zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Jak otworzyć swój biznes…bez pieniędzy cz. 2

Brak własnych zasobów finansowych to najczęstsza przyczyna dla której ludzie rezygnują z otworzenia własnej działalności gospodarczej. Nie mają wystarczających oszczędności, nie chcą zadłużać się w banku, nie mają też żadnego dobrego pomysłu skąd wziąć potrzebne środki. W poprzednim artykule przedstawiliśmy już istotne źródła uzyskania finansowania Twojego  pomysłu na biznes bez własnego wkładu finansowego – w tym poznasz kolejne.  

Z tego artykułu dowiesz się:

  • możliwościach uzyskania dotacji na otworzenie własnej działalności gospodarczej; 
  • czym są fundusze kapitału zalążkowego; 
  • kim są Aniołowie Biznesu; 
  • czym jest crowdfunding; 
  • czym są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości oraz Inkubatory Przedsiębiorczości Społecznej;
  • jak poznać inne pomysły na biznes sprawdź tutaj.
  • jak zadbać o wzrost swojego biznesu w oparciu o franczyzę sprawdź tutaj.

 

Realizowanie własnego pomysłu na biznes bez oszczędności i wkładu finansowego jest możliwe, gdyż istnieje wiele źródeł mających na celu wsparcie początkujących przedsiębiorców. Dzięki niektórym z nich można prowadzić swój biznes bez wkładu własnego, dzięki innym można uzyskać pieniądze na rozkręcenie działalności gospodarczej, a dzięki jeszcze innym - dostać zwrotna pożyczkę. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i kryteriów wnioskodawców – każdy może znaleźć odpowiednie dla siebie wsparcie, które pozwoli na założenie firmy bez wniesienia w nią własnych pieniędzy.  

Fundusze kapitału zalążkowego 

Pomysły na biznes posiadające duży potencjał innowacyjny, ale których przyszły realizator nie ma pieniędzy na ich rozpoczęcie, mogą uzyskać pomoc z funduszów kapitału zalążkowego. Są to fundusze kapitału podwyższonego ryzyka (venture capital - VC). Dzięki takiemu rozwiązaniu można nie tylko otrzymać niezbędne środki na rozwój własnego pomysłu na biznes, ale także i profesjonalne wsparcie oraz dostęp do rynków zbytu i kontaktów biznesowych.  

Oczywiście coś za coś – inwestor pomoże Ci w zamian za możliwość ingerencji w Twój pomysł na biznes, ale niewątpliwą zaletą jest to, że możesz go rozpocząć i rozwijać. Z funduszy tych najczęściej korzystają start-up’y. Udziały inwestora w spółce (wynoszące przeważnie od 30 do 50 % udziałów) przeznaczane są np. na komercjalizację nowatorskiego produktu czy usługi.  

Chociaż fundusze zalążkowe zainteresowane są głównie innowacyjnymi pomysłami, to równie chętnie angażują swe środki w sprawdzone już rozwiązania biznesowe. 

Pod skrzydłami…Aniołów Biznesu  

Anioły Biznesu są instytucją zbliżoną do funduszy kapitału zalążkowego, często zgrupowaną w Instytucjach Otoczenia Biznesu. Pod tą nazwą kryją się osoby prywatne dysponujące kapitałem i chcące go przeznaczyć na finansowanie zewnętrznych i pomysłów na biznes i firm. Otrzymujące wsparcie Aniołów osoby dają im w zamian pakiet udziałów w swojej firmie. 

Anioły Biznesu inwestują swój kapitał w start-up’y i przedsiębiorstwa znajdujące się często na początkowym etapie rozwoju. Wcześniej przeważnie z powodzeniem rozwijały szereg swoich działalności i chcą teraz zainwestować kapitał w pomysły na biznes kolejnego pokolenia twórców. Dysponując doświadczeniem zdobytym w toku prowadzenia własnego pomysłu na biznes oferują przedsiębiorstwom nie tylko finansowe wsparcie, ale i pewnego rodzaju mentoring i sieć kontaktów. To dużo więcej niż mogą zaoferować np. banki.  

Zaletą współpracy z aniołem biznesu jest z pewnością fakt, iż zawarta z nim umowa nie wymaga zabezpieczenia w postaci aktywów osobistych.  

Crowdfunding, czyli pomoc…Internautów  

Pojęcie to pochodzi od dwóch angielskich słów „crowd”, czyli „tłum” oraz „funding”, czyli finansowanie. Polega on na poproszeniu przez pomysłodawcę projektu biznesowego o wsparcie finansowe Internautów oferując im w zamian określone korzyści. W Internecie można znaleźć kilka popularnych serwisów dających każdemu możliwość ogłoszenia swego pomysłu na biznes i zbierania pieniędzy na jego wykonanie.  

Przedsięwzięcie finansowane jest przez dużą liczbę niewielkich, jednorazowych wpłat dokonywanych przez Internautów zainteresowanych pomysłem na biznes. Dostępność do sieci pozwala na łatwe informowanie o projektach i tworzenie wokół nich społeczności. Od zbiórki publicznej crowdfunding odróżnia to, iż zakłada on wynagrodzenie przez pomysłodawcę osób wpłacających pieniądze na rzecz danego pomysłu na bzines, w formie wcześniej ustalonej. W przypadku zbiórki publicznej natomiast wpłacający są darczyńcami i nie otrzymują nic w zamian. 

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości  

Mówiąc najprościej, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to fundacje tworzone przez uczelnie, które maja być wsparciem dla osób chcących realizować własny pomysł na biznes. Zgodnie z art. 148 z dnia 20 lipca 2018 r. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce tworzone są w celu wspierania działalności gospodarczej pracowników uczelni, doktorantów i studentów (przedsiębiorczości akademickiej). 

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości dadzą Ci możliwość weryfikacji, czy Twoja wizja własnego biznesu ma szansę sprawdzenia się na rynku bez podejmowania dużego ryzyka, jakim jest prowadzenie własnej firmy. Także osoby prowadzące już własne przedsiębiorstwo mogą skorzystać z oferowanych przez inkubatory programów.  

Korzystając ze wsparcia AIP nie musisz samodzielnie rozliczać się z podatku dochodowego, gdyż Inkubator zrobi to za Ciebie. Nie musisz też płacić ZUS-u, ponieważ Twoja firma nie ma osobowości prawnej – korzystasz bowiem z osobowości prawnej Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, przez co jesteś pełnoprawnym przedsiębiorcą bez konieczności zarejestrowania swojego przedsiębiorstwa. Do wystawiania faktur i zawierania umów używasz wówczas danych rejestrowych inkubatora. 

AIP dzieli się na takie zajmujące się preinkubacją (wsparciem osób przed założeniem działalności gospodarczej – bez rejestracji działalności gospodarczej w urzędach można działać jako pion inkubatora, korzystając z jego osobowości prawnej) oraz świadczące pomoc na zasadach inkubacji (wsparcie od momentu rejestracji działalności gospodarczej w postaci pomocy lokalowej, porad prawnych, księgowości, zaplecza biurowego, szkoleń i doradztwa, pomocy w pozyskiwaniu środków unijnych itp.). 

Inkubatory Przedsiębiorczości Społecznej 

Tworzone są przez samorządy lub organizacje pozarządowe. Oferują doradcze, szkoleniowe i infrastrukturalne wsparcie podmiotom ekonomii społecznej, instytucjom rynku pracy oraz pomocy i integracji społecznej, a także osobom zainteresowanym założeniem lub działalnością na rzecz podmiotów ekonomii społecznej. 

Ewelina Adamczyk

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.56

Udostępnij artykuł:

Franczyza bez cięć od.2 Franczyza bez cięć od.2
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem