zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

5 błędów, które popełniają początkujący traderzy

Początkujący traderzy są narażeni na kilka podstawowych błędów. Niestety, mogą one skutecznie ostudzić ich zapał do inwestycji. Przeczytaj nasz tekst i poznaj główne zagrożenia, które czyhają na inwestorów. Sprawdź, na co zwracać uwagę i zabezpiecz się przed podjęciem swoich pierwszych decyzji inwestorskich!

1. Zbyt duża pewność siebie

Tym, co gubi większość początkujących traderów, jest niestety za duża pewność siebie, która często połączona jest z brawurą inwestycyjną. Wchodząc na rynek, traktują oni inwestycje jak grę czy zabawę, która pozwoli im w szybki sposób pomnożyć środki. Takie podejście do tradingu może skończyć się bardzo źle, szczególnie gdy w grę wchodzi np. dźwignia finansowa i lewarowanie pozycji. W praktyce inwestowanie wymaga przygotowania, wiedzy merytorycznej oraz pewnej dozy powściągliwości.

2. Brak strategii

Brak określenia podstawowych parametrów inwestycyjnych, które staną się naszą strategią inwestowania, to także proszenie się o kłopoty. Działanie niespójne, mało logiczne i pozbawione konkretnych wytycznych prowadzi do… chaosu. W takim wypadku nie wiesz, w co inwestować, jaki jest Twój cel, ile środków możesz przeznaczyć na trading, ale także trudno Ci wyznaczyć moment, kiedy wejść lub wyjść z konkretnej inwestycji. Dobór odpowiedniej strategii inwestycyjnej znacznie ułatwia obecność na rynku.

3. Niewyciąganie wniosków z własnych błędów

Wielu inwestorów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tradingiem, robi to nieprzemyślanie i dość chaotycznie. W ten sposób popełniają mnóstwo błędów, z których mogliby przecież wyciągać wnioski na przyszłość. Dobrym sposobem, jak przekuć pierwsze porażki w przyszłe sukcesy, jest m.in. prowadzenie dziennika inwestycyjnego. Można w nim podsumowywać swoje posunięcia giełdowe, spisywać emocje towarzyszące inwestowaniu, a także opisywać i rozbierać na czynniki pierwsze poszczególne ruchy. Dziennik to doskonałe narzędzie do poprawy swojej strategii inwestycyjnej.

4. Ryzyko ponad miarę

Początkujący inwestor często czuje się jak tytułowy Wilk z Wall Street. Marzy o wielkim sukcesie, zdaje się całkowicie na swoją intuicję, a przy tym ryzykuje ponad miarę. Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że takie podejście do inwestowania może być fatalne w swoich skutkach. Jeśli dopiero wchodzisz w świat tradingu, koniecznie określ, jaka jest Twoja tolerancja na ryzyko. Co więcej, dokładnie oszacuj, ile środków możesz bezpiecznie przeznaczyć na inwestowanie, aby nie utracić płynności finansowej. Takie zachowawcze podejście sprawi, że w razie niepowodzenia nie stracisz więcej niż założona suma.

5. Chęć „odkucia się”

Fatalnym błędem początkujących na rynku Forex i nie tylko jest chęć odrobienia strat. Inwestor, który widzi, że pieniądze wyraźnie topnieją na jego oczach, jest w stanie wykonać najróżniejsze, czasem bardzo ryzykowne ruchy, aby odbić swoją stratę. W grę wchodzą tu skrajne stany, które popychają do takiego działania: strach, niepewność, przerażenie czy wstyd. Nie bez przyczyny mówi się więc, że dobry inwestor to ten, który umie zarządzać swoimi emocjami, a do tego wie, kiedy wyjść z gry.

Początkujący inwestorzy narażeni są na różne trudności. Wymienione w tym tekście błędy to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli potrzebujesz więcej porad dotyczących inwestycji – sprawdź Ava Trade. To broker z międzynarodowym doświadczeniem, który udostępnia mnóstwo bezpłatnych materiałów szkoleniowych. Możesz z nich swobodnie korzystać, przygotowując się do swojej pierwszej inwestycji!

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

mat.partnera

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.58

Udostępnij artykuł:

Re/ Max światowy lider w branży nieruchomości Re/ Max światowy lider w branży nieruchomości
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem