zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Pomysł na biznes: czysty zysk z własną pralnią

Rynek usług pralniczych wciąż jest niedoceniany, a to właśnie on wykreował już kilku polskich milionerów. Właściciele pralni zapewniają, że przy przemyślanych działaniach może przynieść milionowe zyski. Polacy coraz częściej zlecają pranie swoich ubrań profesjonalistom.

Biznes pralniczy prowadzą w Polsce zarówno sieci międzynarodowe, ale jest także miejsce na małe rodzinne pralnie i pralnie samoobsługowe.

Wyposażenie pralni - ok. 300 tys. zł

Idealne miejsce na pralnię znajduje się w centrach handlowych, w pobliżu biurowców, przy głównych ulicach w strefie wzmożonego handlu i przepływu 400-500 osób/godz., ale i w centrum dużych osiedli mieszkaniowych. Bardzo ważne jest wydzielenie miejsc parkingowych dla klientów.

Pomieszczenie powinno mieć powierzchnię ok. 60-100 m2 i pomieścić także pokój socjalny, sanitariat i magazyn do przechowywania środków chemicznych.

- Lokal musi spełniać mnóstwo wymogów technicznych, np. posiadać odpowiednią moc prądu (220/380 V35-50 KW) i być odpowiednio wentylowany. - radzą prowadzący ten biznes. - Pamiętajmy, aby sam lokal posiadał odpowiednio mocny strop. Pracujące maszyny wywołują drgania i obciążają go.

Perspektywa dobrych zarobków kusi potencjalnych właścicieli. Trzeba jednak pamiętać, że założenie takiej działalności gospodarczej to duży wydatek - ok. 300 tys. zł. Najwięcej pieniędzy pochłania oczywiście wyposażenie pralni.

- Najdroższy jest agregat do prania chemicznego, który kosztuje ok. 50- 100 tys. zł - mówią prowadzący ten biznes. - Jedna pralka wodna natomiast od 40-80 tys. zł. Na rynku obecnych jest wiele firm oferujących różne maszyny pralnicze. Trzeba więc dobrze zastanowić się, jakie będą idealne dla nas.

Niektóre firmy oprócz sprzedaży swoich produktów oferują także pomoc w założeniu i wyposażeniu pralni chemicznej i wodnej, opracowaniu niezbędnej dokumentacji, wykonaniu wszystkich instalacji zasilających, montaż urządzeń, serwis gwarancyjny i doradztwo technologiczne. Proponują także przeprowadzenie szkoleń z zakresu np. rozpoznawania tkanin oraz rodzaju plam i zabrudzeń, zachowania się odzieży w procesie chemicznego czyszczenia itp.

Niektóre firmy proponują również rozszerzenie działalności oprócz prania chemicznego, o usługi maglowania, czyszczenia dywanów i wykładzin, czyszczenia i renowacji odzieży skórzanej. W swojej ofercie mają także możliwość komisu lub leasingu maszyn. To pomocne i cenne "bonusy", które z pewnością warto wziąć pod uwagę. Ponadto do naszej przyszłej pralni zakupić trzeba też kabinę detaszerską do odplamiania - koszt ok. 7 636,75 zł, używanej ok. 3000 zł, zestaw prasowalniczy (ok. 1500 - 2700 zł) i urządzenie do foliowania ubrań. Oczywiście można zakupić urządzenia używane, wówczas koszty zmniejszą się do ok. 150 tys. zł. Trzeba jednak zwracać uwagę na stan tych urządzeń, by czujnym na ewentualne, ale ukryte zniszczenia.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.33

Udostępnij artykuł:

Jakie są metody poszukiwania lokalizacji przez franczyzobiorcę Jakie są metody poszukiwania lokalizacji przez franczyzobiorcę
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem