zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Zanim wybierzesz sieć - dokładnie sprawdź franczyzodawcę

Nie ulega wątpliwości, że wybór o założeniu własnej działalności – obojętnie czy swojej „autorskiej” czy franczyzowej – wymaga dokładnego przemyślenia, przeanalizowania i przygotowania. Tym bardziej, jeśli mamy zainwestować własne pieniądze w biznes pod cudzym szyldem. Dlatego też wybór odpowiedniego dla siebie franczyzodawcy powinien być dokonany mądrze i bardzo świadomie.

Z tego artykułu dowiesz się:

Marcin Uliński, ekspert portalu ds. franczyzy. 13 lat praktycznego doświadczenia w zarządzaniu marketingiem, operacją, sprzedażą, tworzeniu konceptów biznesowych, sieci franczyzowych oraz sieci punktów własnych. Pomoże Ci odpowiedzieć na pytania:

  • jak mądrze i świadomie przygotować się do wyboru odpowiedniego dla siebie biznesu franczyzowego?
  • czy możliwe jest partnerstwo między dawcą a biorcą licencji?
  • jak uniknąć nieporozumień we współpracy franczyzowej?

Wielu przedsiębiorców działających w sektorze franczyzy porównuje ją do … małżeństwa. Obie strony – dawca i biorca licencji – wiążą się ze sobą długoterminową decyzją, „na dobre i złe” i odtąd wspólnie mają działać dla dobra tego związku.

 

Dokładna selekcja odpowiednich sieci

- Tak, coś w tym jest – potwierdza Marcin Uliński. – Od tej bardzo ważnej decyzji wejścia ze swoimi pieniędzmi w cudzy biznes zależy, jak ułoży się nasze dalsze życie, nie tylko to zawodowe.

 

Jak więc wybrać dobrze i nie dać się zwieść opowieściami franczyzodawców o opłacalności ich konceptu i zadowoleniu biorców, chwytliwymi sloganami reklamowymi, zdjęciami lokali wypełnionych klientami?

 

- Trzeba po prostu zweryfikować ofertę franczyzodawcy – mówi Marcin Uliński. – Nic nas nie może zaskoczyć, ani rozczarować. Przede wszystkim – decyzja o założeniu własnego biznesu musi być podparta:

  • dokładnym rozważeniem wszystkich za i przeciw;
  • analizą swoich możliwości finansowych;
  • analizą lokalnego rynku;
  • braniem pod uwagę wielkość miasta, ilość jego mieszkańców, zamożność potencjalnych odbiorców;
  • logiczną kalkulacją;
  • ale także zainteresowaniami i pasją - mamy w końcu robić to, co lubimy.

Idealnie byłoby, gdyby wybrana przez nas sieć działała w branży naszych zainteresowań, odpowiadała zapotrzebowaniom lokalnego rynku, koszty jej inwestycji mieściły się w naszym budżecie i przede wszystkim – aby przynosiła nam przychody. Biznes franczyzową musi się opłacać.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.31

Udostępnij artykuł:

Trendy w branży e-commerce w 2018 roku Trendy w branży e-commerce w 2018 roku
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem