Partner serwisu

Iglasty symbol odradzania - zakładamy plantację choinek

Jest nieodłącznym elementem świąt, roztacza w mieszkaniu zapach lasu, pod nią znajdujemy najpiękniejsze prezenty. Choinka. Polacy kupują ponoć 6 mln tego iglastego drzewka rocznie. Może to być świerk lub jodła, coraz popularniejsze są też sosny - ważne, by choinka była równomierna, nie za wysoka i o ładnej formie.

Dobrym pomysłem na biznes jest więc własna plantacja choinek. Choć - jak twierdzą plantatorzy - na choinkach można zarobić pod warunkiem, że będzie to praca dodatkowa.

Najszlachetniejsza choinka - jodła

- Na powierzchni 1 ha można zasadzić ok. 10 000 drzewek - mówią. - Aby urosnąć, jedno drzewko potrzebuje ok. 2 m kw. terenu. Możemy sadzić np. świerk pospolity, srebrny (kłujący), serbski, jodłę pospolitą, kaukaską, a także sosnę, która ma dłuższą trwałość. Jednakże to, jaki rodzaj iglaka będziemy uprawiać zależy od gleby. Iglaki najlepiej uprawiać na glebach IV i V klasy. Świerk lepiej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych, wymaga większej wilgotności gleby i powietrza.

Najpopularniejsza obecnie wśród choinek jodła kaukaska najlepiej rośnie przy wilgotnym powietrzu i łagodnych zimach, dlatego wskazana jest do uprawy nad morzem. Jodła wymaga też zabiegów pielęgnacyjnych przez większość miesięcy w roku - od koszenia trawy i usuwania chwastów po nawożenie i oprysk. Nie tylko klimat i gleba jest bardzo ważna, ale także jakość sadzonki i ochrona plantacji przed zwierzętami, szkodnikami, chorobami.

Obecnie droższe i najczęściej kupowane są właśnie jodły, nazywane najszlachetniejszymi choinkami - mają regularny pokrój, długo zachowują pełne ugałęzienie. Za świąteczną jodłę kaukaską wysoką do 150 cm zapłacimy w tym roku od 50 - 65 zł, za jodłę o wysokości od 200 - 250 cm ok. 170 zł. Za świerk zwyczajny 100-150 cm wydamy ok. 50 - 60 zł, za 200 - 250 cm - 100 zł.

Oczywiście ceny są przybliżone i uzależnione od kondycji drzewek. Plantatorzy rozkładają stoiska z żywymi choinkami przede wszystkim na bazarach, parkingach czy pod supermarketami oraz sprzedają je bezpośrednio w szkółkach iglaków.

Katalog Franczyz

Sprawdź gotowe pomysły

Mount Blanc