów dla osób starszych.  

To nie praca, a posługa

- Taka agencja może przynieść duże zyski - zapewniają właściciele już istniejącej. - Nie to jest jednak najważniejsze. Najważniejszy jest uśmiech seniorów, ich dobre samopoczucie i przekonanie, że jesteśmy potrzebni. Jako właściciele ponosimy ogromną odpowiedzialność za dobór odpowiedniego, uczciwego i wykwalifikowanego personelu, za bezpieczeństwo i zadowolenie seniorów i ich rodzin. Bierzemy niejako odpowiedzialność za ułatwienie życia osobom, które tego potrzebują. Chcemy też, aby i opiekunowie byli zadowoleni i odpowiednio wynagrodzeni. Musimy więc określić konkretne zasady, na jakich będzie działała nasza agencja, opracować skuteczne metody poszukiwania właściwych opiekunek/opiekunów. To oni budują renomę agencji. Trzeba też mieć nerwy ze stali i przekonanie o słuszności tego, co robimy. Nie raz spotkaliśmy się z opinią, że "żerujemy" na staruszkach i biednych kobiecinach (czyli opiekunkach). Znajdźcie działalność gospodarczą, w prowadzeniu której nie trzeba płacić podatków i nie zarabia się na ludziach. Nawet jak ktoś coś produkuje, to z myślą o tym, że kupią to ludzie. pomyslynabiznesWłaściciele jednej z agencji opiekunek/opiekunów dla osób w podeszłym wieku przyznają też, że aby dobrze prowadzić takiego rodzaju firmę, rozumieć oczekiwania zarówno rodzin jak i pracowników, samemu należy mieć doświadczenia w opiece nad seniorami. Trzeba też zainteresować się, jak funkcjonują agencje opiekunek osób starszych w Polsce, aby sprawdzić rynek, a więc badania ankietowe, rozmowy z rodzicami, rozmowy na forach.

- Starsze osoby potrafią być bardzo wdzięczne - opowiadają pracujące w agencji opiekunki. - Mimo to nie jest to praca łatwa, lecz bardzo emocjonalna, wymagająca dużo cierpliwości. Jest to też praca fizyczna - starszą osobę nierzadko trzeba podnosić, dźwigać. Jednakże opiekunka, która traktuję tę pracę jako posługę uważa, że obcowanie ze starszymi ludźmi oprócz zarobku daje jeszcze coś o wiele cenniejszego - seniorzy są kopalnią wiedzy na temat przeszłości, posiadają życiowe doświadczenie i ową salomonową mądrość właściwą dla ludzi Złotego Wieku.

Choć coraz słabsi fizycznie i potrzebujący pomocy często w codziennym życiu udowadniają jak wiele mają jeszcze do zaoferowania: pogodę ducha, niezależny od sytuacji wewnętrzny spokój, wyrozumiałość, poczucie humoru. Oczywiście są też już tacy schorowani, którzy tracą nad sobą panowanie, wciąż zadają te same pytania lub ciągle zapominają kim jesteśmy. Cóż poradzić-taka jest ludzka starość.

- Mnóstwo Polek wyjechało za granicę opiekować się seniorami - dodają opiekunki. - Wiadomo, że tam zarobek większy. W Polsce osoby starsze nie mają takiego zaplecza socjalnego, by otrzymywać dodatki do swoich emerytur, aby móc sowicie wynagrodzić opiekunkę. Dodatki pielęgnacyjne są bardzo niskie. Niestety, takie są realia i trzeba je zaakceptować. Jednakże praca w Polsce pozwala na bycie blisko rodziny, nie musimy "jechać" w świat. Polscy seniorzy także potrzebują opieki, nie tylko ci niemieccy, którzy są bardziej opłacalni. Niektórzy krytykują agencje opiekunek dla seniorów, że zabierają prowizje i płacą nam grosze. Oczywiście, że pobierają prowizje, ale dzięki agencji mamy legalną pracę, zaufanie klientów, a nasze pensje są dostosowane do polskich warunków.

Katalog Franczyz

Sprawdź gotowe pomysły

A.Blikle
Play