zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Skup długów – alternatywa dla faktoringu

W trakcie prowadzenia różnej formy działalności, przedsiębiorstwa mogą napotkać na swojej drodze wiele istotnych problemów. Jednym z nich, może być kłopot z wypłaceniem odpowiednich środków na czas za fakturę. Faktoring to jedno, lecz czy istnieje jeszcze jakaś inna forma pomocy?

Co to jest faktoring?

Faktoring jest pewną formą pomocy, w przypadku powstawania problemów finansowych u danego przedsiębiorcy. Dzięki niemu możliwe jest opłacenie swoich zobowiązań na czas. Faktoring jest zwykle świadczony przez osobę zwaną faktorem. Faktor skupuje faktury od osoby, która jest dostawcą określonych towarów, lub wykonuje pewne usługi, na rzecz swoich kontrahentów. 

Cały ten proces nie jest aż tak skomplikowany. Faktor dostaje daną fakturę, której termin płatności jeszcze nie minął. Następnie klient dostaje od niego należną zapłatę, zamiast tej, którą dostałby później od kontrahenta. Ta, która dotrze w późniejszym terminie, trafia na konto faktora. 

Jak więc widać, jest to świetny sposób finansowania dla wielu przedsiębiorstw. Problem, spowodowany zwlekaniem spłaty faktur, w pewien sposób zostaje rozwiązany. Dzięki temu możliwe jest terminowe opłacenie wszelkich innych, równie ważnych wydatków. Jednak, czy istnieje jakiś zamiennik dla faktoringu?

Jak działa skup długów?

Skup długów jest pewną ciekawą alternatywą dla faktoringu. Sam proces skupu polega jednak na czymś zupełnie innym, jednak jest równie pomocny dla przedsiębiorstw. Tutaj, problem dotyka dłużników, którzy nie spłacają swoich zobowiązań na czas. Warto wspomnieć, że ten proces jest bardzo szybki i prosty, a cała operacja jest często bardziej opłacalna dla przedsiębiorstw, niż wynajem odpowiednich firm, które specjalizują się w regulowaniu długów. 

Skup długów działa na zasadzie zmiany wierzyciela. Oznacza to, że sam dłużnik nadal jest dłużnikiem, jednak rolę wierzyciela przejmuje ktoś, odpowiedzialny za sam proces skupu. Całość zachodzi dzięki specjalnie spisywanej dokumentacji, zwanej umową cesji wierzytelności. Niestety, nie jest w takiej sytuacji wymagana zgoda samego dłużnika. Najczęściej zostaje on jedynie poinformowany o zmianach, które nastąpiły. Zwykle odbywa się to za pomocą listu, w którym znajduje się wezwanie do zapłaty od nowego wierzyciela. Wszystko odbywa się na nowych warunkach, które mogą się różnić w stosunku do tych starych.

Jakie są różnice między faktoringiem a skupem długów?

Warto się zastanowić, która forma finansowania jest dla danego przedsiębiorcy najbardziej odpowiednia. Warto wspomnieć, że faktoring jest zwykle oferowany przez banki. Pozwala on również na nabycie pewnych dodatkowych opcji w umowie, takich jak rozliczanie, czy monitoring płatności. Pewna różnica natomiast, zachodzi w momencie pozbycia się długu. Skup długów zachodzi zwykle po przedawnieniu danej umowy. Oznacza to, że sam proces skupu, zachodzi w momencie niedostarczenia przez dłużnika odpowiedniej kwoty w danym terminie. Dlatego przedsiębiorca wybiera pewną alternatywę dla prowadzenia sprawy na drodze sądowej, właśnie w postaci przekazania roli wierzyciela w kwestii tego zadłużenia, przyjmując jednocześnie przynajmniej pewną część jego środków. Faktoring natomiast, wymaga dostarczenia pewnej dokumentacji, przed czasem przedawnienia danego przedłużenia.

Korzyści faktoringu

Główną korzyścią faktoringu jest natychmiastowy dostęp do pewnych funduszy. Pewne przestoje, mogą powodować dalsze problemy w opłacaniu innych zaległości. Faktoring pozbywa się pewnego ciężaru, który polegał na dbaniu o ten jeden dług, przekazując go osobie trzeciej.

artykuł sponsorowany

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.57

Udostępnij artykuł:

Niebo w mieście Niebo w mieście
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem