zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Zostań producentem podkładów. Gwiazdy sporo Ci zapłacą

Dobrym pomysłem na biznes może być wszystko (prawie). Ale co zrobić, gdy ktoś chce połączyć własną chęć tworzenia z zarabianiem? Odpowiedź wydaje się prosta. Można zająć się współpracą ze znanymi muzykami, tworząc podkłady muzyczne. Za tego rodzaju dzieło najlepsi twórcy inkasują nawet kilkanaście tysięcy złotych, chociaż wiadomo, że początki bywają trudne. Więksi producenci albo pośrednicy prowadzą sklepy internetowe z podkładami, oferując ich tysiące.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak poznać inne pomysły na biznes sprawdź tutaj.
  • Jak zadbać o wzrost swojego biznesu w oparciu o franczyzę sprawdź tutaj.

Nie chodzi o puszczanie muzyki z płyt (popularną DJ-kę) i mieszanie cudzych utworów na weselach czy dyskotekach, ale pracę nad własnymi projektami. Chodzi o tworzenie kompozycji, które będą na tyle dobre, że skorzystają z nich twórcy - zarówno początkujące zespoły, jak i uznawani w środowisku artyści, wokaliści. Dobry podkład stanowi dla nich bardzo duże ułatwienie. Mogą wówczas skupić się na istotniejszych, z ich punktu widzenia rzeczach. A tych jest przecież niemało, począwszy od wypracowania stylu własnej płyty, po ostateczne poprawki wokalu, dogranie poszczególnych elementów utworu, aż po różnego rodzaju sprawy organizacyjne, bez których koncert lub płyta studyjna może nie doczekać finału.  

Dofinansowanie i trudne początki

Robert Dziedowicz ma 22 lata i z pracy nad podkładami muzycznymi uczynił pomysł na biznes. Pracuje w domu w niewielkim Sztumie. Podkłady wykonuje pod własną jednoosobową firmą zarejestrowaną jako "działalność w zakresie nagrań muzycznych i dźwiękowych? (PKD 59-2)." Na działalność otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego, które wypłacał Powiatowy Urząd Pracy. Obecnie osoby podejmujące się tego rodzaju starań, po wypełnieniu formalności i przedstawieniu biznesplanu otrzymują ok. 22 tys. zł.

Dla pana Roberta wszystko zaczęło się jeszcze w liceum, gdy zaraził się "muzyczną układanką" od kolegi. W połowie szkoły zaczął tworzyć przy użyciu komputera swoje pierwsze utwory. -

W Internecie jest mnóstwo tutoriali, z których przy odrobinie samozaparcia można wiele się nauczyć - tłumaczy. - Do komponowania podkładów używam specjalnego programu LOGIC PRO X, który pozwala mi na wykorzystywanie wirtualnych instrumentów (wtyczek), które oferują setki brzmień lub na używanie sampli (kombinacji dźwięków), w zależności od nastroju. Niekiedy wizyty w studiu muzycznym są potrzebne w celu nagrania "prawdziwych" instrumentów. Zostań producentem podkładów. Gwiazdy sporo Ci zapłacą?

Fot. W. Mocny  

Prawie 190 tys. wejść na Youtube!

Robert Dziedowicz ma już pierwsze sukcesy. Jego podkłady wykorzystano na profesjonalnej płycie NNJL. Utwór Gedz feat. Dj Krug - Mgła (Prod. Robert Dziedowicz) wraz z teledyskiem grupy hip - hopowej dostępny jest w serwisie Youtube. 23 czerwca br. miał 187 325 wejść. Poniżej link do utworu: https://www.youtube.com/watch?v=remwLYA7Ut0&feature=iv&src_vid=FNjmPc1V8A8&annotation_id=annotation_1818389085.  

Walka ze składkami i marketing za 0 zł

W tej chwili Robert pracuje nad czterema innymi projektami. Dochody są nieregularne - raz większe, a raz mniejsze. Dlatego, by móc swobodnie pracować tak ważne jest umiejętne operowanie dochodami. Niemniej wystarcza w zupełności na świadczenia podatkowe i ZUS.

- Sporym ułatwieniem jest możliwość spłacania preferencyjnej składki ZUS - uzupełnia młody producent.

- Pomoc dla początkujących przedsiębiorców trwa jednak tylko dwa lata.  Warto pamiętać, że spłacanie części świadczeń ZUS ma też swoje wady. Zakład nie nalicza nam za ten okres składek emerytalnych, a w przypadku choroby zasiłek chorobowy jest dużo niższy.

Przypomnijmy: wysokość składek miesięcznych ze składką chorobową, wynosi 431,18 zł (30 proc. minimalnego wynagrodzenia). Warto jednak pamiętać, że ustawodawca umożliwił w zależności od zasobności portfela - dobrowolne płacenie wyższych składek. Dodatkowo z racji nie płacenia na Fundusz Pracy po roku nie przysługuje nam zasiłek dla bezrobotnych. Do tego z ww. rozwiązania można skorzystać tylko w wypadku nie prowadzenia podobnej działalności przez ostatnie 5 lat.

W przypadku produkcji podkładów zdobywanie klientów odbywa się w różny sposób. U pana Roberta zadziałał tradycyjny "łańcuszek św. Antoniego". Informacja o nowych podkładach trafiała za pośrednictwem komunikatorów internetowych do znajomych, przyjaciół i osób związanych z branżą. W pewnej chwili, gdy podkład spodobał się chętni do zakupu zgłaszali się przez komunikator lub e-mail. Zdobywanie klientów odbywa się zatem za sprawą rekomendacji, tym samym koszty reklamy i promocji są zerowe.  

Podkłady muzyczne w cenie

"DJ/producent muzyki klubowej wykona podkład muzyczny do wszelkiego rodzaju prezentacji video, animacji flash, stron www, gier komputerowych, reklam, wszelkich produkcji telewizyjnych i radiowych - aranżacje muzyczne w klimatach muzyki klubowej i nie tylko. Dalej twórca informuje o wykształceniu muzycznym, 5-letnim doświadczeniu w komponowaniu przy użyciu specjalnych programów i instrumentów. Tego rodzaju ogłoszeń w Internecie, prasie znajdziemy wiele, podobnie jak stron a raczej e-sklepów z podkładami.

Strona ising.pl operuje ponad 1,5 tys. podkładów znanych wykonawców. W serwisie można dokonać wyboru podobnie jak w serwisie Allegro. Podkład do piosenki zespołu Feel "Gdy jest już ciemno" można tam kupić za 14.90 zł, a będącej obecnie na topie Eweliny Lisowskiej "Aero Plan II" - uzyskamy w podobnej cenie. Do nabycia są tam też podkłady do utworów zagranicznych. Im więcej podkładów jednorazowo kupimy tym stopniowo ich cena maleje. Na podobnej zasadzie funkcjonuje camero24.pl. (CAMARO ART Agencja Artystyczna Tomasz Labudda).

Właściciel serwisu udostępnia swe utwory na podstawie 5-letniej umowy licencyjnej (niewyłącznej licencji). (patrz apla). Działalność podobnych sklepów/usługodawców jest doskonałym rozwiązaniem także dla właścicieli pubów czy klubów, pragnących organizować konkursy lub wieczory karaoke. Dla młodych, startujących producentów podobne zlecenia są szansą, by zdobyć uznanie, a tym samym otrzymywać więcej zleceń. Oczywiście ogromne znaczenie ma w tym przypadku napływ "pierwszej gotówki", którą można przekuć poprzez inwestycję w lepszej klasy sprzęt, a co za ty idzie we własny rozwój.   Zostań producentem podkładów. Gwiazdy sporo Ci zapłacą?

Fot. W. Mocny

PARAGRAFY PRZY SPRZEDAŻY PODKŁADÓW 

Umowa sprzedaży Towarów w rozumieniu Kodeksu cywilnego, zawarta pomiędzy Udostępniającym a Klientem finalizowana fakturą. Ew. umowa licencyjna/kontrakt. Przepisy pkt 2 art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych obejmuje publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym; bez prawa dalszego licencjonowania, wynajmowania, użyczania, czy też zawierania innych umów umożliwiających osobom trzecim korzystanie z pliku utworu muzycznego; Kodeks cywilny - ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.);  

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.42

Udostępnij artykuł:

Jaki powinien być stosunek teorii do praktyki podczas szkolenia franczyzobiorcy Jaki powinien być stosunek teorii do praktyki podczas szkolenia franczyzobiorcy
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem