zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Rzecznik MŚP wstawił się za przedsiębiorcami do Marszałka Województwa Mazowieckiego ws. zmiany kryteriów naboru wniosków w konkursie na dotacje na kapitał obrotowy

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował wystąpienie do Marszałka Województwa Mazowieckiego w sprawie rozważenia zmiany kryteriów naboru wniosków w konkursie na dotacje na kapitał obrotowy dla przedsiębiorców z sektora MŚP dotkniętych negatywnymi konsekwencjami COVID-19. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 Nabór na bezzwrotną dotację na kapitał obrotowy w województwie mazowieckim rusza 30 lipca. 

 

- W związku z głosami przedsiębiorców w sprawie problematycznych kryteriów naboru wniosków w ramach konkursu na dotacje na kapitał obrotowy (3.3 Innowacje w MŚP, typ projektów – Finansowanie wydatków MŚP, których sytuacja pogorszyła się w związku z pandemią COVID-19, dotyczących utrzymania bieżącej działalności firmy i zapewnienia jej płynności finansowej – nr RPMA.03.03.00-IP.01-14-111/20) Rzecznik MŚP wystąpił do Marszałka Województwa Mazowieckiego o wskazanie powodów, dla których w regulaminie ww. konkursu przyjęto wymóg spadku przychodów ze sprzedaży o co najmniej 50% w czerwcu 2020 roku względem czerwca 2019 roku. 

Ponadto Rzecznik MŚP wniósł o rozważenie zmiany ww. kryterium poprzez wskazanie spadku przychodów ze sprzedaży w okresie jednego wybranego miesiąca od marca 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca albo w porównaniu do analogicznego miesiąca w 2019 r. Taka zmiana parametrów pozwoli skorzystać ze wsparcia przez przedsiębiorców najbardziej dotkniętych skutkami stanu epidemii, którzy w okresie marzec-maj 2020 roku ponosili największe straty. 

Zdaniem Rzecznika MŚP, wskazanie – jako miarodajnego kryterium – spadku przychodów w czerwcu 2020 roku, kiedy to gospodarka była już w fazie odmrażania, nie wydaje się być właściwe, mając na względzie spadki przychodów w miesiącach wcześniejszych. Pomoc finansowa w ramach dotacji powinna być kierowana do przedsiębiorców najbardziej dotkniętych konsekwencjami COVID-19, tymczasem aktualne brzmienie regulaminu konkursu wręcz wyklucza tych najbardziej poszkodowanych. 

Przypominijmy,że 24 lipca na stronie Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego pojawiła się jednak informacja, że zostanie uruchomiona bezzwrotna dotacja na kapitał obrotowy. 30 lipca ruszy nabór i zostanie zakończony 7 sierpnia. 

Wniosek o dotację mogą złożyć mikro- i mali przedsiębiorcy (w tym samozatrudnieni) z branży turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej, wystawienniczo-targowej i artystycznej. Samorząd Mazowsza zdecydował zresztą o wprowadzeniu dodatkowego kryterium przy przyznawaniu dotacji. W województwie mazowieckim nie będzie obowiązywać zasada „kto pierwszy ten lepszy”. O tym, kto ostatecznie dostanie wsparcie, zadecyduje spadek przychodów. Jednocześnie żeby w ogóle móc złożyć wniosek, trzeba będzie wykazać co najmniej 50-procentowy spadek przychodów ze sprzedaży. Dodatkowo ma to być spadek zanotowany w czerwcu 2020 względem czerwca 2019 r.  

Pozostawienie urzędom marszałkowskim całkowitej swobody kształtowania warunków naboru doprowadziła do sytuacji, w której część przedsiębiorców może czuć się poszkodowana. 

W ostatnich dniach Rzecznik MŚP podejmował interwencje odnośnie dotacji na kapitał obrotowy również w innych województwach: 

  1. pismem z 8 lipca 2020 r., skierowanym do Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Marszałka Województwa Pomorskiego, zwrócił się o zajęcie stanowiska w związku z ogłoszeniem naboru wniosków  na dotacje wyłączenie dla wsparcia MŚP z branży przemysłu czasu wolnego, z pominięciem innych branż; 

  1. pismem z 16 lipca 2020 r., skierowanym do Marszałka Województwa Lubelskiego, Rzecznik MŚP zaapelował o jak najszybsze całościowe poprawienie procedury przyjmowania wniosków oraz należyte przygotowanie serwerów do obsługi wzmożonego ruchu sieciowego przy ich składaniu tak, aby zapewnić przedsiębiorcom transparentność i uczciwe warunki ubiegania się o wsparcie finansowe; 

  1. pismem z 21 lipca 2020 r., skierowanym do Marszałka Województwa Śląskiego, Rzecznik MŚP zwrócił się o zajęcie stanowiska w związku z nieruchomieniem dotacji na kapitał obrotowy dla przedsiębiorców w województwie śląskim. 

red.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.48

Udostępnij artykuł:

Franczyza z Naturhouse Franczyza z Naturhouse
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem