zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Świat walczy z koronawirusem. Polskie firmy mogą liczyć na wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego

Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje dodatkowe wsparcie dla polskich przedsiębiorstw poszkodowanych w związku z pandemią koronawirusa. Pomoc dotyczy m.in. zmiany parametrów  udzielanej gwarancji de minimis.

Zapewnienie płynności finansowej polskich firm w obliczu kryzysu – to jedno z głównych wyzwań, jakie stoją przed instytucjami rządowymi i sektorem finansowym. Bank Gospodarstwa Krajowego aktywnie włączył się w wypracowanie systemowych rozwiązań, które pomogą przedsiębiorcom przetrwać w trudnym okresie spowodowanym przez koronawirusa. Bank przygotowuje różne rozwiązania.

Zmiany w gwarancjach de minimis

Odpowiedzią na trudną sytuację polskich przedsiębiorców będą zmiany w programie gwarancji de minimis, które zwiększają dostęp do kredytów w bankach komercyjnych i spółdzielczych.

- We współpracy z Ministerstwem Finansów przygotowaliśmy rozporządzenie zwiększające pomoc w programie gwarancji de minimis do 80 proc., czyli do poziomu niewymagającego notyfikacji Komisji Europejskiej. Zrezygnowaliśmy także z prowizji, którą pobieramy od udzielonych gwarancji. Wydłużymy okres gwarancji dla kredytu obrotowego do 39 miesięcy. Od kilku dni wszystkie instytucje, od których zależą decyzje dotyczące rozwiązań dla przedsiębiorców, pracują w trybie nadzwyczajnym. Rozporządzenie MF jest już podpisane. O udostępnieniu programu przedsiębiorcom będziemy informować na naszej stronie internetowej. Robimy wszystko, aby nastąpiło to jak najszybciej - wyjaśnia Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Najważniejszą informacją dla przedsiębiorców jest zwiększenie maksymalnej wysokości gwarancji de minimis do 80 proc. kwoty kredytu. Obecnie jest to do 60 proc. kwoty kredytu i maksymalnie 3,5 mln zł, przy czym ta druga wartość nie zmieni się. Dodatkowo BGK zrezygnuje z prowizji pobieranej przy udzieleniu gwarancji, która dzisiaj wynosi 0,5 proc. wartości gwarancji. Przedsiębiorcy będą mogli też otrzymać kredyt obrotowy z gwarancją de minimis trwającą 39 miesięcy, obecnie maksymalny okres trwania gwarancji wynosi 27 miesięcy.

Wdrożenie zmian wymaga zaangażowania banków kredytujących, z którymi BGK na bieżąco współpracuje, choćby ze względu na dostosowanie parametrów w systemach IT.

Ze zwiększonych gwarancji będzie mogła skorzystać każda firma z sektora MŚP, która dotychczas spełniała kryteria określone w programie gwarancji de minimis, niezależnie od branży. Zaletą programu gwarancji de minimis jest również to, że są one  łatwo dostępne, ponieważ gwarancji udziela 20 banków w całym kraju. Przedsiębiorca nie musi przychodzić do BGK, wystarczy że złoży wniosek o udzielenie gwarancji razem z wnioskiem kredytowym w swoim banku. W poszczególnych bankach trwają prace, aby umożliwić przedsiębiorcom składanie dokumentów w formie elektronicznej.

Co daje przedsiębiorcom program gwarancji de minimis?

Gwarancje de minimis ułatwiają zaciągnięcie kredytu obrotowego lub inwestycyjnego firmom z sektora MŚP. BGK tworzy i proponuje rozwiązania systemowe dla sektora bankowego. Już dziś gwarancje de minimis umożliwiają bankom kredytującym zaakceptowanie wyższego ryzyka przy udzielaniu kredytu przedsiębiorcy.

Gwarancje są skutecznym wsparciem finansowania mikro, małych i średnich firm. To zwłaszcza one cierpią na brak kapitału i zabezpieczenia, którego mogą użyć jako gwarancji spłaty swoich kredytów. Mikrofirmy, które często są biznesem rodzinnym, mogą uzyskać kredyt dzięki temu, że jego spłata jest zabezpieczona, przynajmniej częściowo, przez gwarancje de minimis – mówi Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.

Środki z kredytu obrotowego mogą być wykorzystane na bieżące finansowanie działalności gospodarczej, np. na zapłacenie faktur za zakupione towary i usługi czy uregulowanie podatków, składek ZUS i innych zobowiązań, jakie powstają w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Możliwe jest także finansowanie celów rozwojowych przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy mogą także przeznaczyć kredyt z gwarancją na spłatę kredytu obrotowego lub inwestycyjnego

Dopłaty do oprocentowania kredytów

Drugie rozwiązanie pomocowe, nad którym pracuje Bank Gospodarstwa Krajowego, to system dopłat do oprocentowania kredytów, których udziela przedsiębiorcom sektor bankowy. – Jako bank rozwoju mamy doświadczenie w mechanizmach, które polegają na dopłatach do kredytów. Rozważamy różne scenariusze i możliwości szybkiego wdrożenia takiego mechanizmu. Z pewnością będą wymagane zapisy ustawowe, ale na tym etapie jest zbyt wcześnie, żeby mówić o szczegółach. Najważniejsze jest dla nas to, jak BGK może wspomóc firmy i sektor bankowy, aby banki mogły udzielać kredytów na lepszych warunkach poprzez mechanizm dopłaty do odsetek. Przygotowanie tego rozwiązania zajmie więcej czasu, ale wszystkie zaangażowane instytucje działają w trybie nadzwyczajnym. Dodatkowo sektor bankowy już dzisiaj rozważa możliwość odroczenia spłat kredytów przedsiębiorcom, którzy mają kłopoty w związku z epidemią – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka.

Obecne skutki gospodarcze są już mocno odczuwalne dla wielu firm w Polsce. Problemy, które dotknęły branżę transportową i turystyczną, to z dużym prawdopodobieństwem tylko zapowiedź wyzwań, jakie staną przed naszą gospodarką. W tej sytuacji BGK pełni rolę banku systemowego. Jego zadaniem jest dostarczenie rozwiązania dla całego sektora finansowego po to, aby wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze mogły wspierać polskie firmy.

Informacje o aktualnym wsparciu dla firm sprawdzaj na www.bgk.pl oraz www.biznes.gov.pl.

https://youtu.be/hBY8nvY_408

materiał partnera

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.47

Udostępnij artykuł:

Jaki lokal jest najlepszy na start Jaki lokal jest najlepszy na start
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem