zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Jak zbudowane jest profesjonalne boisko do baseballa

Baseball to popularna dyscyplina sportu głównie w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Japonii. Boisko do baseballa swoim kształtem praktycznie niczym nie przypomina boisk używanych w innych sportach drużynowych. Jest ono wykonane z ziemi oraz trawy i składa się z pola wewnętrznego i zewnętrznego. Jakie są wymiary boiska do baseballu i z jakich elementów się składa?   

Baseball wymiary boiska 

Profesjonalne boiska są nieco większe niż te w amatorskich ligach. Prawie wszystkie mają jednak wymiary od 88 do 121 m długości i od 130 do 150 m szerokości. Cały obszar boiska to wycinek koła o kącie rozwarcia 90 °. Główna część boiska, czyli pole wewnętrzne to kwadrat o boku 27,43 m. W centralnej części kwadratu znajduje się specjalne wzgórze dla miotacza. Jest ono oddalone od bazy domowej o 18,39 m. 

Pole wewnętrzne (Infield) 

Każde boisko do baseballu ma dwie główne części zwane infield i outfield. Pole wewnętrzne musi być kwadratem o boku 27,43 m (90 stóp). Zawiera ono bazę domową i trzy pozostałe bazy (pierwsza podstawowa, druga i trzecia). Na całym obszarze kwadratu musi znajdować się trawa, poza kopcem miotacza. Defensywni gracze, których pozycje znajdują się w obrębie pola wewnętrznego to: miotacz (pitcher), łapach (catcher), pierwszo-bazowy (first baseman), drugo-bazowy (second baseman), trzecio-bazowy (third baseman) i łącznik pomiędzy bazami (shortstop). 

Jeśli wiesz już, jakie są wymiary boiska baseballowego i znasz zasady tej gry, to z pewnością zastanawiasz się, czy sport ten można analizować i typować w serwisach bukmacherskich. Odpowiedź na to pytanie raczej Cię nie zdziwi. Baseball pomimo swojej popularności w USA ma także wielu fanów na całym świecie. W Polsce znajdziemy mnóstwo blogów i stron poświęconych temu sportu. W związku z tym automatycznie można się domyślić, że legalni bukmacherzy w naszym kraju również dysponują szeroką ofertą zakładów w tej kategorii. Jednym z nich jest Betcris, który rozpoczął swoją działalność online pod koniec 2021 roku. Podczas rejestracji konta wpisz kod promocyjny betcris i uzyskaj atrakcyjne promocje w postaci bonusu od depozytu oraz zakładów bez ryzyka. Ponadto stali gracze mogą liczyć na wiele udogodnień, w tym m.in. okresowe freebety, podwyższone kursy na poszczególne zdarzenia i system cashout. 

Pole zewnętrzne (outfield) 

Wymiary boiska do baseballa uwzględniają przede wszystkim outfield, czyli pole zewnętrzne, które jest największym obszarem całego sektora do gry. Pole zewnętrzne to trawiasty obszar między dwiema liniami faulu utworzonymi przez przedłużenie dwóch boków wspomnianego wcześniej kwadratu. Zawodnicy defensywni znajdujący się na tym obszarze zajmują pozycję lewego, środkowego i prawego obrońcy. 

Bazy 

Bazy to 15-calowe (38 cm) kwadraty wykonane z białej gumy lub płótna. Wyznaczają one trzy rogi pola wewnętrznego (czwarty róg to baza domowa). Aby zdobyć punkty, biegacze muszą po kolei zdobywać bazy w odwrotnym do wskazówek zegara kierunku, aż w końcu dotrą do bazy domowej. 

Baza domowa (home plate) 

Baza domowa lub płyta główna jest jednym z najbardziej integralnych elementów boiska baseballowego. Patrząc na obszar do gry od góry, home plate znajduje się w najniższym rogu, oznaczonym pięciobocznym kawałkiem białej gumy. Jest to miejsce, w którym pałkarze wykonują uderzenia, a biegacze muszą bezpiecznie wrócić i dotknąć bazy domowej, aby zdobyć punkt dla swojej drużyny. 

Pole pałkarza 

Pole pałkarza to miejsce, w którym wybijający bierze wymach i uderza piłkę. Istnieją dwa takie miejsca, po jednym z obu stron bazy domowej, aby dać możliwość wybicia piłki zarówno leworęcznym, jak i praworęcznym zawodnikom. 

Pole łapacza 

Obszar dla łapacza to miejsce, w którym catcher wykonuje przysiad, aby otrzymać piłkę od miotacza. Łapacz znajduje się za zawodnikiem wybijającym i przed sędzią głównym. 

Wydzielone pola dla trenerów 

Prostokątne obszary dla trenerów znajdują się na pierwszej i trzeciej bazie i są używane podczas akcji ofensywnej danej drużyny. Trenerzy kierują zawodnikami i podają informację, kiedy pozostać w bazie, a kiedy biec dalej. 

Ławki rezerwowych (baseball dugout) 

Ławki dla zmienników są zazwyczaj położone poniżej poziomu boiska pomiędzy bazą domową a pierwszą lub trzecią bazą. Na każdym boisku są dwie tzw. ziemianki - jedna dla gospodarzy a druga dla gości. Generalnie ławka rezerwowych jest zajęta przez wszystkich zawodników, którzy nie są zobowiązani do przebywania na boisku w konkretnym czasie. Ponadto w ziemiankach przebywa personel upoważniony przez ligę oraz trenerzy. Dugout to także miejsce, w którym przechowuje się wyposażenie graczy (rękawice, kije, hełmy). Z boksu dla rezerwowych menedżerowie mogą podpowiadać zawodnikom za pomocą specjalnych gestów wykonywanych ręcznie. 

Okrąg rozgrzewki 

Tuż przed wejściem do ziemianki znajduje się okrąg dla graczy, w którym mogą oni wykonywać próbne wymachy kijem. Baseball wymiary boiska ma tak sprecyzowane, że znajdują się na nim dwa okręgi, po jednym dla każdego zespołu. 

Pas do biegania 

Wymiary pasa do biegania na boisku baseballowym to 0,9 metra szerokości i 13,6 metrów długości. Pas do biegania zaczyna się dokładnie w połowie drogi do pierwszej bazy. Podstawowa zasada mówi, że biegacze zmierzający do pierwszej bazy muszą biec w obrębie toru do biegania na pierwszej bazie, który obejmuje białe linie. Obie stopy zawodnika muszą znajdować się wewnątrz lub na linii. Ma to na celu zapewnienie, że defensywni gracze mają uczciwą szansę na rzucenie piłki do pierwszo-bazowego bez przypadkowego uderzenia piłką biegnącego pałkarza. 

Kopiec miotacza (pitchers mound) 

Specjalny obszar przeznaczony dla miotacza to krąg ziemi pośrodku pola wewnętrznego (infield). Stoi na nim miotacz, wykonujący swoje rzuty w kierunku łapacza znajdującego się w bazie domowej. Nazywa się kopcem, ponieważ jest lekko nachylony, jak małe wzniesienie. 

Pole neutralne 

Pomimo obecności tak wielu defensywnych graczy na wymiarowym boisku do baseballu, wciąż istnieją obszary, do których nie może szybko dotrzeć żaden z zawodników broniących. Obszar ten znajduje się zazwyczaj w płytkiej części pola zewnętrznego lub bliżej pola wewnętrznego pomiędzy kopcem miotacza a bazą domową. 

Miejsce przeznaczone dla rezerwowych miotaczy (bullpen) 

Bullpen to wyznaczony obszar, nieco poza polem, gdzie rozgrzewają się rezerwowi miotacze. Składa się z dwóch kompletów kopca miotacza i imitacji bazy domowej dla łapacza, a także ławek i telefonu łączącego bullpen z ławką trenerską. Na każdym stadionie znajdują się dwa bullpeny, jeden dla gospodarzy a drugi dla ekipy przyjezdnej. 

artykuł sponsorowany

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.54

Udostępnij artykuł:

Zainwestuj w sklep medyczny Zainwestuj w sklep medyczny
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem