zaloguj
PRZEWIŃ

W zdrowym ciele zdrowy duch ...i dobry pomysł na biznes

Popularność zawodu trenera w Polsce wciąż rośnie – wśród coraz bardziej świadomych zdrowego stylu życia Polaków wzrasta zapotrzebowanie na tego typu usługi fitness. Osobisty trener nie jest już jedynie domeną gwiazd i celebrytów. Teraz zadbać o swój wygląd, ciało i zdrowie może każdy. Trener personalny nie tylko zindywidualizuje dla swych klientów odpowiednie zestawy ćwiczeń, ale również pomoże w ułożeniu optymalnej diety oraz …wysłucha. Będzie miał też szansę zrealizować dobry pomysł na biznes.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy opłaca się być trenerem personalnym

Niezbędne specjalistyczne kursy od 1500 zł do 2200 zł

Według raportów Polacy wydają na zajęcia sportowe średnio 115 -120 zł miesięcznie, przy czym kwota ta rośnie. Coraz częściej wybierają też kameralne kluby fitness z indywidualną obsługą trenera, zwracając uwagę, by ich osobisty trener był doświadczony i z osiągnięciami.

 

Większość osób zdaje sobie sprawę, jak ważny jest ruch i dbanie o ciało, jednakże zupełnie nie wie, jak do tego podejść, jakie ćwiczenia będą odpowiednie akurat dla nich, jak ćwiczyć, co jeść, wreszcie – jak się zmotywować. Najczęściej trener personalny pracuje na siłowniach i w klubach fitness, gdzie zajmuje się tylko jednym klientem w określonym czasie. Motywuje, udziela wskazówek, pilnuje poprawności wykonywanych ćwiczeń, informuje o tym, co należy udoskonalić. Przeprowadza także tzw. trening medyczny - 90% klientów będzie posiada wady postawy oraz odczuwa dolegliwości, mające w nich swoje źródło.

 

Bycie trenerem personalnym to naprawdę dobry pomysł na biznes. Jednakże nie każdy może nim zostać. Mimo tego, że nie trzeba kończyć studiów na AWF czy dietetyki, dobrze byłoby, aby je posiadać. Niezbędne są natomiast specjalistyczne szkolenia, które przygotują do wykonywania zawodu trenera. Kurs trenera personalnego kosztuje średnio od 1500 zł do 2200 zł. Podczas promocji, ten najwyższy pułap jest zmniejszany do około 1599 zł. Na cenę ma też wpływ obszar szkolenia, wiele z nich oferuje instruktora siłowni i trenera personalnego w pojedynczym pakiecie, co później może ułatwić znalezienie pracy. Trzeba też jednak pamiętać, że ukończenie takich kursów nie daje gwarancji odniesienia sukcesu. Realizując ten pomysł na biznes trzeba bowiem pamiętać o miłości do sportu, jego czynnym uprawianiu, a także odpowiednim podejściu do ludzi, umiejętności motywacji, życzliwości i po prostu zwykłej ludzkiej empatii.

 

- Ludzie przychodzą do nas z naprawdę różnymi problemami – mówi Łukasz, trener personalny. – Jeden jest za gruby i ma bardzo duże kompleksy plus problemy zdrowotne wynikające z tuszy, inny w ogóle nie ma motywacji, ale chce coś zrobić dla siebie, ponieważ ma bardzo niskie poczucie własnej wartości. Pracujemy ze zdradzonymi żonami, które chcą o siebie zadbać po życiowej porażce – wymodelować i wyszczuplić ciało, panami po 50, którzy chcą na nowo odnaleźć swoją męskość – każdy z nich wymaga naprawdę indywidualnego i odpowiedniego podejścia, bo każdy człowiek to inna historia, inny charakter, inne potrzeby. Zawsze jednak wspólna jest potrzeba wysłuchania i zmotywowania.

 

Boom na usługi trenerów personalnych

Według ekspertów trwa boom na trenerów personalnych. Jak już wspomniano – z ich usług może skorzystać każdy. I tak pojawiają się propozycje kierowane bezpośrednio do konkretnych grup – młodych matek, osób starszych, studentów, dzieci (w ich przypadku jest to akrobatyka, gimnastyka, sporty walki, taniec).

 

Dobry trener personalny powinien być najlepszą wizytówką swej pracy, dlatego też powinien sam uprawiać jakieś sporty. Tylko wtedy będzie wiarygodny dla klientów…

 

…których przy rozkręcaniu działalności będzie musiał znaleźć. A nie jest to prosta sprawa. Ułatwi to atrakcyjna strona internetowa – mnóstwo ludzi codziennie wpisuje do wyszukiwarki hasło: trener personalny. Trzeba też oczywiście zadbać o pozycjonowanie strony. Pomocne okażą się także social media czy różne fora kulturystyczne lub fitness. Jak w przypadku każdego biznesu niezawodna jest także po prostu poczta pantoflowa.

 

Realizujący ten pomysł na biznes przyznają, że prawdziwym wyzwaniem osobistego trenera jest utrzymanie się na rynku. Jednakże jest to wyzwanie, któremu każdy dobry trener/dietetyk/coach/psycholog/przyjaciel w jednym sprosta. Dlatego trzeba wciąż podnosić swoje kwalifikacje oraz pokazywać swoje umiejętności np. w mediach społecznościowych. Może on nagrywać filmiki instruktażowe na YOU TUBE, redagować wartościowe artykuły i recenzje. Tylko wtedy jego pomysł na biznes będzie w pełni zrealizowany.

 

Trener personalny przez Internet i …w domu klienta

Czasami trener osobisty decyduje się na pracę z klientem przez Internet. Z takich usług korzystają przede wszystkim osoby, które nie mają dostępu do trenera w swoim miejscu zamieszkania. Ich zadaniem jest na ułożenie planu treningowego i diety w oparciu o informacje nadesłane przez klienta.

 

Realizując ten pomysł na biznes trzeba też wychodzić naprzeciw potrzebom klienta i zaoferować dojazd do niego do domu. Dotyczy to zwłaszcza osób mieszkających w mniejszych miasteczkach lub wsiach, matek z dziećmi, czy osób starszych. Dla nich przyjazd osobistego trenera do domu to czasem jedyna szansa na aktywność. Prowadzący ten pomysł na biznes trener personalny przekonuje, że przy użyciu podstawowego sprzętu, nawet niewielkie mieszkanie można zamienić w salę ćwiczeń. Z klientami można także ćwiczyć w ich własnym ogrodzie lub innym plenerze.

 

Wielu trenerów osobistych decyduje się na otworzenie własnego studia treningu pod własnym nazwiskiem. Mogą tam nie tylko zajmować się indywidualnym klientem, ale także grupą klientów. Poza tym – według realizujących ten pomysł na biznes – nie ma żadnych nieścisłości przy rozliczaniu się z gościnnym klubem fitness i dodatkowymi opłatami od zewnętrznych trenerów. Trzeba jednak liczyć się z poważnymi kosztami zakupu odpowiedniego sprzętu – w przypadku korzystania z „cudzego” klubu fitness takie koszty odchodzą. Ceny niezbędnych sprzętów są naprawdę bardzo różne i często się zmieniają.

 

Czasami trener personalny – oprócz ćwiczeń z klientami - szkoli innych trenerów personalnych, co także jest dodatkowym źródłem zarobku.

 

Dobry pomysł na biznes – także ten – wymaga przemyślanych inwestycji. Do inwestycji trenera personalnego niewątpliwie należy zakup odpowiedniego sprzętu (jeśli decydujemy się na otwarcie własnego studio fitness – według prowadzących ten biznes trzeba wyposażyć je np. w bieżnie elektryczne, rower stacjonarny, orbitrek, wyciąg wielofunkcyjny, ławeczkę uniwersalną, twister siedząc/stojąc, butterfly, maszynę na mięśnie przywodziciela/odwodziciela uda, maszynę na mięśnie brzucha, maszynę na mięśnie pleców, zestaw hantli, zestaw do ćwiczeń rozciągających), sprzętu umożliwiającego wykonywanie ćwiczeń w domu klienta (maty ok. 35 zł/szt, taśma TRX Pro ok. 1200 zł, step do aerobiku plus podstawki - ok. 315 zł lub stepper mini z komputerem - ok. 500 zł, piłka do ćwiczeń fitness - ok. 25 zł, hantle - ok. 85 zł), kilka kompletów strojów sportowych, poręczny sprzęt grający (ok. 1800 zł).

 

Przykładowy cennik trenerów

Konsultacja treningowa plus trening wprowadzający kosztuje ok. 100 zł. Jedna godzina ćwiczeń z trenerem personalnym to koszt ok. 150-200 zł. Pakiet 8 treningów personalnych to koszt ok. 960 zł, pakiet 12 treningów personalnych – 1320 zł, natomiast pakiet 16 treningów personalnych – 1600 zł. Treningi z dojazdem w miejsce wskazane przez klienta – cena pakietu + 30%.Jednorazowy koszt konsultacji z ustaleniem planu żywieniowego i treningowego wynosi od 199 do 250 zł. 

 

Drożsi są trenerzy, którzy pracowali z jakąś gwiazdą lub celebrytą. Wówczas ich prestiż rośnie.

 

Według prowadzących ten pomysł na biznes jego zaletą są niskie koszty stałe – w przypadku swego studio regularnym wydatkiem jest tak właściwie opłata czynszu.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.05

Udostępnij artykuł:

Jaki lokal jest najlepszy na start Jaki lokal jest najlepszy na start
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem