Partner serwisu

Zielona energia - uprawa wierzby energetycznej

Obecnie bardzo dużo uwagi poświęca się kwestii ekologii i dostępie do czystej i odnawialnej energii. Wytwarzanie jej ze źródeł kopalnych szkodzi bowiem środowisku, poza tym energii tej ciągle ubywa i staje się droższa. Warto więc zainteresować się uprawą wierzby energetycznej - rośliny krzewiastej o dużym przyroście masy drzewnej.

Wierzba energetyczna została wyhodowana kilkanaście lat temu w Szwecji. Uzyskano roślinę mało wymagającą i mrozoodporną. Uznawana jest za najtańsze i odnawialne źródło energii.

Atrakcyjna ekonomicznie i ekologicznie

Rośliny energetyczne posiadają zerową emisję dwutlenku węgla. A więc wytwarzają go tyle podczas spalania, ile pobrały z powietrza podczas wzrostu. Mają też wiele innych zalet.

- Porównując 1 ha lasu i 1 ha uprawy wierzby to z wierzby otrzymamy ok. 15 razy więcej masy drzewnej niż z lasu. - mówi hodowca. - Wydajność hektara jej plantacji to ok. 20-30 ton masy drzewnej co roku. To wartość opałowa 8m2 oleju opałowego lub 10 ton węgla. Pamiętajmy też, że jest ona materiałem corocznie odnawialnym. Plony zbiera się więc przez ok. 25-30 lat. To dlatego jest ona tak atrakcyjna ekonomicznie i ekologicznie.

Jak też informują hodowcy 1 tona miału węglowego kosztuje ok. 150 zł, czyli produkcja brutto z 1 ha wierzby wynosi 1500 do 2250 złotych. Uprawa wierzby energetycznej nie należy wprawdzie do najbardziej dochodowych upraw rolniczych. Gwarantuje jednak stały i pewny dochód. Dopłaty do wierzby energetycznej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznawane są jak do innych upraw rolniczych.

Jedna sadzonka wierzby kosztuje ok. 5 -15 gr. Na obsadzenie 1 ha potrzeba 35-45 tys. sadzonek.

Warto pamiętać o wymaganiach glebowych, jakie muszą być spełnione przy uprawie wierzby. Należy dokładnie poznać strukturę ziemi, na której zamierza się założyć plantację. Jak przestrzegają hodowcy bardzo ważne jest, aby nie było w niej warstwy nieprzepuszczalnej, przez którą wierzba nie będzie mogła puścić korzeni w poszukiwaniu wody. Jeśli taka warstwa jest - należy ją przeorać lub uprawić głęboszem.

- Najlepiej, gdy wierzba będzie rosła na terenach napływowych i madach - mówią hodowcy. - Wtedy będzie największa pewność, że osiągnie najoptymalniejszą wydajność. Pod jej uprawę przeznaczane są gleby III, IV, V, a nawet VI klasy. Zwłaszcza takie, uważane za zbyt podmokłe pod tradycyjne uprawy rolnicze. Są to np. pola często zalewane przez rzeki. Jednakże trzeba uważać, aby nie było problemu z dojechaniem na zalewane pola, by zebrać zbiór. W każdym bądź razie woda jest bardzo ważna. Zwłaszcza w pierwszym roku uprawy, kiedy wierzba ma słaby system korzeniowy. Gdy od marca do końca sierpnia nie otrzyma odpowiedniej porcji wody - plony będą mniejsze nawet o połowę. Dzięki uprawie wierzby energetycznej można więc zagospodarować grunty wyłączone z produkcji żywności.

Katalog Franczyz

Sprawdź gotowe pomysły

Edukido - zajęcia edukacyjne z klockami