Czy warto ubezpieczyć samochód firmowy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubezpieczenie OC musi posiadać każdy zarejestrowany pojazd. Wyjątkiem wcale nie są pojazdy firmowe. Sprawdź, ile kosztuje obowiązkowa polisa i dowiedz się, czy warto rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej.
Ubezpieczenie OC jest podstawową polisą, do wykupienia której zobligowany jest każdy właściciel pojazdy. Dotyczy to również firm, które dysponują samochodami – jako środkami trwałymi. W związku z intensywnym użytkowaniem pojazdów na cele firmowe, warto pomyśleć o rozszerzeniu ochrony ubezpieczeniowej.
Ubezpieczenie OC – dlaczego nie wystarczy?
Istotą obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego jest przejęcie odpowiedzialności przez ubezpieczyciela w momencie wystąpienia szkody na osobie trzeciej wyrządzonej przez kierowcę ubezpieczonego pojazdu.
Taka polisa, choć zabezpiecza interes przedsiębiorcy, najczęściej nie jest wystarczająca. Dlaczego? W żaden sposób nie zabezpiecza finansowo pojazdu uszkodzonego w trakcie zdarzenia drogowego. Firma musi we własnym zakresie dokonać naprawy.
Jakimi ubezpieczeniami objąć samochód firmowy?
Zakres ochrony ubezpieczeniowej samochodu firmowego warto poszerzyć o dodatkowe polisy. Szczeg
Ubezpieczenie AC
Autocasco zwiększa zakres ochrony o istotne zdarzenia, które mają związek bezpośrednio z samochodem ubezpieczonym biorącym udział w szkodzie. Ubezpieczyciel zobowiązuje się do likwidacji szkód powstałych na skutek m.in.:
-
uszkodzenia pojazdu w związku ze zderzeniem z innym obiektem, zwierzęciem,
-
uszkodzenia samochodu w efekcie działania żywiołów, np. gradobicia, piorunów, nawałnic,
-
kradzieży auta, aktów wandalizmu.
Warto przy tym podkreślić, że ubezpieczenie AC jest często wymagane w przypadku samochodów wziętych w leasing. Firmy leasingowe nakładają obowiązek wykupienia takiej polisy, za opłacenie której odpowiada przedsiębiorca.
Assistance
Assistance jest polisą, która dotyczy wszelkich nieprzewidzianych zdarzeń drogowych. W ramach tego ubezpieczenia właściciel pojazdu ma zapewnioną pomoc. Może ona obejmować m.in.:
-
holowanie (z limitem kilometrów lub bez limitu kilometrów),
-
naprawę w miejscu zdarzenia,
-
wymianę uszkodzonej opony,
-
uruchomienie silnika,
-
dostarczenie paliwa,
-
odzyskanie kluczyków z zatrzaśniętego samochodu.
Warto jednak mieć świadomość, że zakres świadczeń uzależniony jest od wybranego wariantu assistance.
NNW
Ubezpieczenie NNW to polisa, która zabezpiecza w razie następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa nie ma imiennego charakteru – jest przypisana do pojazdu. Dlatego, w razie wystąpienia zdarzenia, ochroną objęty jest kierowca oraz wszyscy pasażerowie.
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na firmę?
Trudno podać konkretny koszt ubezpieczenia samochodu firmowego. Kalkulacja, podobnie jak w przypadku pojazdów prywatnych, uwzględnia czynniki składające się na ryzyko ubezpieczeniowe. Tutaj jednak jest ich nieco więcej, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także liczbę użytkowników pojazdu. Im jest ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo zdarzenia – rośnie więc cena ubezpieczenia.
Aby poznać orientacyjny koszt polisy, można skorzystać z bezpłatnych internetowych narzędzi. Za przykład niech posłuży kalkulator internetowy dostępny na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/. Wystarczy określić parametry pojazdu, podać dane ubezpieczającego, zaznaczyć informacje o sposobie użytkowania auta itp. W informacji zwrotnej pojawia się lista poszczególnych ubezpieczycieli proponujących swoje stawki.
Warto mieć świadomość, że w przypadku ubezpieczenia pojazdów flotowych, ceny mogą być nieco niższe.
Jak ubezpieczyć pojazd firmowy?
Zasady ubezpieczania pojazdu firmowego, w przypadku małych przedsiębiorców, niczym się nie różnią od ubezpieczenia samochodu na użytek prywatny. Trzeba tylko podać swoje dane oraz informacje o pojeździe, takie jak:
-
nr rejestracyjny,
-
VIN,
-
rodzaj pojazdu,
-
pojemność silnik,
-
marka i model.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad ubezpieczania pojazdów firmowych możesz znaleźć w artykule pod adresem https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-samochodu-firmowego.
Jeśli jesteś właścicielem samochodów firmowych – niezależnie od ich rodzaju – nie warto ograniczać się wyłącznie do OC. Rozszerzenie zakresu ochrony o dodatkowe polisy komunikacyjne pozwoli na uniknięcie finansowych konsekwencji w razie nieprzewidzianych zdarzeń drogowych.
artykuł sponsorowany
Sprawdź też inne pomysły na biznes