zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Iglasty symbol odradzania - zakładamy plantację choinek

Jest nieodłącznym elementem świąt, roztacza w mieszkaniu zapach lasu, pod nią znajdujemy najpiękniejsze prezenty. Choinka. Polacy kupują ponoć 6 mln tego iglastego drzewka rocznie. Może to być świerk lub jodła, coraz popularniejsze są też sosny - ważne, by choinka była równomierna, nie za wysoka i o ładnej formie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak poznać inne pomysły na biznes sprawdź tutaj.
  • Jak zadbać o wzrost swojego biznesu w oparciu o franczyzę sprawdź tutaj.

Dobrym pomysłem na biznes jest więc własna plantacja choinek. Choć - jak twierdzą plantatorzy - na choinkach można zarobić pod warunkiem, że będzie to praca dodatkowa.

Najszlachetniejsza choinka - jodła

- Na powierzchni 1 ha można zasadzić ok. 10 000 drzewek - mówią. - Aby urosnąć, jedno drzewko potrzebuje ok. 2 m kw. terenu. Możemy sadzić np. świerk pospolity, srebrny (kłujący), serbski, jodłę pospolitą, kaukaską, a także sosnę, która ma dłuższą trwałość. Jednakże to, jaki rodzaj iglaka będziemy uprawiać zależy od gleby. Iglaki najlepiej uprawiać na glebach IV i V klasy. Świerk lepiej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych, wymaga większej wilgotności gleby i powietrza.

Najpopularniejsza obecnie wśród choinek jodła kaukaska najlepiej rośnie przy wilgotnym powietrzu i łagodnych zimach, dlatego wskazana jest do uprawy nad morzem. Jodła wymaga też zabiegów pielęgnacyjnych przez większość miesięcy w roku - od koszenia trawy i usuwania chwastów po nawożenie i oprysk. Nie tylko klimat i gleba jest bardzo ważna, ale także jakość sadzonki i ochrona plantacji przed zwierzętami, szkodnikami, chorobami.

Obecnie droższe i najczęściej kupowane są właśnie jodły, nazywane najszlachetniejszymi choinkami - mają regularny pokrój, długo zachowują pełne ugałęzienie. Za świąteczną jodłę kaukaską wysoką do 150 cm zapłacimy w tym roku od 50 - 65 zł, za jodłę o wysokości od 200 - 250 cm ok. 170 zł. Za świerk zwyczajny 100-150 cm wydamy ok. 50 - 60 zł, za 200 - 250 cm - 100 zł.

Oczywiście ceny są przybliżone i uzależnione od kondycji drzewek. Plantatorzy rozkładają stoiska z żywymi choinkami przede wszystkim na bazarach, parkingach czy pod supermarketami oraz sprzedają je bezpośrednio w szkółkach iglaków.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.28

Udostępnij artykuł:

Co wyróżnia XTREME FITNESS GYMS FRANCHISE Co wyróżnia  XTREME FITNESS GYMS FRANCHISE
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem