zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Czy można założyć firmę przez internet Zobacz, jak to zrobić krok po kroku

Załatwianie spraw urzędowych online to nie tylko usprawnienie na czas pandemii. Od dłuższego czasu za pośrednictwem internetu można również założyć własną działalność. Wbrew pozorom proces wcale nie jest skomplikowany – wystarczy, że przygotujesz przed tym kilka rzeczy związanych z prowadzeniem biznesu. W naszym krótkim poradniku wyjaśniamy, jak założyć firmę przez internet. Ile to trwa? Co będzie Ci potrzebne? Odpowiedzi znajdziesz w artykule. 

Wygoda dla przedsiębiorcy 

Formalności związane z zakładaniem firmy mogą zniechęcać przyszłych przedsiębiorców. Na szczęście obecnie proces ten został w dużej mierze uproszczony. Wszystko dzięki zmianom, jakie weszły w życie w 2011 roku. Od tego czasu istnieje możliwość założenia działalności przez internet. Dziś nie musisz już odwiedzać kolejnych urzędów, by spełnić swoje marzenie o prowadzeniu własnej firmy. 

Wszystko odbywa się w intuicyjny i prosty sposób – podobny do tradycyjnego zakładania działalności, z tym wyjątkiem, że wnioski składa się online. Osoba wnioskująca podpisuje wszystkie formalności za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego. 

Zakładanie firmy krok po kroku 

Zanim przystąpisz do wypełniania wniosku, zadbaj o kilka kwestii organizacyjnych oraz podatkowych. Zastanów się przede wszystkim nad: 

  • nazwą firmy; 

  • datą rozpoczęcia działalności; 

  • siedzibą lokalu firmowego; 

  • rodzajem działalności (niezbędny krok do wyboru kodu PKD); 

  • sposobem prowadzenia księgowości (osobiście lub przez księgowego); 

  • sposobem rozliczeń podatków. 

Pamiętaj, że na każdym etapie możesz skonsultować się z doradcą do spraw księgowości lub pracownikiem urzędu. 

Krok 1. Profil ePUAP/certyfikatu kwalifikowanego 

Masz dwie możliwości potwierdzenia swojej tożsamości podczas składania wniosku oraz wirtualnego podpisania dokumentów. Pierwszym sposobem jest założenie profilu zaufanego ePUAP przez konto bankowe. Twój bank autoryzuje dane i stanowi potwierdzenie Twojej tożsamości. Profil zaufany założysz na stronie https://pz.gov.pl/

Alternatywą jest posiadanie certyfikatu kwalifikowanego, które wiąże się z pewnymi kosztami, m.in. zakupem specjalnego urządzenia oraz fizycznym potwierdzeniem tożsamości w kancelarii notarialnej lub innym urzędzie. 

Krok 2. Wniosek w CEIDG 

Zarejestrowanie działalności odbywa się poprzez złożenie wniosku na stronie CEIDG. Po założeniu konta i potwierdzeniu go profilem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym, możesz przejść do wypełniania formularza. Po jego zatwierdzeniu wniosek zostaje automatycznie przesłany do US, GUS oraz ZUS. 

Krok 3. Pieczątka firmowa 

Ten etap nie jest wymagany, jednak posiadanie pieczątki bardzo się przydaje, zwłaszcza przy podpisywaniu umów, czy zakładaniu kont. Dobrze jest zamówić ją zaraz po otrzymaniu numeru NIP i REGON. 

Krok 4. Konto bankowe 

Założenie firmowego konta bankowego również możliwe jest za pośrednictwem internetu, a cały proces zajmuje kilka chwil. Oczywiście zawsze możesz powiązać budżet swojego biznesu z prywatnym kontem, jednak jest to zabieg zdecydowanie odradzany przez specjalistów. Większą przejrzystość oraz ułatwienie podczas kontroli skarbowych uzyskasz, wybierając osobny rachunek. 

Oszczędź czas i załóż firmę przez internet 

Czas zakładania firmy różni się w zależności od tego czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka. W przypadku tej pierwszej już na kolejny dzień od złożenia wniosku możesz tytułować się przedsiębiorcą. Spółka jednak wymaga dłuższego czasu na rejestrację – ok. 37 dni. 

Przez internet możesz załatwić znacznie więcej spraw niż złożenie wniosku o założenie działalności. W ten sposób coraz więcej osób nawiązuje współpracę z dostawcami mediów. To ważna część zakładania własnego biznesu, nie tylko, gdy wynajmujesz osobny lokal. Warto więc zadbać o ofertę internetu dla firm, która spełni wymagania Twoje i Twojego biznesu. Więcej dowiesz się pod adresem https://www.upc.pl/biznes/internet/kup-internet/

Dziś zarejestrowanie firmy nie powinno już wiązać się z frustracjami i obawami przyszłych przedsiębiorców. Cały proces został maksymalnie uproszczony, a jeszcze bardziej ułatwić mogą go darmowe aplikacje na smartfony, które cieszą się dużą popularnością wśród młodych biznesmenów. 

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.64

Udostępnij artykuł:

Pomysł na biznes - zostań operatorem drona Pomysł na biznes - zostań operatorem drona
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem