zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Jak praca na niemieckich warunkach wpływa na kwotę wolną od podatku

Podobnie jak w innych krajach, również pracując w Niemczech, można zdecydować się na założenie własnej działalności gospodarczej. Taka forma zatrudnienia pozwala na większą elastyczność oraz samodzielność w organizacji pracy. Należy jednak liczyć się z tym, że przedsiębiorców, nawet jeśli nikogo nie zatrudniają, obowiązują inne przepisy niż te, którym podlegają pracujący na etacie. W naszym poradniku podpowiadamy, o czym warto pamiętać, wybierając założenie swojej firmy oraz jak wpływa to na wysokość kwoty wolnej od podatku w trakcie składania rocznego rozliczenia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć.

Samozatrudnienie dla Polaków w Niemczech – czy to możliwe?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej (Gewerbe) to coraz chętniej wybierana forma zatrudnienia. Nic dziwnego, że interesują się tym również Polacy pracujący w Niemczech. Wyjazdy zarobkowe, na które decydują się obywatele naszego kraju, zazwyczaj związane są z wykonywaniem zleceń budowlanych. Rozwiązanie w postaci działalności gospodarczej stosowane jest ze względu na duże ułatwienia – jak choćby dostępna na Gewerbe kwota wolna od podatku. By móc to zrobić, należy jednak pamiętać o spełnieniu kilku warunków. Gewerbe to opcja dostępna długoterminowo, a więc w grę nie wchodzi kilkumiesięczny czy nawet roczny wyjazd. Ponadto musi ona przynosić zyski oraz aktywnie rozwijać gospodarkę poprzez oferowanie usług lub prowadzenie sprzedaży. Działalność może być prowadzona w spółce lub jednoosobowo. Decydując się na to drugie, trzeba mieć na uwadze, że za zaciągnięte zobowiązania świadczy się swoim własnym majątkiem.

Gewerbe – kwota wolna od podatku i rozliczanie dochodu

Osoba prowadząca działalność gospodarczą w Niemczech powinna pamiętać o wszystkich ważnych kwestiach formalnych, szczególnie tych, które wiążą się z rozliczeniem dochodu. Absolutną koniecznością jest wystawianie rachunków dla klientów w poprawnym formacie. Muszą one zawierać informację o formie opłacaniu VAT-u, również jeśli firma jest z niego zwolniona. Umorzenie opłaty dostępne jest tylko, jeśli dochód nie przekroczy kwoty wolnej od podatku – wynosi ona 22000 lub 24500 euro, w zależności od formy działalności. Przedsiębiorca powinien pamiętać, że po przekroczeniu na Gewerbe kwoty wolnej od podatku, pozostałe obroty podlegają opodatkowaniu, a od następnego roku firma nie ma już możliwości wystawiać faktur bez VAT.

Do obowiązków przedsiębiorcy w Niemczech należy także złożenie deklaracji podatku dochodowego. Jest to konieczne nawet w sytuacji, kiedy pozyskany dochód nie przekracza kwoty wolnej od podatku lub jeśli firma prowadziła działalność tylko jeden dzień.

Usługi budowlane w Niemczech – jako polska czy niemiecka firma?

Wielu Polaków zastanawia się, czy w obliczu skomplikowanych procedur rozliczania się z niemieckim urzędem skarbowym lub nawet w związku z koniecznością przestrzegania prawa zapisanego w obcym języku, zakładanie działalności za granicą jest dobrym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że mieszkając i wykonując pracę na terenie Niemiec, założenie firmy na miejscu ułatwi pełne korzystanie z pakietu ulg i zwolnień dostępnych dla niemieckich przedsiębiorców. Aby uniknąć zaległości fiskalnych, można zdecydować się wynajęcie firmy zajmującej się prowadzeniem księgowości dla działalności zakładanych w Niemczech przez Polaków. Dzięki temu profesjonalne wsparcie w rodzimym języku będzie dostępne od ręki.

artykuł sponsorowany

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.67

Udostępnij artykuł:

Fastfood z foodtrucka pomysłem na biznes Fastfood z foodtrucka pomysłem na biznes
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem