Partner serwisu

Zakładamy pasiekę – ile kosztuje sprzęt pszczelarski i akcesoria

Chcesz założyć pasiekę i zastanawiasz się, ile pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na zakup sprzętu oraz innych, niezbędnych rzeczy? Podajemy szacunkowe koszty, a także sposoby na zmniejszenie wydatków.

W ostatnim czasie moda na pszczelarstwo powraca ze zdwojoną siłą, tak samo zresztą, jak i moda na inne typy aktywności rolnej i proekologicznej. Setki osób, zmęczone pracą w korporacji i chcące uciec od zwykłej codzienności, podejmują decyzję, by od teraz zająć się pszczołami. Ten sposób na spędzenie czasu wolnego szybko uzależnia. W pasiece, choć wymagającej wiele uwagi, człowiek ma niepowtarzalną okazję obcowania z naturą, współistnienia z nią i czerpania z jej darów. Najbardziej cieszy moment pierwszego miodobrania, gdy trud pracy przynosi najsłodszą nagrodę – miód. Zanim jednak do tego dojdzie, początkującego pszczelarza czeka wytężona nauka o zasadach prowadzenia pasieki oraz samo jej założenie, bezpośrednio związane z zakupem wcale niemałych ilości różnorodnych sprzętów i akcesoriów.

Ile kosztuje sprzęt pasieczny?

Wiele osób jest zaskoczonych po podliczeniu, ile pieniędzy musieliby zainwestować, by założyć chociażby kilkupniową pasiekę. Fakt, cena jednego ula wynosi ok. 200 – 300 zł, opakowanie ramek (10 szt.) to koszt ok. 20 zł, za kombinezon wraz z kapeluszem i rękawicami trzeba zapłacić ok. 100 zł, miodarka 4-plastrowa z napędem ręcznym to koszt ok. 1.600 zł (a z napędem elektrycznym ponad 2.000 zł), paczka węzy pszczelej – ok. 60 zł, plastikowa beczka na miód 55 l kosztuje ok. 100 zł, a podkurzacz – ok. 70 - 150 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt zakupu pszczół (rój średnio po ok. 200 – 300 zł) oraz kilkaset złotych na całe mnóstwo dodatkowych elementów uli, narzędzi, urządzeń i środków, takich jak np. beleczki, drut, kraty, podkarmiaczki, dłuta, wiadra, odstojniki, opakowania do miodu, wózek transportowy, chemia pszczelarska i wiele innych. Podsumowując, aby założyć kilkupniową pasiekę, trzeba liczyć się w wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. Nie jest to mało, a z drugiej strony – wiele innych typów hobby również wymaga niemałych pieniędzy. Z hobby pszczelarskim jest o tyle lepiej, że zainwestowane pieniądze zwrócą w postaci miodu, pyłku czy pierzgi, które następnie można z zyskiem sprzedać. I to właśnie ten fakt, obok czystej przyjemności z pszczelarzenia, sprawia, że pszczelarstwo jest tak bardzo popularne.

Co zrobić, by założyć pasiekę taniej?

Jeśli jesteś całkowicie zdecydowany na rozpoczęcie przygody z pszczołami, z pewnością szukasz wszelkich sposobów, by założenie pasieki wyszło jak najtaniej. Wiele osób próbuje np. samodzielnie budować ule z nadzieją, że w ten sposób oszczędzą trochę pieniędzy. Ale nie polecamy tego rozwiązania – koszt zakupu materiałów i czas na zmontowanie ula będą i tak niewspółmierne do kosztu zakupu gotowego ula. Ponadto, robiąc ul samodzielnie, możesz niechcący zbudować go źle, np. pozostawić drobne, niewidoczne dla oka szparki, przez które pszczołom będzie wiało – a to, jak wiadomo, szczególnie w okresie jesieni, zimy i wczesnej wiosny, może doprowadzić do wyniszczenia rodziny pszczelej. Dlatego nie kombinuj za bardzo, tylko:

  • znajdź dobrą hurtownię pszczelarską – godną polecenia jest www.hurtowniapszczelarska.pl, w której znajdziesz szeroki asortyment produktów, dostępnych w niezwykle niskich cenach hurtowych i producenckich, a także – co z pewnością docenisz jako początkujący pszczelarz – dostęp do wiedzy eksperckiej i porad pszczelarskich na należącym do hurtowni portalu 4apis. Użytkownicy portalu mają też do dyspozycji wiele naprawdę przydatnych funkcji, np. mogą założyć własny blog pszczelarski, korzystać z giełdy ogłoszeń, forum czy kalendarza pszczelarskiego; dodatkową zaletą tej konkretnej Hurtowni Pszczelarskiej jest fakt, że co jakiś czas organizuje ona konkursy (ogłaszane na portalu 4apis), w których do wygrania są pieniądze, bony na zakup sprzętu w hurtowni lub wybrany sprzęt pszczelarski – uczestnicząc w konkursach, możesz więc praktycznie za darmo otrzymać pieniądze lub sprzęt, które pomogą Ci w rozwijaniu pasieki;
  • kupuj sprzęty kolejno, zaczynając od tych, które są bezwzględnie potrzebne – zakładanie pasieki to proces. Raczej nikt nie rzuca się od razu na głęboką wodę. Najczęściej zaczyna się od jednego – trzech uli, by z każdym kolejnym sezonem, zakończonym sukcesem, stopniowo powiększać pasiekę.

Życząc Ci powodzenia w rozwijaniu pszczelarskiej pasji, zachęcamy do korzystania z portalu 4apis i Hurtowni Pszczelarskiej, dzięki którym niedrogo i łatwo urzeczywistnisz swoje marzenia o zostaniu pszczelarzem. // < !]>

Katalog Franczyz

Sprawdź gotowe pomysły

Web Analytics google-site-verification: google3bcd9892e1b8f2dc.html