zaloguj / zarejestruj

Gewerbe w Niemczech – pomysł na biznes za granicą

Gewerbe stanowi jedną z najpopularniejszych form działalności gospodarczej w Niemczech, która cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców z Polski planujących założenie własnego biznesu za zachodnią granicą. Pozwalają na to ujednolicone przepisy Unii Europejskiej uprawniające Polaków do zakładania samodzielnych firm na terenie państw członkowskich, w tym również Niemiec. Z przywileju tego korzysta coraz większa liczba emigrujących rodaków, wybierając pracę na własny rachunek jako korzystniejsze źródło dochodu niż praca na etacie. Jak zarejestrować własny biznes w Niemczech? Na czym polega pomoc specjalisty w założeniu jednoosobowej działalności na Gewerbe i dlaczego warto z niej skorzystać? Wyjaśnienie znajdziesz poniżej!

Na czym polega Gewerbe w Niemczech?

Termin Gewerbeanmeldung, w skrócie Gewerbe, oznacza wpis do ewidencji działalności gospodarczej w Niemczech. Aby zarejestrować własną firmę na terenie tego kraju, należy wypełnić stosowny wniosek, a następnie złożyć go w niemieckim urzędzie ds. działalności gospodarczej, czyli Gewerbeamt. Wówczas konieczne jest także przedłożenie kompletu dokumentów, w tym:

  • kserokopii paszportu lub dowodu osobistego;
  • pełnomocnictwa upoważniającego do zarejestrowania własnej działalności gospodarczej.

Dobrą informacją dla przedsiębiorców z Polski może okazać się ponadto fakt, że do założenia Gewerbe w Niemczech nie jest wymagane posiadanie zameldowania na terenie tego kraju. W takiej sytuacji wystarczy bowiem stały adres siedziby firmy, który można uzyskać poprzez użyczenie meldunku, co jest możliwe, korzystając z pomocy specjalisty w założeniu jednoosobowej działalności na Gewerbe.

Warto wiedzieć także, że Niemcy dopuszczają możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej i pozostawania jednocześnie zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Dotyczy to również przypadku, kiedy osoba zatrudniona w jednym kraju Unii Europejskiej prowadzi własny biznes w innym państwie członkowskim.

Gewerbe – czy to się faktycznie opłaca?

Istotną zachętą dla Polaków zakładających własną firmę w Niemczech okazuje się fakt, że – w przypadku opłacania składek na zasiłek emerytalny – w przyszłości mogą liczyć oni na stosunkowo wysoką emeryturę. Jak wynika bowiem z prawa unijnego dotyczącego koordynacji emerytur, do wieku emerytalnego uwzględnia się okresy pracy ze wszystkich państw członkowskich UE. Co istotne, w Niemczech funkcjonuje również dobrowolne ubezpieczenie rentowne, a cała procedura rejestracji Gewerbe nie należy do przesadnie skomplikowanych.

Pomoc specjalisty w założeniu jednoosobowej działalności na Gewerbe

Mimo że działalność gospodarczą w Niemczech może zarejestrować każda pełnoletnia osoba, procedura ta wymaga skompletowania niezbędnej dokumentacji, a także spełnienia obowiązujących w niemieckim prawie wymogów formalnych. Dodatkowo należy mieć na uwadze fakt, że polskie i niemieckie ustawodawstwo wykazują między sobą znaczące różnice, dlatego w celu sprawnego załatwienia wszystkich formalności warto skorzystać ze wsparcia specjalistów. Profesjonalne biuro rachunkowe w Niemczech zajmie się bowiem nie tylko samą rejestracją firmy w niemieckim urzędzie, ale również pomoże w kwestiach ubezpieczeń, księgowości czy potrzebnych tłumaczeń.

artykuł sponsorowany

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.78

Udostępnij artykuł:

Czym jest wsparcie sieci franczyzowych Czym jest wsparcie sieci franczyzowych
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem