zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Krótkoterminowy wynajem apartamentów - dobry pomysł na biznes

Coraz więcej turystów decyduje się na krótkoterminowy wynajem apartamentów zamiast wynajmować pokój w hotelu lub hostelu. Jak sami mówią wybierają tym samym wygodę, prywatność, spokój, swobodę w dostępie do kuchni, a także konkurencyjne ceny. Krótkoterminowy wynajem apartamentów zdobywa więc coraz większą popularność, a dzięki temu to dobry pomysł na biznes.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega krótkoterminowy wynajem apartamentów;
  • czy ten biznes kwalifikuje się jako działalność gospodarcza;
  • czy możliwe jest zwolnienie z opodatkowania

Jeśli więc mieszkasz w mieście popularnym wśród turystów, dysponujesz „dodatkowym” mieszkaniem – a może i całą kamienicą odziedziczoną w spadku – krótkoterminowy wynajem apartamentów może stanowić dobry pomysł na biznes. Możesz także przystosować lokale pod działalność agroturystyczną. Ten pomysł na biznes sprawdzi się więc zarówno w mieście jak i na wsi.

 

Wynajem apartamentów – pomysł na biznes oparty na gościnności

- Najważniejsze, aby stworzyć naprawdę dobrą ofertę dla różnych grup turystów – par, indywidualnych osób, rodzin z dziećmi, osób starszych. – mówią prowadzący ten pomysł na biznes. – Nie można zapominać, że krótkoterminowy wynajem apartamentów jest także popularny wśród pracowników dużych firm i korporacji przebywających w delegacjach. Przed wejściem w ten pomysł na biznes trzeba koniecznie przeanalizować obłożenie i poziom oferowanych usług w lokalnych obiektach noclegowych.

 

Turyści najczęściej szukają apartamentów na wynajem w zabytkowych uroczych kamieniach na rynkach miast, przy plaży, nad jeziorem, w bliskiej odległości od atrakcji turystycznych lub – w spokojnej okolicy zapewniającej ciszę i wypoczynek.

 

Dla prowadzących ten pomysł na biznes krótkoterminowy wynajem apartamentów to dobry sposób na pomnożenie kapitału.

- Przede wszystkim – bezpieczny – mówią. – Coraz popularniejsze stają się nowe rozwiązania, które wspierają właścicieli apartamentów, np. stałe opłaty za prąd lub całodobowa pomoc różnych fachowców w razie awarii. Oczywiście trzeba zadbać o ubezpieczenie apartamentu.

 

- Odziedziczyłem dwupokojowe mieszkanie po babci w zabytkowej kamienicy na rynku w Toruniu – opowiada jeden z prowadzących ten pomysł na biznes. – Posiadałem już swoje mieszkanie, dużo większe, nowoczesne, nie chciałem się więc przeprowadzać. Nie chciałem też sprzedawać mieszkania po babci z sentymentu – tam spędzałem wiele czasu w dzieciństwie. Żona podsunęła mi pomysł: krótkoterminowy wynajem apartamentu. Toruń jest oblegany przez turystów w ciągu całego roku. Wziąłem kredyt, wyremontowałem mieszkanie i okazało się to strzałem w dziesiątkę. W moim przypadku to naprawdę dobry pomysł na biznes. Gości mam przez cały rok – przyjeżdżają na wakacje, na święta, na majówkę, w delegacje. Ważne, aby pięknie i funkcjonalnie urządzić mieszkanie i aby ono choć trochę nawiązywało do miasta, w którym się znajduje. W Toruniu np. wzięcie mają apartamenty nawiązujące do Kopernika, astronomii, pierników.

 

Planując krótkoterminowy wynajem apartamentu należy dobrze wypromować swoje mieszkanie – zrobić profesjonalną sesję fotograficzną, aby wyglądało ono jak z katalogu, umieścić swe ogłoszenia w bazach miejsc noclegowych, portalach turystycznych itp. Warto też stworzyć atrakcyjną stronę internetową prezentującą naszą nieruchomość. Oczywiście warto także korzystać z pomocy pośredników lub platform wynajmów urlopowych, np. booking.com.

 

Wynajem apartamentów to także działalność gospodarcza

Jak przypominają osoby prowadzące ten pomysł na biznes – w myśl ustawy Prawo Przedsiębiorców - krótkoterminowy wynajem apartamentów spełnia kryteria wynikające z definicji działalności gospodarczej. Wyjątek stanowi prowadzenie agroturystyki przez rolników.

 

Zwolnienie z opodatkowania przy wynajmie pokoi gościnnych możliwe jest jedynie w razie łącznego spełnienia poniższych warunków:

  • dochody są uzyskiwane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych znajdujących się w budynku mieszkalnym;
  • budynek, w którym wynajmowane są pokoje gościnne, zlokalizowany jest na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym;
  • pokoje gościnne wynajmowane są osobom przebywającym na wypoczynku;
  • liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

 

Przychody, jakie uzyskuje właściciel apartamentu w trakcie całego roku (w okresie roku akademickiego oraz w okresie wakacyjnym) trzeba zaliczyć do przychodów uzyskiwanych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Wówczas podatnik, który wybrał jako formę opodatkowania ryczałt ewidencjonowany (zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.) będzie opłacać podatek wysokości 17 procent. Jeżeli podatnik nie dokonał takiego wyboru będzie płacił podatek za zasadach ogólnych (według skali podatkowej: 18 i 32 proc.).

 

Planujący realizowanie tego pomysłu na biznes powinni też pamiętać, że obiekty, które mają być przeznaczone do wynajmu miejsc noclegowych nie podlegają takim samym wymogom co obiekty hotelarskie - muszą jednak spełniać konkretne wymagania przeciwpożarowe oraz sanitarne, a także minimalne wymagania co do wyposażenia. Określone są one odrębnymi przepisami.

 

- Przed rozpoczęciem działalności związanej z krótkoterminowym wynajmem apartamentu zgłosiłem swój obiekt do ewidencji, prowadzonej przez burmistrza – opowiada prowadzący taki pomysł na biznes.

 

Prowadzący ten pomysł na biznes zapewniają, że krótkoterminowy wynajem apartamentów jest bezpieczną inwestycją, która na pewno przyniesie niemałe zyski. Analizy rynkowe pokazują, że największe zyski z nieruchomości na wynajem można uzyskać w miejscowościach turystycznych. Zyski można uzyskiwać w modelu apart — lub condohotelu.

 

- Mieszkanie to najlepsza inwestycja na przyszłość – mówi jeden działający w tej branży. – Krótkoterminowy wynajem apartamentów może z powodzeniem zastąpić tradycyjną pracę. Trzeba tylko posiadać kilka mieszkań, które na siebie zarabiają, jeśli jedno z nich jest akurat niewynajmowane.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.30

Udostępnij artykuł:

Edukido to zajęcia pozalekcyjne z klockami Lego Edukido to zajęcia pozalekcyjne z klockami Lego
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem