zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Czym jest kredyt celowy

O kredycie hipotecznym słyszał chyba każdy. W banku można jednak również wziąć np. kredyt inwestycyjny, obrotowy, na zakup samochodu i wiele innych. Wszystkie wymienione są formami kredytu celowego. Sprawdź, jaka jest definicja tego pojęcia, kto może wziąć kredyt celowy i na jakich zasadach jest on dostępny. 

Kredyt celowy, czyli co? 

Zobowiązanie finansowe w banku można zaciągnąć w zasadzie na dowolny cel. Czasami jest on określony z góry, a czasami kredytobiorca otrzymuje gotówkę do dowolnego wykorzystania. W tym pierwszym przypadku mówimy o kredycie celowym. Definicja tego pojęcia jest bardzo prosta – jest to kredyt udzielany na określony cel. Co istotne, ów cel musi być zawarty w umowie kredytowej. Często wymaga się również przedstawienia przez kredytobiorcę dowodów na jego zrealizowanie. 

Kredyt celowy – najważniejsze cechy 

Kredyty celowe są udzielane zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom. W tym przypadku nabywane dobro lub usługa stanowią zwykle zabezpieczenie zobowiązania. Dzięki temu kredytobiorca może uzyskać wyższą zdolność i korzystniejsze warunki od banku. To właśnie dlatego kredyt celowy często jest bardziej opłacalny od kredytu gotówkowego. Tak jak już wspomniano, wymagane może być przedstawienie dokumentacji potwierdzającej, że pieniądze zostały przeznaczone na wskazany w umowie cel. Czasami również bank przelewa kwotę kredytu nie na rachunek kredytobiorcy, a bezpośrednio do podmiotu sprzedającego dany towar czy usługę. 

Rodzaje kredytów celowych 

Istnieje wiele rodzajów kredytów celowych. Wśród najpopularniejszych należy wymienić: 

  • kredyt samochodowy (kredyt celowy na samochód); 

  • kredyt inwestycyjny (na zakup maszyn, urządzeń, nieruchomości, ale też np. licencji potrzebnych do rozwoju działalności); 

  • kredyt na spłatę zobowiązań (konsolidacyjny) – umożliwiający uregulowanie innych długów i ustalenie nowego harmonogramu spłaty; 

  • kredyt remontowy – na remont lub renowację; 

  • kredyt na zakup innego mienia o znacznej wartości – zarówno przedmiot materialny, jak i dobro niematerialne, które mogą stanowić zabezpieczenie zobowiązania. 

Z kredytu celowego można pokryć naprawdę wiele różnych rodzajów wydatków. Tam, gdzie bank nie oferuje odpowiedniej oferty, można natomiast skorzystać z kredytu gotówkowego, który wiąże się ze znacznie większą swobodą wykorzystania środków. 

Jak znaleźć korzystny kredyt? 

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię kredyt celowy, kredyt gotówkowy, czy innego rodzaju zobowiązanie zaciągnięte w banku, zawsze warto starannie porównać dostępne oferty. Różnice w kosztach kredytów potrafią być naprawdę duże! Jak zatem sobie radzić? Nie musisz chodzić po bankach czy dzwonić do każdej instytucji finansowej z osobna. Możesz znaleźć atrakcyjny kredyt celowy lub kredyt gotówkowy online w finanse.rankomat.pl. Wystarczy skorzystać z rankingów i kalkulatorów dostępnych na stronie. Pokazują one wysokość raty, prowizji, oprocentowania, a co najważniejsze RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania) oraz całkowitą kwotę do spłaty. Dzięki temu łatwo dokonasz wstępnej selekcji ofert banków i sprawdzisz, który kredyt będzie Cię kosztować najmniej. 

artykuł sponsorowany

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.54

Udostępnij artykuł:

Na co postawić przy wyborze lokalizacji dla swojego biznesu Na co postawić przy wyborze lokalizacji dla swojego biznesu
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem