zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Kredyt pod zastaw mieszkania – czym jest i jak działa

Czym jest kredyt pod zastaw mieszkania?

Interesuje cię kredyt pod zastaw mieszkania – inwestycyjny lub konsumencki ? W tym celu możesz wnioskować o finansowanie do banków lub prywatnych instytucji finansowych. Jakie korzyści odniesiesz dzięki otrzymaniu dodatkowych środków na różne cele? Przeczytaj

Kredyt pod zastaw mieszkania jest nieco innym produktem niż ten hipoteczny. Warto znać różnicę, zanim zdecydujesz się na wybór któregokolwiek z nich. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i kiedy kredyt pod zastaw mieszkania jest dobrym wyborem.

Środki finansowe uzyskane z kredytu pod zastaw nieruchomości różnią się od tradycyjnej hipoteki. W przypadku, gdy nie posiadasz lokalu mieszkalnego, domu czy działki, kredyt w banku opiera się na zastawieniu mieszkania, które planujesz kupić. To samo dotyczy planowanego wybudowania domu. Inwestycja jest więc obarczona hipoteką od samego początku, a celem pobrania świadczenia pozostaje kupno lub wybudowanie nieruchomości.

Gdy wybierasz kredyt pod zastaw mieszkania, sytuacja jest nieco inna. Cel spożytkowania zaciągniętej kwoty jest dowolny, a zabezpieczeniem jest posiadana przez ciebie nieruchomość. To dobry wybór w sytuacji, gdy potrzebujesz środków na inne cele.

Dla kogo jest kredyt pod zastaw mieszkania?

Kredytowanie pod zastaw nieruchomości jest skierowane do właścicieli takich dóbr. Czasem dotyczy osób prywatnych, ale głównie ma związek z przedsiębiorcami. Przykładem instytucji oferującej finansowanie inwestycji pod zastaw mieszkania jest plmfund.pl.

Takie finansowanie najczęściej ma charakter inwestycyjny. Jednak nie jest to jego jedyne przeznaczenie. Mogą z niego skorzystać również współwłaściciele nieruchomości, a także osoby, które nie posiadają jej osobiście, o ile należy ona do najbliższych krewnych, np. rodziców.

Zastaw mieszkania a zdolność kredytowa

Fakt posiadania nieruchomości nie jest jedynym warunkiem uzyskania kredytu. Bank musi mieć pewność, że klient będzie w stanie regularnie spłacać zobowiązanie. Dlatego konieczne jest spełnienie warunków związanych z wysokością posiadanych dochodów. Bank ocenia zdolność kredytową osoby wnioskującej i często wymaga udowodnienia braku zadłużenia na nieruchomości. Niekiedy konieczne jest udokumentowanie aktualnej sytuacji finansowej, np. przez wyciąg z konta bankowego.

Czy każda nieruchomość jest dla banku jednakowo wiarygodna?

Niestety banki nie traktują wszystkich nieruchomości jednakowo. Największe szanse na uzyskanie korzystnego kredytu pod zastaw mają właściciele lokali mieszkalnych lub budynków jednorodzinnych. Dobrym zabezpieczeniem jest też działka inwestycyjna lub budowlana.

Do grupy nieruchomości nadających się pod zastaw nie zaliczają się natomiast grunty rolne i rekreacyjne. To mało wiarygodne zabezpieczenia i banki raczej nie będą zainteresowane udzieleniem kredytu w ich przypadku.

Korzyści z kredytu pod zastaw mieszkania

Jakie plusy ma takie finansowanie pod zastaw mieszkania? W porównaniu do tradycyjnej hipoteki, cel inwestycji jest dowolny. Możesz przeznaczyć środki na dowolną inwestycję. Dzięki takiej elastyczności kredytu nie jesteś zobowiązany do spełniania dodatkowych warunków umowy związanych z konkretnym celem.

Poza tym, wybierając kredyt pod zastaw w instytucjach finansowych, może zyskać nieco więcej środków niż w przypadku banków. Często cała procedura określania zdolności i przyznawania środków jest mniej uciążliwa niż w przypadku banków.

Czy kredyt pod zastaw mieszkania to opcja dla ciebie?

To zależy od twojej sytuacji. Finansowanie zastawione mieszkaniem lub inną nieruchomością jest dobre szczególnie dla osób planujących większe inwestycje. Korzystają z niego głównie przedsiębiorcy, co jednak nie oznacza, że jest niedostępne dla osób fizycznych. Zaletami są uzyskanie konkretnej wysokości świadczenia – zwykle nieprzekraczającej 50% wartości nieruchomości – oraz czas rozpatrzenia wniosku i pozyskania środków. Banki są pod tym względem bardziej szczegółowe i udzielają niższych kredytów niż prywatne instytucje finansowe.

Podsumowując – jeżeli zależy ci na uzyskaniu kredytu szybko, bez zbędnych formalności i na dowolny cel, finansowanie w instytucjach finansowych będzie dobrym pomysłem. W banku na środku poczekasz dłużej, kwoty będą niższe, a ich uzyskanie wiąże się z większą liczbą przygotowywanych dokumentów.

artykuł sponsorowany

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.54

Udostępnij artykuł:

Franczyza bez cięć odc.4 Franczyza bez cięć odc.4
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem