zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Pomysł na mobilny serwis rowerowy

Mimo postępu technologicznego, wszechobecnej mechanizacji, komputeryzacji, informatyzacji „dobry, stary” rower wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest także ważnym elementem nowoczesnej kultury miejskiej. Rowerem jeżdżą i nastolatki, i emeryci. To naprawdę pozytywny trend – w miastach powstaje coraz więcej ścieżek dla rowerów, popularyzowana jest wiedza na temat zdrowotnych korzyści jazdy na rowerze, w końcu – powstaje coraz więcej sklepów oraz serwisów rowerowych. To naprawdę dobry pomysł na biznes.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy opłaca się założyć mobilny serwis rowerowy?
  • Jak poznać inne pomysły na biznes sprawdź tutaj.
  • Jak zadbać o wzrost swojego biznesu w oparciu o franczyzę sprawdź tutaj.

Przesiadanie się na rower staje się ostatnio bardzo modne – wpływ na to ma wspomniana wcześniej rozwijająca się infrastruktura rowerowa, ekologiczne podejście do życia i wreszcie ...sposób na unikanie korków. W ciasnych centrach miast rower wygrywa konkurencję z samochodami i komunikacją miejską. Rower zapewnia wygodę i dużą mobilność. Rowerowa rewolucja trwa. Warto więc wykorzystać ten pomysł na biznes już teraz.

Mobilny serwis rowerowy – będzie się kręcił czy nie?

Sklepy rowerowe, wypożyczalnie rowerów, stacjonarne serwisy rowerowe, konserwowanie i przechowywanie rowerów na zimę – ten pomysł na biznes ma naprawdę wiele „twarzy”. Pamiętać też należy, że każdy miłośnik jazdy rowerowej dba o swój jednoślad - nie każdy jednak potrafi go naprawiać.  

Nasz czytelnik zapytał nas, czy opłaca się dzisiaj prowadzić mobilny serwis rowerowy. My postanowiliśmy zapytać o to osobę doświadczoną już w branży rowerowej - pana Karola, który od kilku lat posiada stacjonarny serwis rowerowy, a od dwóch lat poszerzył swe usługi o mobilny serwis rowerowy.

- Niejednemu zdarzyło się pchać rower kawał drogi do domu, bo zerwał się łańcuch czy przydarzyła inna usterka – mówi posiadający swój stacjonarny serwis rowerowy p. Karol. – Pół biedy, jeśli takie coś zdarzy się niedaleko od domu. Jeśli jednak jednoślad zepsuje się w tzw. „szczerym polu” a komunikacja miejska jeździ tam nieczęsto – wówczas swoje zadanie spełnia mobilny serwis rowerowy. Miałem bardzo wiele takich właśnie przypadków, gdzie rowerzysta utknął gdzieś na odludziu i dzwonił do mnie po pomoc. Oczywiście takie przypadki zdarzają się zarówno podczas wypadów do lasu, nad jeziora, ale i podczas jazdy po mieście. Jak już bowiem wspomniałem – nie każdy potrafi naprawiać rower.

Czy więc taki mobilny serwis rowerowy to dobry pomysł na biznes?

- I tak i nie – odpowiada pan Karol. – Jako dodatkowa usługa serwisu stacjonarnego – to będzie dobry pomysł na biznes. Pod warunkiem, że zainwestujemy w reklamę.

Dlaczego mobilny serwis rowerowy sprawdzi się jedynie jako usługa uzupełniająca ofertę stacjonarnego punktu napraw?

- Właściciel prowadzący serwis rowerowy musi twardo stąpać po ziemi – mówi pan Karol. – Zdawać sobie sprawę, że serwis rowerów jest działalnością sezonową, trzeba zarabiać także zimą konserwując lub przechowując rowery, a także …że naprawdę zadbany jednoślad trudno uszkodzić podczas rekreacyjnej jazdy, poza tym niektórzy rowerzyści wożą ze sobą skuwacz, zestaw kluczy, łatki, linki, pompkę itp. Sam tak robię i znam wielu miłośników dwóch kółek, którzy w każdą dłuższą wyprawę zabierają ze sobą taki ekwipunek. Pasjonaci naprawdę bywają przygotowani na rowerowe awarie i przeważnie radzą sobie z nimi sami. Moimi klientami są głównie ludzie młodzi, kobiety, nastolatki, którzy jeżdżą na rowerze rekreacyjnie i zdarza im się jakaś awaria, z którą sami sobie nie poradzą. Ale trzeba też pamiętać, że mobilny serwis rowerowy ma za zadanie nie tylko dojechać do rowerzysty, któremu przydarzyła się awaria gdzieś na trasie, ale także przyjechać do niego do domu. Coraz większa liczba cyklistów chce zaoszczędzić czas, nie musieć pakować roweru do auta i zawozić go do serwisu samemu. Mobilny serwis rowerowy przyjeżdża do klientów sam i sam odwozi im ich rowery.

Poza tym mobilny serwis rowerowy „zarobić może” na technicznej obsłudze wycieczek rowerowych. Trzeba wówczas dysponować technicznymi pojazdami i profesjonalnymi serwisantami, którzy świetnie poradzą sobie z usterkami mogącymi przytrafić się w trakcie rowerowej wycieczki.

I do komunijnego roweru i do supermaszyny

Mobilny serwis rowerowy przewiduje naprawdę jednośladu na miejscu lub w razie konieczności zabierany jest do warsztatu.

- Niezależnie od tego czy realizujemy ten pomysł na biznes w wersji stacjonarnej czy mobilnej czy w obu wersjach jednocześnie – musimy być fachowcami – przestrzega pan Karol. – W wersji mobilnej musimy oczywiści posiadać auto do przewozu rowerów, profesjonalne narzędzia zapewniające precyzyjne wykonanie napraw, a także gwarantować możliwość korzystania z usług 7 dni w tygodniu o każdej porze (warto więc w stacjonarnym punkcie napraw zatrudnić pracownika, aby nie musieć zamykać punktu na czas naszego wyjazdu), oferować całoroczny i kompleksowy serwis rowerowy bez względu na rodzaj oraz markę posiadanego roweru, doradzać w doborze części i akcesoriów rowerowych oraz udzielać porad o konserwacji pojazdu i jego eksploatacji.

Jak przypomina pan Karol ten pomysł na biznes to nie tylko usługa typu door to door polegająca na serwisowaniu roweru bez wychodzenia z domu. Misją i sukcesem każdego właściciela serwisu rowerowego – stacjonarnego czy mobilnego – powinna być pomoc ludziom i budowanie wraz z nimi kultury rowerowej opartej na takich wartościach jak ekologia, zdrowie, sport, zrównoważony rozwój, zdrowy styl życia.

Niektórzy realizujący ten pomysł na biznes oferują także wachlarz dodatkowych usług np. czyszczenie roweru, gruntowne czyszczenie łańcucha z założeniem spinki, lakierowanie ramy, widelca, błotników i bagażnika kolorami wybranymi przez klienta, składanie roweru na zamówienie.

- Świetną usługą jest wypożyczenie klientowi roweru miejskiego na czas naprawy jego pojazdu – mówi pan Karol. – Musimy tu jednak posiadać rowery zastępcze i miejsce ich przechowywania.

Innym, świetnym pomysłem jest wynajem oraz dowóz stojaków na rowery, a także …mobilna ręczna myjnia rowerowa.

- Serwisant przyjeżdża do klienta i do mycia jego jednośladu wykorzystuje ciepłą wodę z płynem, spłukuje potem rower myjką pod ciśnieniem, nie uszkadzając podzespołów rowerowych tj. łożyska, amortyzatory itp. 

Czy więc mobilny serwis rowerowy to dobry pomysł na biznes? Pan Karol powtarza że owszem, jeśli ta usługa wchodzi znajduje się w bogatym wachlarzu innych usług. Branża rowerowa się rozwija, klienci są coraz bardziej wymagający, a współczesny serwis rowerowy – oprócz przejrzystej strony internetowej i bardzo dobrej reklamy – musi wychodzić naprzeciw oczekiwaniom każdego klienta.

Pan Karol radzi też, aby usługę mobilną wprowadzić dopiero wtedy, gdy stacjonarny punkt będzie już na tyle znany i wybierany przez klientów, aby umożliwić finansowo rozbudowanie oferty o usługi mobilne – jest to bowiem związane z zatrudnieniem pracownika (lub pracowników jeśli chcemy obsługiwać wycieczki rowerowe), kupnem odpowiedniego auta, ewentualnie rowerów zastępczych itp.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.50

Udostępnij artykuł:

Biznes oparty na miłości do czworonogów. Handel i dystrybucja psich akcesoriów Biznes oparty na miłości do czworonogów. Handel i dystrybucja psich akcesoriów
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem