zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Czekasz na zapłatę faktury Możesz ją sprzedać!

Wystawiłeś klientowi fakturę opiewającą na sporą kwotę i czekasz, aż zdecyduje się ją zapłacić. Ma na to kilkadziesiąt dni, więc początkowo nie zaprzątasz sobie tym głowy, po jakimś czasie jednak sytuacja ulega zmianie: potrzebujesz środków natychmiast. Może kluczowa maszyna w firmie, bez której nie jesteś w stanie realizować zleceń, uległa awarii? Albo nadarza się okazja na zakup materiałów po wyjątkowo niskiej cenie, jednak aktualnie nie dysponujesz wolną gotówką? Takich sytuacji może być wiele, a zabezpieczeniem przed nimi jest finansowanie faktur. Jak z niego skorzystać i przestać się martwić opóźnieniami?

Finansowanie faktur w skrócie

Finansowanie faktur jest wyjątkowo prostym i jasnym mechanizmem. Ty – jako przedsiębiorca – zgłaszasz firmie faktoringowej fakturę, na której spłatę oczekujesz, a faktor wypłaca Ci natychmiast pieniądze pomniejszone o kwotę prowizji. Tak w skrócie funkcjonuje finansowanie faktur w PragmaGO.

Warunki finansowania faktur

Żaden poważny przedsiębiorca nie zdecydowałby się na kupno kota w worku (czy też skorzystanie z usługi, o której nic nie wie), dlatego warto dowiedzieć się więcej o tym, jak skorzystać z finansowania faktur.

Z finansowania faktur może skorzystać każdy przedsiębiorca, który wystawia swoim kontrahentom faktury z odległym terminem płatności. Warunkiem zgłoszenia faktury do finansowania jest jej niewymagalność. Oznacza to, że termin płatności faktury, za którą chcesz otrzymać pieniądze od faktora, nie może upływać za mniej niż siedem dni. To najistotniejszy warunek finansowania faktur (poza tym, że musisz prowadzić aktywną działalność gospodarczą).

Co więcej, finansowanie faktur nie wymaga prowadzenia działalności przez wskazany okres – nawet, jeżeli decyzję o założeniu własnej firmy podjąłeś miesiąc temu, nic nie stoi na przeszkodzie, byś mógł sprzedać fakturę, na której spłatę czekasz.

Istotnym elementem wyróżniającym faktoring (a zatem także finansowanie faktur) jest to, że zadłużenie Twojej firmy nie wpływa na dostępność usługi. Po tym, jak faktor wypłaci pieniądze Twojej firmie, Twój niedoszły dłużnik będzie zobowiązany do zapłacenia faktorowi kwoty, którą wcześniej miał zapłacić Twojej firmie.

Koszty finansowania faktur

Koszty usługi finansowania łatwo obliczyć dzięki dostępnemu na stronie PragmaGO kalkulatorowi. Wystarczy wprowadzić kwotę, jaka widnieje na fakturze oraz zaznaczyć, ile dni pozostało kontrahentowi na jej spłatę. Im więcej, tym wyższy koszt usługi, ponieważ w praktyce oznacza to, że faktor prawdopodobnie dłużej będzie musiał czekać na odzyskanie swoich środków.

Przykład: pan Patryk wystawił klientowi fakturę na kwotę 20 000 zł. Do końca terminu spłaty pozostało jeszcze 45 dni. Zgodnie z kalkulatorem, pan Patryk otrzyma na konto firmowe 19 090 zł nawet w ciągu dwóch godzin! Całkowity koszt usługi wyniesie więc 910 zł, jednak w zamian za to pieniądze trafią na konto firmy pana Patryka aż o 45 dni wcześniej!

artykuł sponsorowany

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.55

Udostępnij artykuł:

Trendy w branży e-commerce w 2018 roku Trendy w branży e-commerce w 2018 roku
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem