Dżemy i konfitury z naturalnych składników
Z mirabelki, z dzikiej róży, z jarzębiny, jagodowe, porzeczkowe – dżemy i konfitury z naturalnych składników to prawdziwa bomba witamin i składników naturalnych, występujących w owocach. To także naprawdę dobry pomysł na biznes na wsi. W czasach, gdy produkty ekologiczne są poszukiwane i doceniane jak nigdy wcześniej – dżemy i konfitury z naturalnych składników będą się cieszyły sporym powodzeniem. Ludzie mają dość stojących na sklepowych półkach produktów cukrowych z małym dodatkiem owoców. Mieszkasz na wsi? Potrafisz robić dżemy i konfitury? Masz dostęp do swoich owoców? Wykorzystaj modę na robienie przetworów i zrealizuj naprawdę dobry pomysł na biznes – zatrzymuj smaki lata w słoiczkach.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Doskonale pamiętam spiżarnię babci wypełnioną słoikami z domowymi przetworami – mówi pani Barbara, sprzedająca dżemy i konfitury z naturalnych składników. – Było ich mnóstwo, a każdy starannie postawiony, od największych do najmniejszych. Każdy też pieczołowicie opisany przez moją babcię. Pamiętam też smak tych dżemów i konfitur – już na zawsze będzie kojarzył mi się z dzieciństwem. Babcia mieszkała na wsi, w domu z pięknym owocowym ogrodem. Odziedziczyła go najpierw moja mama, a potem ja – a wraz z domem i ogrodem mnóstwo cennych babcinych przepisów na pyszne dżemy i konfitury. Nie pracowałam zawodowo. Zajmowałam się dziećmi. Wpadłam na pomysł, aby z robienia dżemów i konfitur z naturalnych składników zrobić pomysł na biznes. Udało się.
Pomysł na biznes…bez konserwantów
Pani Barbara zapewnia, że robienie i sprzedaż naturalnych dżemów i konfitur to naprawdę opłacalny i dobry pomysł na biznes na wsi. Tym bardziej, gdy ktoś posiada swój ogród i pasję do robienia przetworów.
- Porzeczki, czereśnie, truskawki, jeżyny, śliwki, brzoskwinie, morele, dzika róża, aronia, borówka – to właśnie z tych skarbów dostępnych w wiejskich ogrodach można stworzyć te pyszności – mówią prowadzący ten pomysł na biznes na wsi. – Oczywiście robiąc je na sprzedaż trzeba mieć także smak i umiejętność łączenia owoców – słodkich z tymi cierpkimi itp. Klienci chcą nie tylko produktów zdrowych, ale i smacznych.
Branża ekologicznej żywności jest staje się obecnie jedną z niewielu branż odnotowujących ciągły wzrost na całym świecie, a od kilkunastu lat również w Polsce. Dżemy i konfitury z naturalnych składników mogą więc stanowić naprawę dobry pomysł na biznes na wsi. Tym bardziej, że stare, babcine receptury są obecnie na wagę złota, zwłaszcza w tych czasach, w których z sentymentem, ale i …pokorą wraca się do tradycyjnych przepisów i docenia się wszystko to, co domowe, robione własnym rękoma i z własnych składników.
- Coraz częściej nasi klienci mówią nam, że kupują nasze produkty w myśl zasady „Jesteś tym, co jesz” – mówią prowadzący ten pomysł na biznes. – Coraz więcej też ludzi chce żyć ekologicznie, zdrowo, korzystać z tego, co dała natura. Trafiają do nas. Mają pewność, że zawartość każdego słoiczka jest w 100% naturalna, nie ma w niej żadnej chemii.
Dżemy i konfitury uwielbiają przede wszystkim dzieci – w procesie produkcji tych przetworów nie może być więc żadnych…kompromisów.
- Bardzo dużo rodziców zamawia u nas produkty dla swoich dzieci – mówią prowadzący ten pomysł na biznes na wsi. – Nie każde dziecko lubi świeże owoce. Dżemy i konfitury z naturalnych składników są więc dla nich alternatywą. Poza tym zamawiają u nas okoliczne przedszkola i szkoły. Naprawdę nie narzekamy na brak zamówień. W okresie świąt klienci kupują pięknie zapakowane słoiczki, aby obdarować nimi najbliższych.
Pomysł na biznes oparty o rozporządzenia i regulacje
Jak przypominają jednak realizujący ten pomysł na biznes na wsi - dżemy i konfitury z naturalnych składników trzeba mieć gdzie produkować.
- Własna kuchnia może z czasem nie wystarczać – mówią i przypominają także - Sprzedaż produktów przetworzonych wymaga rejestracji działalności gospodarczej, zarejestrowania i zatwierdzenia swojego zakładu u Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Ponadto produkcja i sprzedaż żywności podlega inspekcji sanitarnej i przepisom sanitarnym dotyczącym higieny środków spożywczych.
Oczywiście w gospodarstwach rolnych można prowadzić produkcję żywności, w tym dżemy i konfitury z naturalnych składników. Warto jednak mieć na uwadze, że „nie może to być jednak produkcja na szeroką skalę, a sprzedaż produktów może się odbywać tylko i wyłącznie na drodze bezpośredniej sprzedaży konsumentom, okolicznym stołówkom lub lokalnym małym sklepom w obrębie województwa, w którym żywność ta jest produkowana.”
Poza tym prowadzący ten pomysł na biznes na wsi przypominają, że „produkcja żywności pochodzenia niezwierzęcego odbywa się z wykorzystaniem własnych upraw w takich ilościach, które pozwalają przeprowadzić produkcję zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny żywności.” W takich warunkach mogą być produkowane np. właśnie dżemy i konfitury.
Produkcję żywności – w tym dżemy i konfitury z naturalnych składników - we własnym gospodarstwie regulują wszelkiego rodzaju rozporządzenia - Rozporządzenie (WE) nr 178/2002 z dnia 28.01.2018 oraz dwie ustawy, jedna z dnia 25.08.2006 dotycząca bezpieczeństwa żywności oraz żywienia i druga z dnia 16.12.2005 dotycząca produktów odzwierzęcych.
Dla wszystkich, którzy w przyszłości będą chcieli realizować ten pomysł na biznes na wsi:
- „budynki i pomieszczenia gospodarstwa powinny spełniać odpowiednie wymogi;
- w trakcie produkcji trzeba stosować tzw. dobre praktyki (stosowanie ustalonej i stałej procedury wytwarzania poszczególnych produktów);
- surowce, które są wykorzystywane do produkcji, również powinny spełniać odpowiednie wymagania;
- powinien być stosowany odpowiedni sprzęt, który musi być skutecznie dezynfekowany, czyszczony;
- pozostałości niezużyte w trakcje produkcji powinny być odpowiednio utylizowane;
- wszyscy mający kontakt z żywnością powinni mieć ważne badania sanitarno-epidemiologiczne pozwalające na pracę przy produkcji żywności.”
Warto też przypomnieć, że szczegółowe wymagania w zakresie jakości handlowej dżemów, konfitur, galaretek, marmolad, powideł śliwkowych oraz słodzonego przecieru z kasztanów jadalnych reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2003 r. Natomiast Wytyczne Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej przy produkcji żywności niezwierzęcego pochodzenia w warunkach domowych z wykorzystaniem surowców roślinnych z własnych upraw dotyczą osób prowadzących produkcję / przetwarzanie żywności w warunkach domowych z przeznaczeniem do wprowadzenia do obrotu z zastrzeżeniem, że produkcja / przetwarzanie tej żywności będzie prowadzona w obrębie przestrzeni mieszkalnych. Pojęcie warunków domowych oznacza możliwość wytworzenia takiej ilości żywności, którą można wyprodukować z zachowaniem zasad bezpieczeństwa żywności i higieny w kuchni domowej z wykorzystaniem sprzętu i artykułów gospodarstwa domowego.
Sprawdź też inne pomysły na biznes