zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Maski, oczyszczacze, czujniki i mech, czyli jak zarobić na smogu

W ostatnich latach w Polsce smog bije rekordowy poziom. Niestety, pod względem jakości powietrza Polska wśród państw Unii Europejskiej zajmuje niemalże ostatnie miejsce. Wśród pięćdziesięciu miast UE mających najgorszą jakość powietrza, aż trzydzieści trzy z nich znajdują się w naszym kraju. Smogiem nazywane jest nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które polega na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek niekorzystnych zjawisk naturalnych: zamglenia i bezwietrznej pogody oraz działalności człowieka. Smog bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie ludzi, a także coraz częściej przyczynia się do ich śmierci. Jak się jednak okazuje, smog może być także okazją do zarobku i stanowić dobry pomysł na biznes.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy rzeczywiście można zarobić na smogu?

 

Jak pozbyć się szkodliwego smogu z naszych miast? Otóż najprostszym rozwiązaniem byłoby zaniechanie przez właścicieli gospodarstw oraz przedsiębiorców działań zanieczyszczających środowisko naturalne. Zanim jednak tak się stanie, smog będzie unosił się w powietrzu i szkodził jeszcze niejedną zimę. Dlatego też wielu przedsiębiorców wzięło sprawy we własne ręce i postanowili na smogu zarobić. Skuteczne czy nie – ich produkty cieszą się sporym zainteresowaniem odbiorców, którzy przed smogiem chcą chronić się jak mogą. Okazuje się więc, że jest to naprawdę dobry pomysł na biznes.

 

Technologia w walce ze smogiem i…dobry pomysł na biznes

 

Czujniki, filtry powietrza czy maski antysmogowe nie muszą być dziełem dużych korporacji. Coraz więcej „normalnych” przedsiębiorców, a nawet „zwykłych” ludzi dotychczas nie związanych z własną działalnością gospodarczą zastanawia się, jak technologią zawalczyć ze smogiem i stworzyć z niego dobry pomysł na biznes.

 

Oczywiście najpopularniejszym produktem antysmogowego pomysłu na biznes są maseczki antysmogowe i oczyszczacze powietrza. Jak informują prowadzący pomysł na biznes polegający na sprzedaży ręcznie szytych masek antysmogowych z wymiennymi filtrami, inwestycja polega na zakupie tkanin, filtrów i innych półproduktów do szycia, opłacenia krawcowych, stworzenia sklepu internetowego oraz marketingu. Od kilku lat maseczki antysmogowe podbijają rynek w Polsce. Gdy nad głowami mieszkańców przez dłuższy czas zawiśnie chmura pyłów, maseczek nie można dostać w żadnym sklepie.

 

Dobrym pomysłem na biznes okazały się także inteligentne maseczki antysmogowe. Dzięki połączeniu ze smartfonem wskazują one poziom zanieczyszczenia powietrza oraz aktywność oddychania – pokazują, kiedy należy założyć maseczkę i zmienić w niej filtr.

 

Przez wysoki poziom smogu Polacy chętnie kupują także oczyszczacze powietrza, które w ostatnim czasie stanowią element wyposażenia wielu mieszkań.

- Polacy są coraz bardziej świadomi tego, że zanieczyszczone jest nie tylko na dworze, ale także w naszych mieszkaniach – mówią prowadzący ten pomysł na biznes. – Nawet budynki, w którym mieszkamy mogą generować wiele zanieczyszczeń przez np. nieodpowiednią wentylację, stosowanie szkodliwych dla zdrowia materiałów budowlanych itp. W powietrzu znajdują się różne alergeny: kurz, roztocza, pyłki, alergeny zwierzęce.

 

Jak mówią prowadzący antysmogowy pomysł na biznes, intratnym zajęciem jest także sprzedaż jonizatorów powietrza, jednego z rodzajów oczyszczaczy powietrza, które wytwarzają jony ujemne i uwalniają je do otoczenia. Najbardziej popularne wśród klientów są jonizatory mierzące jakość powietrza i automatycznie dostosowujące natężenie jego przepływu. Wykorzystują one technologię opartą na aktywnym tlenie oraz jonach uznawaną za najbardziej zaawansowaną na świecie, wraz z filtrem HEPA, aktywnym węglem, promieniowaniem UV, różnorodnymi systemami oczyszczania kontrolowanymi przez mikroprocesor, a więc przez sterowanie ręczne oraz automatyczne.

 

Pomysły na biznes w walce ze smogiem są nieograniczone

 

Nie ulega wątpliwości, że smog jest jednym z najważniejszych problemów cywilizacyjnych i społecznych, ale stwarza także okazję do różnych pomysłów na biznes.

 

Stosunkowo od niedawna w Polsce wzrosło zainteresowanie ekologicznymi kotłami. Jednakże producenci nowoczesnych kotłów ekologicznych już zauważają zmianę świadomości Polaków i ich korzystanie z produktów tego pomysłu na biznes.

 

Jest ich naprawdę mnóstwo. Zamontowanie na rurze wydechowej aut filtrów, przez co samochody wytwarzałyby tyle zanieczyszczeń co rowery… Opatentowany został również pierwszy system wykorzystujący energię spalin samochodowych do zasilania klimatyzacji. Ma zastąpić dotychczas wykorzystywaną do tego benzynę.

 

Pomysłem na biznes studentów krakowskiej Akademii Górniczo–Hutniczej było stworzenie przenośnych, niedrogich czujników powietrza automatycznie informujących mieszkańców, na jakim poziomie utrzymuje się smog.

 

Trzech mieszkańców Wrocławia stworzyło też chustę chroniącą przed smogiem. Filtr chusty jest tak skuteczny, że chroni nawet przed bakteriami i wirusami.

 

Niemiecki start-up CityTree z kolei już w kilku miastach w Europie umieścił ściany mchu pochłaniające 275 razy więcej zanieczyszczeń niż zwykłe drzewo.

 

Innowacyjny pomysł na biznes w walce ze smogiem przedstawiła indyjska firma Graviky Labs, która montuje na rurach wydechowych aut urządzenia przechwytujące cząstki stałe przed wejściem do atmosfery. Po oczyszczeniu ich z cząstek rakotwórczych oraz metali ciężkich przetwarza je w substancje używane do produkcji …atramentu i farb.

 

Równie ciekawy jest pomysł na biznes, który powstał w Afganistanie. Panel HyperGenerator - montowany na dachach budynków - oczyszcza powietrze przez zmniejszanie ilości smogu nawet o 99,7%. Dzięki baterii słonecznej i technologii wiatrowej uzyskuje 2,5 Kw energii elektrycznej w ciągu godziny. Technologia wynalazców z Afganistanu umożliwia również uzyskanie w ciągu godziny 500 litrów wody pitnej. Według nich projekt ten jest elementem idei „smart city”.

 

Firmy opracowują również systemy wykonywania pomiarów jakości powietrza i poziomu smogu na konkretnym terenie przy wykorzystaniu m.in. własnych detektorów.

 

Smog stał się też powodem innowacji w branży kosmetycznej. Producent kosmetyków zaprezentował swój…antysmogowy krem do twarzy. Według niego cząsteczki smogu - dzięki wykorzystaniu „biotechnologicznej poliglukozy- nie osadzają się na skórze, lecz są wręcz od niej odpychane.

 

Jak więc widać, na smogu można zarobić. Wynalazcy, firmy i pojedynczy przedsiębiorcy wciąż próbują znaleźć cudowny środek, który rzeczywiście pomoże mieszkańcom zanieczyszczonych miast poczuć się lepiej i odetchnąć czystym powietrzem. I choć wielu ludzi uważa je tak naprawdę za „placebo”, znajdzie się wielu takich, którzy z nich skorzystają – próbując chronić zdrowie swoje i najbliższych.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.46

Udostępnij artykuł:

Franczyza bez cięć od.2 Franczyza bez cięć od.2
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem