zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Zielona energia - uprawa wierzby energetycznej

Obecnie bardzo dużo uwagi poświęca się kwestii ekologii i dostępie do czystej i odnawialnej energii. Wytwarzanie jej ze źródeł kopalnych szkodzi bowiem środowisku, poza tym energii tej ciągle ubywa i staje się droższa. Warto więc zainteresować się uprawą wierzby energetycznej - rośliny krzewiastej o dużym przyroście masy drzewnej.

Wierzba energetyczna została wyhodowana kilkanaście lat temu w Szwecji. Uzyskano roślinę mało wymagającą i mrozoodporną. Uznawana jest za najtańsze i odnawialne źródło energii.

Atrakcyjna ekonomicznie i ekologicznie

Rośliny energetyczne posiadają zerową emisję dwutlenku węgla. A więc wytwarzają go tyle podczas spalania, ile pobrały z powietrza podczas wzrostu. Mają też wiele innych zalet.

- Porównując 1 ha lasu i 1 ha uprawy wierzby to z wierzby otrzymamy ok. 15 razy więcej masy drzewnej niż z lasu. - mówi hodowca. - Wydajność hektara jej plantacji to ok. 20-30 ton masy drzewnej co roku. To wartość opałowa 8m2 oleju opałowego lub 10 ton węgla. Pamiętajmy też, że jest ona materiałem corocznie odnawialnym. Plony zbiera się więc przez ok. 25-30 lat. To dlatego jest ona tak atrakcyjna ekonomicznie i ekologicznie.

Jak też informują hodowcy 1 tona miału węglowego kosztuje ok. 150 zł, czyli produkcja brutto z 1 ha wierzby wynosi 1500 do 2250 złotych. Uprawa wierzby energetycznej nie należy wprawdzie do najbardziej dochodowych upraw rolniczych. Gwarantuje jednak stały i pewny dochód. Dopłaty do wierzby energetycznej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznawane są jak do innych upraw rolniczych.

Jedna sadzonka wierzby kosztuje ok. 5 -15 gr. Na obsadzenie 1 ha potrzeba 35-45 tys. sadzonek.

Warto pamiętać o wymaganiach glebowych, jakie muszą być spełnione przy uprawie wierzby. Należy dokładnie poznać strukturę ziemi, na której zamierza się założyć plantację. Jak przestrzegają hodowcy bardzo ważne jest, aby nie było w niej warstwy nieprzepuszczalnej, przez którą wierzba nie będzie mogła puścić korzeni w poszukiwaniu wody. Jeśli taka warstwa jest - należy ją przeorać lub uprawić głęboszem.

- Najlepiej, gdy wierzba będzie rosła na terenach napływowych i madach - mówią hodowcy. - Wtedy będzie największa pewność, że osiągnie najoptymalniejszą wydajność. Pod jej uprawę przeznaczane są gleby III, IV, V, a nawet VI klasy. Zwłaszcza takie, uważane za zbyt podmokłe pod tradycyjne uprawy rolnicze. Są to np. pola często zalewane przez rzeki. Jednakże trzeba uważać, aby nie było problemu z dojechaniem na zalewane pola, by zebrać zbiór. W każdym bądź razie woda jest bardzo ważna. Zwłaszcza w pierwszym roku uprawy, kiedy wierzba ma słaby system korzeniowy. Gdy od marca do końca sierpnia nie otrzyma odpowiedniej porcji wody - plony będą mniejsze nawet o połowę. Dzięki uprawie wierzby energetycznej można więc zagospodarować grunty wyłączone z produkcji żywności.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.34

Udostępnij artykuł:

Motto Brainy to szczęśliwe dziecko w szkole, w grupie rówieśniczej, w rodzinie. Motto Brainy to szczęśliwe dziecko w szkole, w grupie rówieśniczej, w rodzinie.
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem