zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Czym jest KSEF? Odpowiadamy!

Postęp technologiczny i wynikająca z niego cyfryzacja, dotyczą już niemal każdej sfery naszego życia. Korzystanie z niektórych systemów informatycznych jest w pewnych sytuacjach obligatoryjne. Dotyczy to na przykład wystawiania faktur elektronicznych. Wprowadzony przez Ministerstwo Finansów ogólnokrajowy program informatyczny, jakim jest Krajowy System e-Faktur, choć jeszcze jest dobrowolny, to już niedługo stanie się obowiązkowy dla wszystkich firm. Czym dokładnie jest KSeF i jak działa? Podpowiadamy.

Czym jest KSeF?

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur to centralna baza faktur stworzona przez Ministerstwo Finansów. Krajowy System e-Faktur jest platformą zarówno do wystawiania, jak i otrzymywania faktur drogą elektroniczną. Faktury w KSeF będą ustrukturyzowane, co oznacza, że przyjmują format XML, który jest zgodny ze strukturą logiczną e-faktury, która została opublikowana w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych na platformie ePUAP. 

System ten jest obecnie dobrowolny, lecz już niedługo stanie się obligatoryjny dla wszystkich firm. Program ten ma ułatwiać rozliczenia między firmami, lecz przede wszystkim uszczelniać system podatkowy i zapewniać większe bezpieczeństwo przepływu dokumentów. Zaletą systemu KSeF jest również wyeliminowanie konieczności przekazywania dokumentów bezpośrednio do nabywcy, ponieważ odbiorca konkretnej faktury kiedy będzie chciał sprawdzić dokument, w każdej chwili może go przez taki system pobrać i zweryfikować.

Dla kogo i od kiedy KSeF będzie obowiązkowy?

KSeF to system, który od 1 stycznia 2022 roku funkcjonuje jako dobrowolne rozwiązanie. Jednak ze względu na to, że Rada Unii Europejskiej zgodziła się, by fakturowe fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe, od 1 lipca 2024 roku Krajowy System e-faktur będzie rozwiązaniem obligatoryjnym dla wszystkich firm. Obecnie jednak większość dużych przedsiębiorstw już korzysta z tego systemu, ze względu na szereg zalet, jakie gwarantuje to rozwiązanie i z uwagi na szybszy termin zwrotu podatku VAT. Dlatego ze względu na to, że i tak termin, w którym KSeF stanie się obowiązkowym rozwiązaniem już się zbliża, warto zainteresować się wdrożeniem tego systemu.

Co można zyskać dzięki KSeF?

Krajowy System e-Faktur to rozwiązanie, które ma pewne zalety dla podatnika, choć nie da się ukryć, że e-faktury ustrukturyzowane dostępne w jednej bazie to przede wszystkim narzędzie, z którego będzie korzystał Urząd Skarbowy, aby przeciwdziałać nieprawidłowościom podatkowym. KSeF usprawnia jednak obrót między przedsiębiorstwami, a także rozliczenia ze względu na to, że wszystkie faktury w tym systemie są wystawiane na podstawie takiego samego wzoru, dzięki czemu łatwo można w nich znaleźć niezbędne informacje. Dodatkowo wystawiając taką fakturę, mamy pewność, że dotarła do kontrahenta i nie zginęła lub nie została zniszczona, co również jest zaletą w kontekście archiwizacji takich faktur ze względu na to, że nie musimy ich już przechowywać, ponieważ są one dostępne w systemie KSeF przez 10 lat, Zaletą stosowania systemu KSeF jest również szybszy termin zwrotu podatku VAT, który w takim przypadku wynosi 40 zamiast 60 dni.

 

mat.partnera

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.25

Udostępnij artykuł:

Jaki lokal jest najlepszy na start Jaki lokal jest najlepszy na start
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem