zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Zakładamy pasiekę – ile kosztuje sprzęt pszczelarski i akcesoria

Chcesz założyć pasiekę i zastanawiasz się, ile pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na zakup sprzętu oraz innych, niezbędnych rzeczy? Podajemy szacunkowe koszty, a także sposoby na zmniejszenie wydatków.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak poznać inne pomysły na biznes sprawdź tutaj.
 • Jak zadbać o wzrost swojego biznesu w oparciu o franczyzę sprawdź tutaj.

Zakładamy pasiekę – ile kosztuje sprzęt pszczelarski i akcesoria ?

W ostatnim czasie moda na pszczelarstwo powraca ze zdwojoną siłą, tak samo zresztą, jak i moda na inne typy aktywności rolnej i proekologicznej. Setki osób, zmęczone pracą w korporacji i chcące uciec od zwykłej codzienności, podejmują decyzję, by od teraz zająć się pszczołami. Ten sposób na spędzenie czasu wolnego szybko uzależnia. W pasiece, choć wymagającej wiele uwagi, człowiek ma niepowtarzalną okazję obcowania z naturą, współistnienia z nią i czerpania z jej darów. Najbardziej cieszy moment pierwszego miodobrania, gdy trud pracy przynosi najsłodszą nagrodę – miód. Zanim jednak do tego dojdzie, początkującego pszczelarza czeka wytężona nauka o zasadach prowadzenia pasieki oraz samo jej założenie, bezpośrednio związane z zakupem wcale niemałych ilości różnorodnych sprzętów i akcesoriów.

Ile kosztuje sprzęt pasieczny w 2022 roku?

 • Cena jednego ula wynosi ok. 500 – 600 zł,
 • Wózek do przewożenia uli ok.1800 zł,
 • Opakowanie ramek (10 szt.) to koszt ok. 25 zł,
 • Kombinezon wraz z kapeluszem i rękawicami trzeba zapłacić ok. 150-200 zł,
 • Miodarka diagonalna 4-plastrowa uniwersalna ręczna+elektryczna 12V/230V ok.3.800 zł,
 • Paczka węzy pszczelej – ok. 60 zł,
 • Plastikowa beczka na miód 55 l kosztuje ok. 100 zł,
 • Podkurzacz – ok. 70 - 150 zł.
 • Koszt zakupu pszczół (rój średnio po ok. 200 – 300 zł)

oraz kilkaset złotych na całe mnóstwo dodatkowych elementów uli, narzędzi, urządzeń i środków, takich jak np. beleczki, drut, kraty, podkarmiaczki, dłuta, wiadra, odstojniki, opakowania do miodu, wózek transportowy, chemia pszczelarska i wiele innych. Podsumowując, aby założyć kilkupniową pasiekę, trzeba liczyć się w wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. Nie jest to mało, a z drugiej strony – wiele innych typów hobby również wymaga niemałych pieniędzy. Z hobby pszczelarskim jest o tyle lepiej, że zainwestowane pieniądze zwrócą w postaci miodu, pyłku czy pierzgi, które następnie można z zyskiem sprzedać. I to właśnie ten fakt, obok czystej przyjemności z pszczelarzenia, sprawia, że pszczelarstwo jest tak bardzo popularne.

Co zrobić, by założyć pasiekę taniej?

Jeśli jesteś całkowicie zdecydowany na rozpoczęcie przygody z pszczołami, z pewnością szukasz wszelkich sposobów, by założenie pasieki wyszło jak najtaniej. Wiele osób próbuje np. samodzielnie budować ule z nadzieją, że w ten sposób oszczędzą trochę pieniędzy. Ale nie polecamy tego rozwiązania – koszt zakupu materiałów i czas na zmontowanie ula będą i tak niewspółmierne do kosztu zakupu gotowego ula. Ponadto, robiąc ul samodzielnie, możesz niechcący zbudować go źle, np. pozostawić drobne, niewidoczne dla oka szparki, przez które pszczołom będzie wiało – a to, jak wiadomo, szczególnie w okresie jesieni, zimy i wczesnej wiosny, może doprowadzić do wyniszczenia rodziny pszczelej. Dlatego nie kombinuj za bardzo, tylko: znajdź dobrą hurtownię pszczelarską – godną polecenia, w której znajdziesz szeroki asortyment produktów, dostępnych w niezwykle niskich cenach hurtowych i producenckich, a także – co z pewnością docenisz jako początkujący pszczelarz – dostęp do wiedzy eksperckiej i porad pszczelarskich.

Kupuj sprzęty kolejno, zaczynając od tych, które są bezwzględnie potrzebne – zakładanie pasieki to proces. Raczej nikt nie rzuca się od razu na głęboką wodę. Najczęściej zaczyna się od jednego – trzech uli, by z każdym kolejnym sezonem, zakończonym sukcesem, stopniowo powiększać pasiekę.

Życząc Ci powodzenia w rozwijaniu pszczelarskiej pasji, zachęcamy do korzystania z portali i blogów tematycznych, dzięki którym niedrogo i łatwo urzeczywistnisz swoje marzenia o zostaniu pszczelarzem. 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.23

Udostępnij artykuł:

Franczyza bez cięć od.2 Franczyza bez cięć od.2
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem