zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Kredyt dla przedsiębiorców na nowe inwestycje – co musisz o nim wiedzieć

    Obecnie instytucje finansowe oferują wiele różnorodnych produktów dopasowanych do potrzeb nowoczesnych firm. Jednym z nich jest inwestycyjny kredyt dla przedsiębiorców. To rozwiązanie stworzone z myślą o biznesach stawiających na innowacje. Jeżeli szukasz możliwości pozyskania funduszy na inwestycje w modernizację, nowoczesny sprzęt czy zaawansowane rozwiązania IT sprawdź, czy jest to rozwiązanie, którego szukasz.

Na czym polega kredyt inwestycyjny?

Obecnie kredyt inwestycyjny dla firm to jedno z kluczowych narzędzi, dzięki któremu przedsiębiorcy mają szanse wspierać działania swoich biznesów. Może posłużyć Ci do realizacji długofalowych oraz krótkoterminowych planów rozwojowych. Tego typu kredyt pod inwestycje wykorzystasz na wiele sposobów, o których przeczytasz więcej w dalszej części artykułu.

Pamiętaj, aby wnioskować o środki, musisz wykazać dokładny cel, na jaki zostaną przeznaczone środki. To element charakteryzujący wszystkie tradycyjne rodzaje kredytów dla przedsiębiorców.

Na ich tle, ten rodzaj finansowania wyróżnia się jednak stosunkowo dużą elastycznością. Kredyt dla przedsiębiorców można dostać na zróżnicowane potrzeby firmy, o ile wykaże się wpływ inwestycji na odtworzenie, modernizację lub powiększenie majątku trwałego przedsiębiorstwa. Do tego możesz także wykorzystać go na pozyskanie dóbr prawnych czy niematerialnych. Pamiętaj jednak, że tego typu finansowanie łatwiej będzie Ci uzyskać, jeśli działasz dłużej niż dwa lata.  

Cele, na które możesz przeznaczyć pozyskane środki

Decydując się na kredyt dla przedsiębiorców, masz bardzo duże możliwości związane z przeznaczeniem pozyskanych pieniędzy. Prowadzisz sklep? Pomyśl, nad stworzeniem e-commercu. Twoja firma działa już online – aktualizacja i modernizacja sprzętu IT może zoptymalizować Wasze działania Zatrudniasz pracowników? Odpowiednio wyszkolony zespół to często najlepsza inwestycja.

Ponadto możesz też wziąć kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości lub modernizację posiadanych obiektów. Finansowanie przyznawane jest także biznesom na działania badawcze w ramach opracowywania rozwiązań pozwalających na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej. Co istotne, nie wyklucza się również przeznaczenia pieniędzy z kredytu na zakup np. papierów wartościowych. Możliwości są więc bardzo duże, zastanów się więc, jakie rozwiązanie przyniesie Twojemu biznesowi największe korzyści.

Zanim sięgniesz po kredyt inwestycyjny – przeczytaj!

Przed złożeniem wniosku o kredyt dla przedsiębiorców, musisz się odpowiedni przygotować. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że często od właścicieli działalności wymagane jest zabezpieczenie. Może przyjmować ono formę majątkową, np. hipoteki, zastawu, kaucji czy blokady rachunku bankowego. Do czynienia mamy też z zabezpieczeniami osobistymi w ramach kredytu pod inwestycję, a więc m.in. poręczeniem wekslowym, gwarancją bankową lub poręczeniem cywilnym.

Potrzebny będzie Ci również dobrze opracowany plan inwestycyjny. Dzięki niemu będziesz w stanie przedstawić strategię, zgodnie z którą rozdysponujesz środki z kredytu dla firm. Powinieneś także uwzględnić w nim informacje dotyczące schematu spłaty zobowiązania i przewidywania dotyczące wpływu inwestycji na Twój biznes.

Kredyt dla przedsiębiorców na utrzymanie płynności finansowej

Oprócz kredytu inwestycyjnego dla firm istnieje także inny rodzaj finansowania, którego głównym celem jest wsparcie biznesu w utrzymaniu płynności finansowej. Mowa o kredycie obrotowym. Podstawową różnicą pomiędzy kredytem inwestycyjnym a obrotowym, jest cel, na jaki przeznaczyć możesz środki. Za pomocą pierwszego opłacisz inwestycje w rozwój biznesu. Drugi natomiast służy przede wszystkim do utrzymania płynności finansowej, a więc pokrycia bieżących kosztów – zakup materiałów, wypłaty dla pracowników etc. O tym aspekcie przeczytasz więcej w artykule: kredyt obrotowy dla firm – co to.

Odpowiednio wcześnie zdefiniuj potrzeby swojej działalności. Dla niektórych o wiele ważniejsze okaże się pozyskanie kredytu inwestycyjnego na zakup nieruchomości lub maszyn. Dla Ciebie natomiast istotniejsze może być zadbanie o wypłacalność, elastyczność i stabilność w utrzymaniu płynności finansowej. W razie wątpliwości skonsultuj się z doświadczonym doradcą finansowym.

Inne formy obsługi codziennych zobowiązań

Przybliżyliśmy już dwa rodzaje kredytów dla przedsiębiorców. Jednak istnieją także inne formy finansowania stosowane przez firmy w celu utrzymania płynności. Do najpopularniejszych należy faktoring. Umożliwia szybkie uzyskanie środków za nieopłacone jeszcze faktury poprzez przekazanie ich faktorowi. Drugim, wyjątkowo elastycznym w stosunku do kredytu dla przedsiębiorców, jest natomiast linia kredytowa. Tego typu produkt oferuje Finiata. FlexKapitał pozwala na wielokrotne wykorzystywanie środków w wysokości do 100 tys. zł w ramach odnawialnego limitu na inwestycje i dowolne cele związane z bieżącą działalnością.


mat.partnera

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.58

Udostępnij artykuł:

Dla jakiego biznesu wybór lokalizacji jest kluczowy do osiągnięcia sukcesu Dla jakiego biznesu wybór lokalizacji jest kluczowy do osiągnięcia sukcesu
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem