Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego - dobry pomysł na zimowy biznes
W okresie zimowym wielu Polaków ogarnia „białe szaleństwo” – dla niektórych z nich szusowanie na stoku stało się już coroczną tradycją. Polacy kochają narty. Wielu z nich jednak wybierając się w góry, dla wygody podróżowania, nie zabiera ze sobą niezbędnego sprzętu narciarskiego czy snowboardowego. Doskonale zdają sobie sprawę, że będą mogli go wypożyczyć w wyspecjalizowanych wypożyczalniach wyposażenia narciarskiego. Wypożyczalnia kijków, nart, wiązań, kasków, gogli, butów czy desek snowboardowych to naprawdę dobry pomysł na biznes.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy można zarobić prowadząc wypożyczalnię sprzętu narciarskiego?
Dobry, pod warunkiem, że nasza wypożyczalnia sprzętu narciarskiego rzeczywiście zapewni narciarzom wszystkiego co niezbędne podczas jazdy na stoku, a także pod warunkiem tego, że zdajemy sobie sprawę, że może to być przede wszystkim pomysł na biznes sezonowy. Może być, lecz oczywiście nie musi…
Zimą – wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, latem – rowerów…
Przy długiej i „prawdziwej” zimie znajdująca się w dobrej lokalizacji wypożyczalnia sprzętu narciarskiego może przynosić naprawdę niezłe pieniądze. Jednakże ten pomysł na biznes ma to do siebie, że przez kapryśną zimową aurę (która w ostatnich latach bardziej przypomina jesienną) sezon narciarski może być krótki.
Jak jednak podpowiadają prowadzący już ten pomysł na biznes w okresie letnim można przecież przebranżowić wypożyczalnię i zamiast nart, wypożyczać rowery bądź inne sportowe sprzęty. Wówczas biznes będzie się „kręcił” niezależnie od pogody. Bardzo ważne jest także to, aby wypożyczalnia sprzętu narciarskiego znajdowała się w jak najlepszej lokalizacji. Powinna więc znajdować się jak najbliżej stoków narciarskich – klienci muszą mieć blisko do miejsca, w którym będą mogli uzupełnić braki we własnym wyposażeniu narciarskim, np. w razie, gdy zostanie on uszkodzony. Wypożyczalnia powinna więc znajdować się najlepiej w sąsiedztwie wyciągu lub parkingu.
Idealnie byłoby znaleźć stok użytkowany przez wielu narciarzy i w którego okolicy nie ma jeszcze wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Takich miejsc jest już niestety niewiele. Jak jednak zapewniają prowadzący ten pomysł na biznes, nawet jeśli obok siebie działa kilka wypożyczalni sprzętu narciarskiego tak naprawdę jedna nie jest dla drugiej konkurencją, gdyż jest mnóstwo klientów zainteresowanych usługami, które oferują. Lokal trzeba uruchomić przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego (przeważnie zaczyna się on pod koniec listopada) – wówczas będziemy mieć czas na szeroko zakrojony marketing i wyposażenie wypożyczalni, a także ewentualne doposażenie sprzętu narciarskiego zgodnie z sugestiami klientów lub potencjalnych klientów.
Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego nie jest tanią inwestycją. Za wysokie koszty jej rozpoczęcia odpowiada przede wszystkim zakup sprzętu narciarskiego wysokiej jakości (najtańszy sprzęt rozczaruje klientów, zniechęci ich do naszej wypożyczalni, poza tym nie wytrzyma częstej eksploatacji), kupno lub wynajem lokalu, czynsz za lokal, koszty zatrudnienia ewentualnych pracowników i opłacenia bieżących rachunków. Jak informują prowadzący już ten pomysł na biznes, otwarcie niedużej wypożyczalni sprzętu narciarskiego to koszt rzędu 90-120 tys. zł. Będziemy musieli bowiem zakupić ok. 30-50 kompletów niezbędnego wyposażenia – takie zasoby sprzętowe powinny wystarczyć na obsługę od 10 do 30 klientów dziennie.
Niektóre wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oferują aż 900 par nart, 300 desek snowboardowych oraz 50 kompletów sprzętu biegowego. Sprzęt dostępny jest w różnych rozmiarach, a narty i buty dostosowane są do potrzeb zarówno osób początkujących oraz zaawansowanych narciarzy. Wypożyczalnie dysponują też wieloma (także tymi mniej popularnymi) rozmiarami obuwia.
Pomysł na biznes czynny przez cały tydzień
Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego powinna być czynna codziennie, przede wszystkim w weekendy i święta, dlatego konieczne będzie zatrudnienie pracowników, najlepiej z pasją do sportów zimowych, umiejących dobrać sprzęt narciarski do możliwości i preferencji klientów, a także konserwować sprzęt i dokonywać jego napraw (jeśli nasza wypożyczalnia oferuje także serwisowanie sprzętu narciarskiego). Godziny otwarcia wypożyczalni powinny być zgrane z czasem funkcjonowania wyciągów narciarskich.
Prowadzący ten pomysł na biznes zachęcają też do rozszerzenia swej działalności o sprzedaż sprzętu narciarskiego, a także zatrudnienia lub nawiązania współpracy z renomowanym instruktorem narciarstwa z licencją Polskiego Związku Narciarskiego.
Jak już wspomniano, dobrze byłoby, aby oferta wypożyczalni obejmowała także profesjonalny serwis narciarski i snowboardowy. Niektóre działające już na rynku zajmują się: smarowaniem, ostrzeniem, montażem i regulacją wiązań.
Oferty wypożyczalni sprzętu narciarskiego obejmują przeważnie: narty, komplety nart biegowych, snowboard, gogle narciarskie, buty, kije narciarskie, kaski narciarskie, rękawice narciarskie, plecaki na buty narciarskie i snowboardowe, pokrowce na narty i snowboardy.
O rentowności wypożyczalni sprzętu narciarskiego może świadczyć również rozwój całej infrastruktury narciarskiej w Polsce, która przyciąga miłośników nart także z zagranicy. A zagranicznym turystom wygodniej jest skorzystać z usług wypożyczalni nart i całego osprzętu niż „targać” je samolotem lub innym środkiem komunikacji.
Bardzo ważne jest także oferowanie wypożyczenia sprzętu narciarskiego dla dzieci – to właśnie swoim pociechom rodzice najczęściej wypożyczają sprzęt zamiast go kupować - przeważnie w ramach oszczędności.
Najczęściej wypożyczanymi rzeczami jest właśnie sprzęt sportowy, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego powinna stanowić więc dobry pomysł na biznes.
Jak jednak zapewniają prowadzący wypożyczalnie np.:
- wypożyczalnię sprzętu wspinaczkowego (czekany, raki, kaski uprzęże itp.);
- wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaków, nart wodnych, rowerów wodnych, łodzi);
- wypożyczalnię sprzętu ogólnorekreacyjnego (rakiety tenisowe, rowery, kijki do nordic walking).
to biznes, w którym można zarobić.
Sprawdź też inne pomysły na biznes