zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

PARP wystartował z 2,5 mld zł dotacji do kapitału obrotowego dla przedsiębiorców!

Aż 2,5 mld złotych przewidziała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ogłoszonym właśnie naborze „Dotacje na kapitał obrotowy”. Ma być on wsparciem na utrzymanie działalności dla przedsiębiorców, którzy na skutek pandemii COVID-19 znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wnioski można składać od 15 czerwca.  

Szansa na zwiększenie środków

Dotacje na kapitał obrotowy to uzupełnienie rządowej tarczy antykryzysowej. – Gospodarcze skutki pandemii spowodowanej przez koronawirusa w szczególności odczuwają mikro, małe i średnie firmy. Robimy wszystko, co możemy, aby przedsiębiorcy wyszli z kryzysu jak najbardziej wzmocnieni i dalej mogli rozwijać swoje biznesy. Chcemy, aby mieli świadomość, że ich wspieramy i otaczamy szczególną troską. I temu też służą takie nabory jak ten. Dotychczas do firm trafiło 70 mld zł. Widzimy, że w bazie CEIDG jest obecnie tyle samo podmiotów, co przed 11 marca. To bardzo dobra informacja – mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju.

W trakcie konferencji padła deklaracja, że jest szansa na zwiększenie środków w ramach RPO. Przypomnijmy, że pierwotnie zaplanowano na ten cel 550 mln, które błyskawicznie się rozchodzą, jak np. w województwie małopolskim. W województwie małopolskim nabór został rozstrzygnięty w 1 dzień! - W Małopolsce zrobiliśmy to według własnego modelu, aczkolwiek za wiedzą MFiPR. To, co ministerstwo nazwało „kapitałem obrotowym”, my nazwaliśmy „bonami rekompensacyjnymi”. Mechanizm jest bardzo podobny, cel dokładnie ten sam. Jesteśmy już po naborze, który trwał niecały 1 dzień, wnioski zostały ocenione, trwa zawieranie umów i przekazywanie pieniędzy przedsiębiorcom - mówi dyrektor Jakub Szymański. 

Zadaliśmy Pani wicepremier pytanie, czy można liczyć na zwiększenie środków w województwach, gdzie już zostały one wydatkowane. Konferencja miała charakter online, stąd musimy zaczekać na odpowiedź.W piątek (12 czerwca) otrzymaliśmy odpowiedź na zadane Pani Premier pytanie, dotyczące ewentualnego zwiększenia dotacji na kapitał obrotowy dla mikrofirm w województwie malopolskim.

Zgodnie z regulaminem naboru, nabór został zamknięty po osiągnięciu w ramach złożonych wniosków 130% alokacji. Z przekazanych informacji  wynika, że Zarząd Województwa podjął działania w celu zwiększenia alokacji na nabór, tak aby zaadresować wszystkie wnioski pozytywnie ocenione.  Dzięki planowanemu zwiększeniu budżetu  udzielone wsparcie dotacyjne z przeznaczeniem na finansowanie kapitału obrotowego będzie najwyższym z dotychczas udzielonych  w ramach regionalnych programów operacyjnych. W związku z tym w województwie małopolskim nie są planowane kolejne konkursy dotacyjne na wsparcie kapitału obrotowego. Przedsiębiorcy mogą korzystać z dostępnych pożyczek - przekazała Grażyna Czerwińska główny specjalista Departamentu Komunikacji i Marketingu.

Do kogo jest adresowana pomoc?

Pomoc adresowana jest do średnich przedsiębiorców.

- Spełniających naprzemienne kryterium, czyli zatrudnienie od 50 do 249 osób i rocznej sumy bilansowej nie przekraczającej 43 mln euro - mówi Arkadiusz Dewódzki ekspert PARP. - Przy składaniu wniosku bardzo ważne jest, aby nie pomylić  województwa. Jeżeli w CEIDG jest odznaczona siedziba np.w województwie opolskim, a wpisane zostanie województwo lubelskie,to kryterium, które doprowadzi do odrzucenia wniosku. Ważne także, aby kod działalności gospodarczej nie należał do kodów wykluczonych w dokumentacji unijnej. Kody wykluczone znajdziemy w dokumentacji wniosku. Trzecia przesłanka, która powoduje, że wniosek nie przejdzie.Jeżeli przedsiębiorca nie wykonał należnego zwrotu z rozliczenia w ramach innego programu. Szanse na uzyskanie dotacji możemy zwiększyć w ten sposób, aby przestudiować teraz instrukcję wypełnienia wniosku oraz regulamin – mówi ekspert PARP.

Starający się o wsparcie musi wykazać, że obroty jego organizacji spadły o co najmniej 30 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego br. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego okresu ubiegłego roku.

Maksymalne dofinansowanie przewidziane w naborze to prawie 430 tys. zł, przy założeniu że przedsiębiorca zatrudnia 249 pracowników i zawnioskuje o wsparcie na 3 miesiące. Aż 2 mld zł w puli środków pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Jest to największe wsparcie z Funduszy Europejskich skierowane do przedsiębiorców, którzy zmagają się ze skutkami pandemii w swojej bieżącej działalności gospodarczej i mają trudność w utrzymaniu płynności finansowej. Kolejne 500 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia wniosek o dofinansowanie mogą składać przedsiębiorcy prowadzący działalność na terytorium województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój dotacje są przewidziane dla firm działających na trenie województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego.

Trwająca epidemia ma wpływ na wszystkie dziedziny gospodarki, a jej fatalne skutki odczuło wiele przedsiębiorstw. To bardzo ważne, by pomóc im przetrwać ten czas. To ważne nie tylko dla przedsiębiorców ale i, dla całej naszej gospodarki. Dlatego w ramach naboru przedsiębiorcy mogą otrzymać 100 proc. kosztów kwalifikowanych, co oznacza, że nie muszą mieć wkładu własnego. A aby możliwie jak najbardziej uprościć składanie wniosków cały proces będzie przeprowadzony zdalnie – mówi Małgorzata Oleszczuk, Prezes PARP.

Wnioski można składać od 15 czerwca do 31 lipca br., lub do wyczerpania alokacji. O przyznaniu dofinansowania będzie decydować kolejność złożenia wniosku.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER! Wyślę Ci bieżące aktualizacje o dotacjach.

Więcej informacji: https://www.dobrepomyslynabiznes.pl/pomysly/-ratuj-biznes11/jak-otrzymac-23-tys-zl-dotacji-na-finansowanie-biezacych-potrzeb-firmy

Więcej informacji:

  1. www.parp.gov.pl/kapitalobrotowy.
  2. https://faq.parp.gov.pl/category/dokapitalizowanie/kapital-obrotowy/

Linki do prezentacji: 

Malgorzata Szczepańska - Dotacje na kapitał obrotowy

Arkadiusz Dewódzki - Warunki otrzymania ,sposób ubiegania się, sposób wypłaty wsparcia o dofinansowanie i przeznaczenie środków.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.50

Udostępnij artykuł:

Fitness na trampolinach. Skokami po zdrowie i super sylwetkę Fitness na trampolinach. Skokami po zdrowie i super sylwetkę
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem