Rzecznik Abramowicz odrzuca możliwość sfinansowania Polskiego Ładu składkami zdrowotnymi przedsiębiorców
Podczas otwarcia Oddziału Terenowego Biura w Gdańsku.Rzecznik powiedział,że w programie #PolskiŁad jedni przedsiębiorcy zyskują, inni tracą, dlatego chce podjąć rozmowy z rządem na ten temat. Najbliższe spotkanie jest planowane z wicepremierem Gowinem.
Zacznijmy od tego, co w #PolskiŁad proponuje rząd:
- podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30.000 zł ,trudno z tym polemizować, ponieważ domagaliśmy się tego jako przedsiębiorcy w Polsce, zresztą na tle innych krajów wyglądaliśmy zupełnie katastrofalnie, np.kraje afrykańskie miały większą kwotę.
- podniesienie drugiego progu podatkowego,bardzo długo był nie podnoszony dla tych którzy płacą podatek na zasadach ogólnych, popieramy.
- likwidacja ryczałtu w odniesieniu do składki zdrowotnej, otóż tutaj nie popieramy zwłaszcza w stosunku do tych, co płacą podatek liniowy - powiedział Adam Abramowicz podczas otwarcia biura regionalnego w Gdańsku.
Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym stracą w każdym wariancie
Tabela 1. Wpływ składki zdrowotnej na dochody przedsiębiorców opodatkowanych liniowo.
Jak widać w tabeli, wzrost kosztów przedsiębiorcy notowany jest praktycznie od każdego osiąganego dochodu.
Pan Premier mówił, że firmy mikro mają się stawać małe, małe średnie, a średnie dużymi. Potem mamy mieć ekspansję na Europę i może na cały świat. Z czego ci przedsiębiorcy mają inwestować ?
Bez inwestycji nie ma wzrostu, a jak odtwarzać środki trwałe? - wskazał Rzecznik Abramowicz.
Resort finansów oszacował, że kwota wolna od podatku to ubytek 20 miliardów ,a premier twierdził że 11 miliardów uszczupli wydatki budżetów samorządów. Samorządowcy także się obawiają zmian,podobnie jak przedsiębiorcy, ponieważ nie ma mechanizmu rekompensującego.
Sięgnijmy po inne źródła sfinansowania Polskiego Ładu
Tabela 2 i 3. Rozwiązania alternatywne wobec podnoszenia składki zdrowotnej wg.propozycji Rzecznika.
Wszystkie ww. propozycje sfinansowania #PolskiŁad mają zastąpić planowane zmiany w płaceniu składek zdrowotnych przez przedsiębiorców. Niektóre z nich, jak np. jedna danina w wysokości 20% wymagają dokładnego przeliczenia, ale jej prostota wydaje się jej siłą.
Warto, aby rządzący pochylili się nad ułatwianiem, a nie utrudnianiem życia przedsiębiorcom.
Przed Rzecznikiem Abramowiczem spotkanie z Premierem Gowinem. Przekonamy się na ile rządzący będą elastyczni wobec propozycji rzecznika, któremu nie można odmówić dbałości o przedsiębiorców.
Sukces Rzecznika w NSA
Na wniosek Rzecznika MŚP podjął uchwałę w zakresie opodatkowania najmu składników majątkowych nie zakwalifikowanych do majątku związanego z działalnością gospodarczą.
W sentencji uchwały (sygn. akt II FPS 1/21) Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że uzyskiwane przez podatników przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, zalicza się bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że stanowią składnik wprowadzony przez nich do majątku związanego z działalnością gospodarczą.

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Jak dostarczać klientom e-sklepów przesyłki w tani i szybki sposób

Plan urlopów - czy można go zmienić

Kto z samozatrudnionych straci,a kto zyska na Polskim Ładzie

Czy Twoja firma jest bezpieczna w sieci

Program księgowy dla małej firmy

Nieruchomość – niezawodny sposób na zysk

8 rzeczy, które powinien mieć hosting dla firmowej strony WWW

Stanowisko MRPiT wobec postulatu oparcia pomocy dla przedsiębiorców na zaostrzonym kryterium spadku przychodów

Pomysły na biznes w czasach post-pandemicznych

Młode firmy mogą skorzystać z pomocy

Biznes miodem płynący: zakładamy pasiekę
