zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Nowy Ład – podsumowanie najważniejszych zmian dla przedsiębiorców

Wraz z Nowym Rokiem w życie wejdzie Nowy Ład. Podpis Prezydenta już jest, także czego możemy się spodziewać w nowym roku? Szykują się spore zmiany dla przedsiębiorców i nie tylko.  

Składka zdrowotna dla JDG 

W obrębie składki powstało już wiele tematów. Już wiadomo, że od nowego roku nie będzie możliwości odliczenia jej od podatku. Składka zdrowotna wyniesie: 

 • 4,9% dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach podatku liniowego, 

 • 9% dla przedsiębiorców rozliczających się według skali, naliczana od dochodu. 

Zmiany również pojawią się wśród osób rozliczających się ryczałtem. Zryczałtowana składka zdrowotnej wyniesie: 

 • 300 zł dla przychodu do 60 tysięcy złotych, 

 • 500 zł dla przychodu do 300 tysięcy złotych, 

 • 900 zł dla przychodu powyżej 300 tysięcy złotych, 

Jeśli za dany miesiąc odnotujemy brak zysków, będziemy zobowiązani do zapłacenia składki zdrowotnej liczonej od wynagrodzenia minimalnego. Składki zdrowotne będą rozliczane na koniec roku. Jeśli suma opłat za poszczególne miesiące będzie wyższa niż składka roczna, wtedy możemy liczyć na zwrot. Należy jednak pamiętać, że o złożenie wniosku musimy zatroszczyć się sami i będziemy mieć na to tylko miesiąc. Każdy dokument złożony po terminie nie będzie rozpatrywany. 

Większa kwota wolna oraz próg podatkowy 

Polski Ład wprowadza również zmiany w związku z kwotą wolną od podatku, która zostanie ona podniesiona z 8 tys. do 30 tys. złotych. Dodatkowe 85 tysięcy złotych kwoty wolnej będzie przysługiwać: 

 • Osobom 60/65+ z prawem do emerytury 

 • Rodzinom z 4+ dziećmi 

Dodatkowo czeka nas jeszcze zmiana między innymi: 

 • Drugiego progu podatkowego, który będzie podniesiony z 85 do 120 tysięcy złotych. Po przekroczeniu tej kwoty wzrasta stawka podatku do 32%. 

 • Rozliczanie ze współmałżonkiem – możliwe rozliczenie już w roku zawarcia małżeństwa, a nie w kolejnym roku 

 • Brak możliwości rozliczenia się samotnych rodziców wraz z dzieckiem. Rekompensatą będzie ulga w wysokości 1,5 tysiąca złotych. 

 • Ulga PIT dla powracających z emigracji 

Zmiany w ryczałcie 

Od nowego roku zostanie obniżona stawka ryczałtu między innymi dla takich zawodów jak: 

 • Lekarze, pielęgniarki czy fizjoterapeuci z 17% na 14% 

 • Programiści i zawody z branży ITC z 15% na 12% 

Co z leasingiem przedmiotów?  

Zmiany pojawią się także w przypadku sprzedaży przedmiotów wykupionych z leasingu do majątku prywatnego. Każda transakcja dla majątku wykupionego po 31.12.2021 roku będzie przychodem w działalności gospodarczej. 

Składka  zdrowotna dla spółek z o.o. a Polski Ład 

Zmiany szykują się dla osób posiadających spółki. Składka zdrowotna będzie obliczana na podstawie wynagrodzenia za pełnienie konkretnych funkcji w obszarze spółki – dotyczy to głównie członków zarządu pobierających wynagrodzenie z tytułu powołania. 

Podatek obrotowy 

Razem z Polskim Ładem zacznie obowiązywać podatek obrotowy dla spółek. 

Upraszczając temat – w momencie, gdy spółka ma stratę lub dochód operacyjny <1% przychodu, zapłaci 0,4% przychodu operacyjnego. Natomiast nie dotyczy to nowych spółek (nowe to takie, które są na rynku krócej niż 3 lata), gdy spółka ma spadek przychodów 30% i spółek wyłącznie osób fizycznych. 

Zatrudnienie pracownikow „na czarno” 

Rząd również zabrał się za zatrudnienie na czarno. Razem z nowymi przepisami taka forma „zatrudnienia” będzie ryzykiem tylko pracodawcy. Przychody takiego pracownika będą zwolnione z podatku, a pracodawca będzie musiał w całości sfinansować składki ZUS, które jednocześnie nie będą mogły stać się jego kosztem. 

„Ukryta” Dywidenda 

Polski ład przyniesie zmiany w obrębie dywidendy. Osoby posiadające spółki z o.o. często korzystają z optymalizacji, wynajmując spółce swoje nieruchomości lub przedmioty. Przepisy finalnie odroczono do 2023 roku, tym samym na rok 2022 kwestia najmu pozostaje bez zmian. 

Jednak należy mieć na uwadze, że rząd zapowiedział, że będzie te przepisy uściślał i wprowadzał od 2023 – tym samym trzeba mieć się na baczności. 

W tym momencie wiadomo, że od 2023 osoby prywatne wynajmujące nieruchomości będą mogły rozliczać się wyłącznie podatkiem ryczałtowym. Jednocześnie zostały wprowadzone zmiany dotyczące amortyzacji – nieruchomości kupione wcześniej niż przed 2022 będą rozliczane wg starych przepisów (do końca roku 2022). Jednak te kupione od początku 2022 w dużym uproszczeniu nie będą mogły podlegać kosztom amortyzacji. Obecnie ustawa nie precyzuje to z prawami nabytymi przed zmianami – czyli nieruchomościami, które zostały zakupione przed 2022. Czekamy na interpretacje. 

 Płatności kartą 

Nowy ład przyniesie zmiany, które zauważymy wszyscy – nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby korzystające z usług – to płatności (bez)gotówkowe. W każdym miejscu, w którym działalność jest wykonywana i w którym jest obowiązek stosowania kasy fiskalnej, należy zapewnić możliwość płatności kartą. W związku z tymi, od 1 lipca 2022 roku zacznie funkcjonować obowiązek integracji kasy fiskalnej z terminalem. Dodatkowo zostanie zmniejszony limit płatności gotówką z 15 tysięcy złotych na 8 tysięcy złotych. 

Projekt Polskiego Ładu to zmiana wielu ustaw w tym o PIT, VAT i CIT. Jest w niej wiele nieścisłości, a także wykluczeń, co upewnia mnie w tym, że rok 2022 na pewno nie będzie należał do łatwych dla przedsiębiorców. 

 

 

Justyna Broniecka - Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory. Prowadzę markę ZUS to nie MUS  

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki. 

zdjęcie: Zdjęcie autorstwa Raychel Sanner z Pexels

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.57

Udostępnij artykuł:

Franczyza bez cięć odpowiadamy Franczyza bez cięć odpowiadamy
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem