zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Taxi pomysłem na biznes

Świadczenie usług taksówkarskich w jakimkolwiek mieście w Polsce wymaga uzyskania licencji. Aby ją zdobyć, kandydat musi spełnić szereg różnych wymagań, jak również przejść specjalistyczne szkolenie kończące się egzaminem. Dla wszystkich chcących związać swoją przyszłość z taksówką,w materiale przedstawiamy krok po kroku, w jaki sposób to zrealizować.  

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zadbać o wzrost swojego biznesu w oparciu o franczyzę sprawdź tutaj.
  • jak poznać inne pomysły na biznes sprawdź tutaj.

Na samym początku warto zwrócić uwagę, że nie każda osoba może ubiegać się o uzyskanie licencji taksówkarskiej.  

Wymogi formalne

Przede wszystkim, kandydat musi mieć ukończone 21 lat oraz posiadać prawo jazdy kategorii B. Niezbędne jest także przedstawienie aktualnego zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego brak jakichkolwiek przeciwskazań fizycznych, jak i psychicznych. W tym przypadku wystarczą podstawowe badania medyczne oraz psychotechniczne.   - Wprawdzie zawód taksówkarza może kojarzyć się z płcią męską, to rzecz jasna w przypadku ubiegania się o licencję, nie ma żadnego rodzaju dyskryminacji ? należy spełnić wszystkie wymagania formalne oraz przystąpić do egzaminu, płeć nie gra roli ? mówi Sławomir Jóźwiak, właściciel Night Drivers, firmy przewozowej oferującej także usługi taksówkarskie.   Kandydat na taksówkarza nie może być osobą karaną prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne przeciwko zdrowiu i życiu, mieniu, wiarygodności dokumentów, bezpieczeństwu w komunikacji, środowisku oraz wolności seksualnej i obyczajowości.  

Samochód

Po założeniu własnej działalności gospodarczej należy upewnić się, czy nasz samochód posiada wszelkie uprawnienia, niezbędne do świadczenia usługi przewozu osób. Taki pojazd musi być w pełni sprawny, czego oficjalne udokumentowanie znajdziemy w aktualnym przeglądzie technicznym auta. Samochód może być kredytowany lub leasingowany ? nie stanowi to problemu, podobnie jak możliwość użyczenia lub współwłasności.  

Szkolenie

Niezbędnym krokiem w celu uzyskania licencji taksówkarskiej jest wzięcie udziału w szkoleniu z transportu drogowego. Z tego typu szkolenia zwolnione są jedynie osoby, które mają za sobą pięć lat w zawodzie kierowcy ? muszą to udokumentować zaświadczeniem z Urzędu Skarbowego.   Ktoś, kto zarabiał za kierownicą krócej niż pięć lat, lub dopiero zaczyna swoją przygodę z zarobkowym przewozem osób, musi zaliczyć szkolenie, które kończy się egzaminem. Wynik egzaminu musi być oczywiście pozytywny, aby ubiegać się o licencję. Szkolenie jest organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. To on wyznacza terminy egzaminów, których odbywa się kilkanaście w roku. Samo szkolenie trwa około 20 godzin i jest rozłożone na dwa dni. Najważniejsze elementy to ćwiczenia z zakresu topografii miasta ? tę znajomość powinien posiadać każdy taksówkarz. Ponadto kandydaci edukują się w zakresie przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażów taksówkami, stref cen oraz stawek taryfowych. Podczas szkolenia nie brakuje pojęć prawidłowego oznakowania taksówek oraz ich wyposażenia.  

Egzamin

Szkolenie kończy się egzaminem przed komisją, wyznaczaną przez najważniejszą osobę w danej jednostce administracyjnej (prezydent, burmistrz itd.). Egzamin, przeprowadzany obowiązkowo w terminie do 60 dni od złożenia wniosku przez kandydata, kosztuje 260 złotych.   Egzaminowany odpowiada na 20 pytań jednokrotnego wyboru, dotyczą one topografii miasta oraz zagadnień prawa miejscowego. Pozytywny wynik gwarantuje 70% poprawnych odpowiedzi. Wszelkie niezbędne informacje na temat terminów, harmonogramów oraz licencjonowanych ośrodków uprawnionych do przeprowadzania szkoleń, znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej.  

Licencja

  Po zaliczeniu egzaminu kandydat może zacząć ubiegać się o licencję taksówkarską ? ta jest wydawana na konkretny samochód i na konkretny obszar, w którym taksówkarz będzie realizował swoje usługi. Jest ona wydawana przez odpowiedni organ, a więc wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Na wniosek o wydanie licencji składa się szereg dokumentacji, które zostały już w powyższym materiale omówione, a także informacje dotyczące oznaczenia przedsiębiorcy, kopia REGON, odpis z ewidencji działalności gospodarczej, zakres usług, jakie będą świadczone, liczba aut oraz czas trwania licencji.   Koszt najkrótszej licencji, obowiązującej od 2 do 15 lat na terenie miasta stołecznego Warszawy, wynosi 320 zł.   Bartosz Polek

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.31

Udostępnij artykuł:

Jakim kapitałem dysponują osoby chcące rozpocząć działalność franczyzową Jakim kapitałem dysponują osoby chcące rozpocząć działalność franczyzową
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem