zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Pomysł na biznes pod ochroną prawną. Poznaj narzędzia

Wystarczy chwila, jedna myśl, aby zacząć zmieniać świat na lepsze. Rewolucyjny produkt, przełomowa metoda biznesowa, a może nieszablonowa aplikacja mobilna? Dobry pomysł na biznes to szansa na podbicie rynku i uzyskanie przewagi nad konkurencją. Dlatego też wymaga należytej ochrony. Możliwości jest wiele. Do dyspozycji masz odpłatne i nieodpłatne rozwiązania, które doskonale się uzupełniają. Niniejszy artykuł pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Prawa autorskie na straży pomysłu na biznes.

Ochrona prawnoautorska to jedno z nieodpłatnych narzędzi prawnych, które zabezpieczą Twój pomysł na biznes. Nie jest jednak pozbawione wad z uwagi na jej mocno ograniczony zakres. Obejmuje swym zasięgiem wyłącznie to co może być uznane za utwór:

Art. 1.

1. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Zobacz również:

Kiedy pomysł na biznes korzysta z ochrony prawnoautorskiej ?

Możesz skorzystać z ochrony przewidzianej w prawie autorskim tylko, gdy spełnione zostaną podstawowe warunki. Przede wszystkim Twój pomysł na biznes musi być przejawem twórczej działalności człowieka. Znaczenie ma także jego indywidualny charakter. W tym przypadku ochronie podlega nie tyle sam pomysł, co sposób jego urzeczywistnienia. Jak to działa?

Ochrona prawnoautorska na przykładzie programu komputerowego.

Stworzyłeś konkurencyjny program komputerowy i chcesz go zastrzec? Prawa autorskie nie zabezpieczą samej koncepcji jego działania, lecz tylko elementy o charakterze twórczym tj. nowy kod użyty do jego napisania, charakterystyczny layout. 

Dzięki temu na rynku mogą istnieć aplikacje oparte na tej samej zasadzie działania. Znaczenie ma bowiem sposób zaprezentowania dzieła światu, a nie sam pomysł.

 

Kodeks cywilny źródłem ochrony pomysłu na biznes.

Nieodpłatnych narzędzi prawnych, które ochronią Twój pomysł na biznes, możesz poszukiwać również w kodeksie cywilnym. Stoi on na straży dóbr osobistych. Należą do nich m.in. twórczość naukowa, artystyczna, czy też wynalazcza. Jest to ochrona zdecydowanie szersza, niż ta zaprezentowana powyżej. Dlaczego?

Ochrona przewidziana w przepisach kodeksu cywilnego poświęconym dobrom osobistym obejmuje również te przejawy działalności człowieka, które nie są utworami. Katalog dóbr osobistych ma charakter otwarty. O przyznaniu ochrony decyduje obiektywne przekonanie społeczeństwa, że dane naruszenie jest wyjątkowo dotkliwe i zasługuje na potępienie.

Pomysł na biznes da się chronić tajemnicą przedsiębiorstwa.

Wszelkie informacje mające wartość gospodarczą, które nie zostały ujawnione, mogą być objęte tajemnicą przedsiębiorstwa. Nie chodzi tutaj tylko o rozwiązania techniczne takie jak zastosowana receptura, czy sposób produkcji. Ochronie może podlegać biznesplan, lista kluczowych kontrahentów, a nawet sposób organizacji pracy w Twojej firmie.

Alternatywa dla patentu.

Skorzystanie z ochrony jaką daje tajemnica przedsiębiorstwa jest warte rozważenia, gdy zastanawiasz się nad opatentowaniem Twojego wynalazku. Ta druga opcja jest ograniczona czasowo. 

Monopol na wynalazek w prawie patentowym może trwać maksymalnie 20 lat. Co więcej wymaga ujawnienia Twojego pomysłu na biznes, a to naraża Cię na jego podkupienie przez konkurencję. Dlatego też możesz zachować w tajemnicy same szczegóły dotyczące wymyślonego przez Ciebie rozwiązania, co również w pewnym stopniu da Ci przewagę nad konkurencją.

Pomysł na biznes można chronić umową o zachowaniu poufności.

To kolejny sposób ochrony Twojego pomysłu na biznes. Stanowi uzupełnienie zaprezentowanej powyżej koncepcji. Podpisanie umowy o zachowaniu poufności informacji z Twoim pracownikiem lub partnerem biznesowym pozwala jasno określić granice, których przekroczyć nie można. Jest też dowodem na to, że należycie dbasz o poufność informacji dotyczących danego rozwiązania.

Jak prawidłowo skonstruować taką umowę?

Dokument ten powinien przede wszystkim precyzyjnie wskazywać jakiego rodzaju informacje chcesz chronić. To zdecydowanie ułatwi procedurę dowodową przed sądem w przypadku złamania postanowień umownych. Pamiętaj również o określeniu kary umownej. Wizja konieczności uiszczenia znacznej sumy pieniężnej skutecznie odstraszy potencjalnych naruszycieli.

 

Pomysł na biznes można chronić umową o zakazie konkurencji.

Umowy o zachowaniu poufności oraz o zakazie konkurencji stanowią zgrany duet. Uzupełniają ochronę technicznych rozwiązań, stanowiących trzon Twojego pomysłu na biznes. Zabezpieczają Twoje interesy na wypadek gdyby nielojalny pracownik próbował wykorzystać przeciwko Tobie wiedzę zdobytą w firmie. Pamiętaj o precyzyjnym określeniu czego zakaz konkurencji ma dotyczyć, jak długo ma trwać i co grozi za jego naruszenie.

Patent na wynalazek – zakres ochrony.

Ochrona patentowa, podobnie jak zaprezentowane powyżej rozwiązania, ma swoje wady i zalety. Postępowanie przed urzędem patentowym wymaga uiszczenia stosownej opłaty. Poza tym ochrona ta ma dość ograniczony zakres. Jeśli Twój pomysł na biznes nie jest wytworem materialnym, nie spełnia wymogu nowości i przemysłowej stosowalności, nie da się go opatentować. Nie może więc korzystać z tej ochrony, ponieważ nie jest wynalazkiem.

Jakie rozwiązania mogę opatentować?

Szanse na uzyskanie ochrony patentowej są większe, jeśli wprowadzone przez Ciebie nowe rozwiązanie jest oparte na konkretnym produkcie materialnym. W ten sposób możesz chronić także sposób wytwarzania danych produktów, czy też techniczne oddziaływanie na nie (np. sposób naprawy, konserwacji danego urządzenia).

 

Jakie rozwiązania nie korzystają z ochrony patentowej?

Nie opatentujesz pomysłu na biznes, który w żaden sposób nie oddziałuje na materię – ma nietechniczny charakter. Nasz porządek prawny nie dopuszcza również możliwości opatentowania teorii naukowej, metody matematycznej, odkrycia naukowego, gry, a także zasad i metod dotyczących działalności umysłowej.

Ochrona pomysłów na biznes za pomocą wzorów użytkowych.

Przedmiotem tej ochrony mogą być tylko rozwiązania techniczne o trwałej postaci. Nie muszą jednak posiadać charakteru wynalazczego. Łatwiej więc uzyskać na niego ochronę, niż opatentować wynalazek.

Wprowadzane przez Ciebie rozwiązanie musi spełniać wymóg nowości i użyteczności, jeśli chcesz korzystać z ochrony jaką daje rejestracja wzoru użytkowego. Twój pomysł może dotyczyć kształtu, budowy, a także takich konstrukcji, których nawet nie widać gołym okiem (w przeciwieństwie do wzoru przemysłowego).

Wyjątkowo również znak towarowy ochroni pomysł na biznes.

 

Ochrona jaką daje rejestracja znaku towarowego może być odnawiana co 10 lat. Teoretycznie więc może trwać wiecznie. To bez wątpienia jej zaleta, a jest ich zdecydowanie więcej! Najczęściej jako znaki towarowe rejestrowane są oznaczenia słowne (nazwy firm), słowno-graficzne (logo) oraz graficzne (sygnety). W tej formie można jednak chronić również znaki niekonwencjonalne jak formy przestrzenne, zapachy, gesty, dźwięki czy prezentacje multimedialne.

 

Ochrona pomysłu na biznes na przykładzie kostki Rubika.

Przykładem wykorzystania ochrony jaką daje rejestracja znaku towarowego może być zastrzeżenie wyglądu Kostki Rubika. Zastrzegając ten znak, wyłączono możliwość posługiwanie się takim samym lub podobnym kształtem przez konkurencję. Jest to jednak znak przestrzenny, a jego rejestracja może być niekiedy utrudniona. Jeśli jednak się powiedzie, właściciel praw zyskuje ogromną przewagę nad konkurencją. 

Ta rejestracja jest powszechnie krytykowana i wszystko wskazuje, że niedługo zostanie unieważniona. Mimo wszystko duże firmy systematycznie starają się zastrzec wygląd swoich wiodących produktów w tej formie. Niekiedy im się to udaje. W takich przypadkach uzyskują ochronę silniejszą od patentu.

Wzór przemysłowy ochroni wszystko to co widoczne dla  oka.

 

Chcesz zastrzec design swojego produktu przed złowrogim spojrzeniem konkurencji? Najlepszym rozwiązaniem będzie rejestracja wzoru przemysłowego. Przedmiotem ochrony jest tutaj design a nie to co znajduje się wewnątrz urządzenia. Na tę chwilę Polska jest na 7 miejscu jeżeli chodzi o ilość zgłaszanych wzorów wspólnotowych.

Szybka decyzja, jeszcze szybsza rejestracja.

Niewątpliwie zaletą rejestracji wzoru przemysłowego jest szybkość całego postępowania. Rejestracja wzoru wspólnotowego jest możliwa w ciągu 14 dni! Dla porównania, uzyskanie patentu na wynalazek może potrwać nawet 3 lata. Pamiętaj jednak, że od chwili ujawnienia wzoru masz 12 miesięcy na złożenie wniosku o rejestrację. Po tym terminie wzrasta ryzyko unieważnienia Twojego wzoru przez konkurencję.

Każde z zaprezentowanych powyżej narzędzi prawnej ochrony pomysłu na biznes ma swoje wady i zalety. Uzyskanie prawa ochronnego na wzór użytkowy, przemysłowy, znak towarowy, czy też wynalazek zawsze będzie wiązało się z określonym nakładem finansowym. Pozostałe sposoby ochrony pomysłu na biznes, przewidziane w naszym porządku prawnym, nie obciążą Twojego portfela. Zauważ jednak, że oba rodzaje ochrony bardzo dobrze się uzupełniają. Warto rozważyć skorzystanie z kilku opcji, aby w pełni zabezpieczyć swoje interesy.  

 

 

 

 

materiał partnera

 

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.78

Udostępnij artykuł:

Yasumi z japońską filozofią pielęgnacji Yasumi z japońską filozofią pielęgnacji
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem