zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Jak zarabiać pieniądze jako freelancer

W ostatnich latach, do czego wyraźnie przyczyniła się pandemia, rynek freelancerów zaczął się prężnie rozwijać. W jakich dziedzinach bycie freelancerem jest przydatne? Jakie są zalety i wady tej formy zatrudnienia oraz jak zarabiać na byciu wolnym strzelcem? O tym i więcej w dzisiejszym artykule. 

Kim jest Freelancer? 

Za nim rozpoczniemy karierę freelancera, należy zapoznać się z samym terminem. Freelancer jest osobą, która pracuje samodzielnie, nie będąc członkiem personelu żadnej firmy. Najczęściej freelancerzy pracują zdalnie, a także z kilkoma klientami jednocześnie, nie mając jednego stałego pracodawcy. 

Freelancing korzystny jest dla profesjonalistów we wszystkich dziedzinach, począwszy od pisania unikatowych treści, prowadzenie Fanpage, SEO, tworzenia stron internetowych, projektowania graficznego itp. Freelancing oferuje m.in.: 

  • Swobodę wyboru klientów bez zobowiązań projektowych; 

  • Własna wartość mierzona jest poprzez realne umiejętności; 

  • Elastyczne manewrowanie pracą pozwalająca na pełną kontrolę nad projektami. 

Odpowiednio zaplanowany plan działania powoduje, iż pomimo początkowych niepewności freelancing jest niezwykle chętnie wybieranym trybem pracy. 

Jak zarabiać w Internecie jako freelancer? 

Każdy pracujący zdalnie freelancer chce wiedzieć, jak zarabiać w Internecie? Od czego zacząć? Sposobów na zarobek jest wiele. Należy wpierw zrozumieć, czego oczekujemy od konkretnej pracy. Niezależnie od tego, czy jest to tylko krótkoterminowy pomysł na zdobycie niewielkiego dochodu na codzienne wydatki, czy praca na całe życie i dobry zysk, warto zacząć do chęci, aspiracji i szlifowania umiejętności. 

Stając się freelancerem, możemy zmienić obszar działalności lub pozostać w swojej dziedzinie jako niezależny wykonawca. W każdym razie warto wpierw rozważyć finansową poduszkę powietrzną, która powinna wystarczyć na pierwsze 6 miesięcy wytrwałego budowania własnego biznesu.   

Zarabianie jako freelancer – 5 kroków dla początkujących 

Aby zacząć zarabiać na freelancingu, należy słuchać siebie i rozumieć, co tak naprawdę chcemy robić. Wymieńmy teraz 5 podstawowych kroków, które powinien wykonać każdy początkujący freelancer. 

  • Pierwszy krok – określenie kierunku działania. Zdecydowanie, na co chcemy poświęcić swój czas i w jakim kierunku warto rozwijać się jako specjalista; 
  • Drugi krok – umiejętności i doświadczenie. Jeśli chcemy dobrze zarabiać, należy zdobyć odpowiednie doświadczenie. Najlepsze pole do szlifowania umiejętności może być wpierw u przyjaciół lub rodziny. Najważniejsze, aby nie przestać dążyć do tego, czego chcemy. Następnie można spróbować składać zamówienia osobom, których nie znamy, za symboliczną opłatą. Informacje zwrotne i możliwe poprawki wyjaśnią, gdzie powinniśmy się dalej rozwijać. Na samym początku warto rozważyć także założenie konta na platformie dla freelancerów; 
  • Trzeci krok – budowanie portfolio. Tanie lub darmowe zamówienia mogą służyć jako rezerwuar portfolio. Początkującemu specjaliście znacznie łatwiej jest znaleźć klientów i obiecujące zamówienia, mając jakiekolwiek przykłady pracy własnej. Portfolio można umieścić na swojej stronie internetowej lub w sieciach społecznościowych; 
  • Czwarty krok – znalezienie potencjalnych klientów. Dla początkujących najlepiej jest zwrócić uwagę na popularne giełdy, aczkolwiek z niskimi zarobkami. Jeśli jednak chcemy zacząć zarabiać jako freelancer z wcześniej przygotowanym portfolio i dużą gamą doświadczenia, a także znajomością rynku, można przejść do ostatniego, najważniejszego kroku; 
  • Piąty krok – nie należy spędzać zbyt dużo czasu na giełdach. Po zdobyciu doświadczenia i reputacji warto poruszać się własnymi ścieżkami. Mając wiedzę, doświadczenie i klientów darmowy kreator stron pozwoli Ci na stworzenie własnej strony internetowej lub bloga. Dzięki kreatorowi zaoszczędzisz czas. Własna witryna jest wyznacznikiem doświadczenia i profesjonalizmu freelancera. 

Jeśli osiągniemy profesjonalizm w jakiejkolwiek dziedzinie, uzyskanie przyzwoitego dochodu będzie niezwykle proste, jednocześnie robiąc to, co kochamy. Najważniejsze, żeby się nie poddawać i iść tylko do przodu. 

Własny biznes w Internecie – zalety bycia freelancerem 

Dzięki swojemu blogowi lub witrynie można bezpośrednio przyciągnąć klientów. Jest to niezwykle duża oszczędność dla samych klientów, jak i freelancera, ochraniając obydwie strony przed prowizjami, które często stanowią od 20 do 30% obrotów freelancera. 

Strona internetowa jako własna wizytówka i portfolio, elastyczny grafik i możliwość pracowania w dziedzinie, którą się kocha to niezwykłe zalety bycia freelancerem. Dzięki powyższym krokom można łatwo zarabiać pieniądze w Internecie, chociaż początkowo doskonalenie umiejętności zajmie trochę czasu. 

artykuł sponsorowany

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.64

Udostępnij artykuł:

Edukido to zajęcia pozalekcyjne z klockami Lego Edukido to zajęcia pozalekcyjne z klockami Lego
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem