zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Pożyczki 5000 zł bez konieczności składania wniosków o umorzenie ...i po bólu.

22 maja Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, złożył wniosek legislacyjny do wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, o zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku składania wniosku o umorzenie pożyczki.  

Przypomnijmy, o co chodzi. Na podstawie art. 15zzd ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.; dalej: „Specustawa”) starosta może, na podstawie umowy, udzielić mikroprzedsiębiorcy jednorazowo pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej do wysokości 5000 zł. Równocześnie, jak wskazuje ust. 7 przedmiotowego artykułu, pożyczka ta wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. We wniosku o umorzenie mikroprzedsiębiorca oświadcza pod rygorem odpowiedzialności karnej, że prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

To jest zbędna biurokracja. Po trzech miesiącach prowadzenia biznesu pożyczki bowiem powinny być umarzane z automatu, bez składania żadnych wniosków. Przecież urząd ma dostęp do ewidencji gospodarczej, więc bez problemu może sprawdzić, czy firma działała przez wymagane trzy miesiące, i od razu umorzyć pożyczkę – powiedział portalowi „Dobre pomysły na biznes” Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

W tej sprawie wypowiedziała się minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg: – Nie trzeba będzie składać dodatkowych wniosków o umorzenie. To umorzenie będzie następowało z automatu. Powiatowe urzędy pracy będą sprawdzały w bazie CEIDG, czy dana firma spełniła ten warunek, bo to jest jedyny warunek konieczny, żeby o umorzenie się starać.

Mikropożyczki o wartości do 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców to jeden z instrumentów tzw. tarczy antykryzysowej, która obowiązuje od 1 kwietnia 2020 r. Do 1 czerwca wpłynęło około 1,5 mln wniosków o mikropożyczki. Na terenie kraju zrealizowano dotychczas 69% z nich.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.54

Udostępnij artykuł:

Mobilna kosmetyczka Anna Marchlewska Mobilna kosmetyczka Anna Marchlewska
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem