Gewerbe w Niemczech – pomysł na biznes za granicą
Gewerbe stanowi jedną z najpopularniejszych form działalności gospodarczej w Niemczech, która cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców z Polski planujących założenie własnego biznesu za zachodnią granicą. Pozwalają na to ujednolicone przepisy Unii Europejskiej uprawniające Polaków do zakładania samodzielnych firm na terenie państw członkowskich, w tym również Niemiec. Z przywileju tego korzysta coraz większa liczba emigrujących rodaków, wybierając pracę na własny rachunek jako korzystniejsze źródło dochodu niż praca na etacie. Jak zarejestrować własny biznes w Niemczech? Na czym polega pomoc specjalisty w założeniu jednoosobowej działalności na Gewerbe i dlaczego warto z niej skorzystać? Wyjaśnienie znajdziesz poniżej!
Na czym polega Gewerbe w Niemczech?
Termin Gewerbeanmeldung, w skrócie Gewerbe, oznacza wpis do ewidencji działalności gospodarczej w Niemczech. Aby zarejestrować własną firmę na terenie tego kraju, należy wypełnić stosowny wniosek, a następnie złożyć go w niemieckim urzędzie ds. działalności gospodarczej, czyli Gewerbeamt. Wówczas konieczne jest także przedłożenie kompletu dokumentów, w tym:
- kserokopii paszportu lub dowodu osobistego;
- pełnomocnictwa upoważniającego do zarejestrowania własnej działalności gospodarczej.
Dobrą informacją dla przedsiębiorców z Polski może okazać się ponadto fakt, że do założenia Gewerbe w Niemczech nie jest wymagane posiadanie zameldowania na terenie tego kraju. W takiej sytuacji wystarczy bowiem stały adres siedziby firmy, który można uzyskać poprzez użyczenie meldunku, co jest możliwe, korzystając z pomocy specjalisty w założeniu jednoosobowej działalności na Gewerbe.
Warto wiedzieć także, że Niemcy dopuszczają możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej i pozostawania jednocześnie zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Dotyczy to również przypadku, kiedy osoba zatrudniona w jednym kraju Unii Europejskiej prowadzi własny biznes w innym państwie członkowskim.
Gewerbe – czy to się faktycznie opłaca?
Istotną zachętą dla Polaków zakładających własną firmę w Niemczech okazuje się fakt, że – w przypadku opłacania składek na zasiłek emerytalny – w przyszłości mogą liczyć oni na stosunkowo wysoką emeryturę. Jak wynika bowiem z prawa unijnego dotyczącego koordynacji emerytur, do wieku emerytalnego uwzględnia się okresy pracy ze wszystkich państw członkowskich UE. Co istotne, w Niemczech funkcjonuje również dobrowolne ubezpieczenie rentowne, a cała procedura rejestracji Gewerbe nie należy do przesadnie skomplikowanych.
Pomoc specjalisty w założeniu jednoosobowej działalności na Gewerbe
Mimo że działalność gospodarczą w Niemczech może zarejestrować każda pełnoletnia osoba, procedura ta wymaga skompletowania niezbędnej dokumentacji, a także spełnienia obowiązujących w niemieckim prawie wymogów formalnych. Dodatkowo należy mieć na uwadze fakt, że polskie i niemieckie ustawodawstwo wykazują między sobą znaczące różnice, dlatego w celu sprawnego załatwienia wszystkich formalności warto skorzystać ze wsparcia specjalistów. Profesjonalne biuro rachunkowe w Niemczech zajmie się bowiem nie tylko samą rejestracją firmy w niemieckim urzędzie, ale również pomoże w kwestiach ubezpieczeń, księgowości czy potrzebnych tłumaczeń.
artykuł sponsorowany

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Jaki biznes otworzyć na wsi - korzystaj z jej zasobów

Stworzenie własnego pomysłu na biznes

Wyjątkowa lista 10 mobilnych pomysłów na biznes w 2022 roku

TOP 15 WYJĄTKOWYCH KONCEPTÓW FRANCZYZOWYCH

Wielofunkcyjny samoobsługowy odkurzacz parowy Self-Service, czyli inwestycja dla każdego

Zainwestuj w kawiarnię ze zwierzętami

Skąd wziąć dobry pomysł na biznes

Jak otworzyć swój biznes…bez pieniędzy cz. 1

Biznes, który nie wymaga dużych nakładów na start

Lista 20 wyjątkowych pomysłów na biznes w 2022 roku

Pomysłowy biznes rękodzielniczy. Unikatowe wzory dla wyjątkowych klientek
