zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Studia podyplomowe czy kursy i szkolenia – na co się zdecydować

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych daje większą szansę na rynku pracy, dlatego coraz więcej osób decyduje się na kontynuowanie nauki po studiach. Można podjąć się tego na kilka różnych sposobów. Jednymi z nich są studia podyplomowe lub popularne kursy i szkolenia. Warto poznać główne wady i zalety obu rozwiązań, zanim podejmie się ostateczną decyzję.

Studia podyplomowe

Jest to bardzo popularna forma kontynuowania edukacji. Często zdarza się, że wykorzystuje się ją do nauki całkiem nowych rzeczy i przekwalifikowania się. Doradcy personalni podkreślają jednak, że łatwiej na studiach podyplomowych mają osoby posiadające już doświadczenie związane z wybranym kierunkiem. Ryzykownym posunięciem jest więc decydowanie się na kierunek zupełnie inny od tego, który się ukończyło. Po pierwsze, bez odpowiedniej wiedzy można wybrać studia, które zupełnie nie będą odpowiadały oczekiwaniom kandydata. Po drugie, znalezienie pracy w danej branży także może okazać się trudniejsze – prawdopodobnie większe szanse na zatrudnienie będzie miała osoba, która wcześniejsze studia skończyła na podobnym kierunku. Nie znaczy to jednak, że nie warto się przebranżawiać i szukać nowych dróg rozwoju. Często zajęcia na takich studiach prowadzą doświadczeni praktycy, dzięki którym można nabyć nie tylko samą wiedzę, ale także poznać wiele ciekawych przykładów z danej branży (taką możliwość dają m.in. studia podyplomowe z ZSPB).

Kursy i szkolenia

Zazwyczaj są o wiele tańsze i trwają krócej od studiów podyplomowych. Przeważnie dotyczą wąskiego zakresu tematycznego, dlatego zdobywa się na nich konkretną wiedzę. Jeżeli prowadzone są przez specjalistę z danej branży, to z pewnością pozwolą na zapoznanie się z najważniejszymi terminami w obrębie tej dziedziny oraz poznanie jej od praktycznej strony. Ich zaletą jest też czas trwania – kursy mogą obejmować kilka intensywnych dni lub tygodni (są również kursy kilkugodzinne, ale ich wartość jest zdecydowanie niższa). Co więcej, liczne kursy oraz szkolenia w CV, to sygnał dla pracodawcy, że danej osobie zależy na samodoskonaleniu i rozwijaniu swoich umiejętności. Często takie dodatkowe kursy są również przepustką do lepszej pracy i wyższych zarobków.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Niewątpliwą zaletą obu rozwiązań jest poszerzanie wiedzy z konkretnej branży. Na korzyść studiów podyplomowych przemawia fakt, że często zajęcia prowadzą osoby doświadczone i z solidną wiedzą. Ponadto nauka rozłożona jest w czasie, więc systematycznie poszerza się ją w trakcie edukacji. Kursy z kolei są tańsze i trwają krócej, a co więcej obejmują wąski zakres tematyczny (ale konkretny), co jest rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na dłuższą edukację. Wybór konkretnej formy powinien być więc uzależniony od tego, w jakim czasie i czego chce nauczyć się dana osoba.

materiał partnera

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.27

Udostępnij artykuł:

Franczyza bez cięć odpowiadamy Franczyza bez cięć odpowiadamy
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem