Pomysły na biznes w czasach post-pandemicznych
Pandemia wirusa COVID-19 znacząco wpłynęła na polski rynek pracy. Ogromna ilość małych biznesów przestała istnieć, zwłaszcza w obszarach takich jak gastronomia, turystyka czy rozrywka i fitness. Każdy, kto tylko ma taką możliwość, decyduje się przenieść swoją działalność do sieci. Jakie zatem pomysły na biznes mogą mieć szansę na odniesienie sukcesu w najbliższych latach?
Z tego artykułu dowiesz się:
Poniżej przedstawiamy zestawienie części pomysłów, które mają szansę sprawdzić się w realiach post-pandemicznych. Zatem, jak nietrudno się domyślić, są to pomysły w dużej mierze oparte o działalność online.
Może sami chcecie się podzielić swoimi pomysłami? Opublikujemy je za darmo,a wy możecie w ten sposób pomóc innym przetrwać ten trudny czas.Przesyłajcie swoje pomysły na adres redakcji: kontakt@dobrepomyslynabiznes.pl
Nie martwcie się o ich opracowanie.Nasz dziennikarz w tym pomoże.Będzie to także unikalna okazja dotarcia z Waszą ofertą do ponad milionowego audytorium portalu w całej Polsce!
Pomysły na biznes w mieście
Dowóz posiłków
W dużych miastach rynek dowozu dla gastronomii jest zdominowany przez Pyszne.pl i podobne firmy. Jednak w mniejszych miastach Pyszne.pl nie świadczy swoich usług, co oznacza niszę na rynku. Poza tym wspomniany dostawca pobiera aż do 30% wartości zamówienia, zatem wprowadzenie tańszej usługi już będzie konkurencyjne na rynku.
Pet-sitting
Obecnie do szpitala trafia więcej osób niż miało to miejsce przed epidemią wirusa COVID-19. Oznacza to, że niektóre psy i koty mogą zostać bez opieki, kiedy ich właściciel będzie w szpitalu. W takich sytuacjach często jest potrzebny ktoś, kto po prostu odbierze klucze do mieszkania i zaopiekuje się opuszczonymi zwierzakami.
Zakupy na zamówienie
Kolejny ciekawy pomysł, to zakupy na zamówienie, które zostaną dostarczone pod drzwi. Obecnie niektórzy, zwłaszcza starsi, boją się robić zakupy w sklepach stacjonarnych. Często też te osoby nie są biegłe w korzystaniu z internetu czy różnego rodzaju aplikacji. Dotarcie do takich osób tradycyjnymi metodami (jak np. ulotki) i świadczenie im usług abonamentowych może być dobrym pomysłem na biznes w obecnych czasach.
Kursy dla osób starszych
Osoby w wieku 50+ nie są tak biegłe w posługiwaniu się komputerami, internetem i urządzeniami mobilnymi. Organizowanie kursów i szkoleń z obsługi komputera dla seniorów może być dobrym pomysłem na prowadzenie biznesu w mieście (ponieważ w dużych miastach jest odpowiednio liczna grupa osób starszych).
Myjnia automatyczna
Kolejnym, bardzo opłacalnym pomysłem jest zakup samochodowej myjni automatycznej. Realizacja tego pomysłu wymaga większej inwestycji finansowej, jednak później koszty stałe są w zasadzie niewielkie. Myjnia taka może stanąć w pobliżu większych osiedli, parkingów oraz przy wjeździe do miasta.
Automaty z napojami i przekąskami
Popularne automaty, w których można zakupić napoje czy przekąski są równie ciekawym pomysłem na biznes. Sprawdzą się one szczególnie wtedy, gdy zostaną ulokowane w miejscach często odwiedzanych. Mogą to być parkingi, kina, parki rozrywki, siłownie. Plusem tego pomysłu jest w zasadzie całkowity brak kosztów stałych. Poza konserwacją urządzenia nie ma innych kosztów prowadzenia tego biznesu.
Pomysły na biznes na wsi
Wynajem dla pracowników zdalnych
Powszechna praca zdalna sprawiła, że już mało kto jeździ do biura. Klasyczni pracownicy biurowi mogą (a czasem nawet muszą) pracować z domu. Wynajem mieszkania w dużym mieście jest kosztowny, zatem osoby te poszukują tańszych alternatyw. Osoby zamieszkujące na wsi mogą udostępnić część swojego lokum pod wynajem dla zdalnych pracowników biurowych. Wystarczy tylko dostosować do tego przestrzeń, zapewnić szybki internet oraz ogłosić się w sieci.
Rolnictwo Wspierane Społecznie
Jednym z popularnych trendów jest zdrowe, ekologiczne jedzenie. Rolnicy nie muszą sprzedawać swoich produktów do skupów, zamiast tego mogą nawiązać współpracę bezpośrednio z odbiorcą swoich produktów. Dołączenie do wszelkiego rodzaju kooperatyw pozwala sprzedawać swoje płody rolne w modelu subskrypcyjnym, pomijając wszystkich pozostałych pośredników.
Mini-zoo
Dzieci w mieście nie mają kontaktu ze zwierzętami, a oglądanie egzotycznych zwierząt zamkniętych w klatkach, w prawdziwym ZOO to często smutny widok. Dobrym pomysłem może być stworzenie małego ZOO ze zwierzętami hodowlanymi. Różnica polega na tym, aby zwierzęta były szczęśliwe oraz aby dzieci mogły je dotknąć i nakarmić. Połączenie mini-zoo z ofertą noclegową może być ciekawym pomysłem na wiejski biznes.
Strony internetowe z reklamami
Obecnie internet dociera wszędzie, więc nawet na wsi można korzystać z możliwości, które niesie dostęp do sieci. Prostym i skutecznym modelem biznesowym jest tworzenie stron internetowych, na których zostaną umieszczone banery reklamowe. Za każde kliknięcie w baner otrzymuje się pieniądze od reklamodawcy. Po stworzeniu odpowiednio dużej liczby takich stron zyski z działalności zaczynają być zadowalające.
Internetowe kursy z uprawy roślin
Wiele osób w miastach uprawia rośliny na balkonach lub na małych ogródkach działkowych. Takim osobom często brakuje podstawowej wiedzy i doświadczenia o uprawie roślin. Jako zaprawiony rolnik możesz zorganizować kurs online i odpłatnie przekazać mieszkańcom miast swoją wiedzę.
Warsztaty z rękodzieła
Kolejnym atrakcyjnym pomysłem na biznes na wsi jest organizacja warsztatów z rękodzieła. Jeśli posiadasz talenty manualne, umiesz stworzyć lub naprawić jakiś przedmiot, wówczas możesz nauczyć tego innych. Osoby żyjące na co dzień w mieście zwykle nie mają fizycznej przestrzeni na tego typu zajęcia. Organizacja odpłatnych warsztatów może przyciągnąć do Twojej wsi osoby potencjalnie zainteresowane taką formą spędzenia czasu.
Pomysły na biznes dla Pań
Pisanie treści w sieci
Ciekawym pomysłem dla pań może być pisanie artykułów na zlecenie. W sieci dostępne jest dużo platform, które poszukują copywriterów. Do pisania na platformie tekstowej nie potrzeba zakładać działalności gospodarczej i zacząć można w zasadzie od zaraz. Treści zwykle są zlecane na strony internetowe czy blogi firmowe.
Agencja social media
Inny, pokrewny pomysł to założenie małej agencji social media. Praca ta polega na rozmowach z klientami i prowadzeniu ich profili społecznościowych, w serwisach takich jak Facebook, Pinterest, LinkedIn czy Instagram. Plusem tej pracy jest możliwość budowania długofalowych relacji z klientami, co szybko przekłada się na wzrost zarobków.
Zajęcia manualne dla dzieci
Kolejna możliwość to organizacja zajęć manualnych dla dzieci. Mogą to być zajęcia muzyczne, taneczne czy plastyczne - ważne, żeby odbywały się bez udziału komputera. Obecnie ogromna ilość dzieci cierpi z powodu braku innej formy aktywności niż ta online, zatem takie warsztaty (organizowane w małych grupach) mogłyby cieszyć się sporym zainteresowaniem.
Domowe przedszkole
Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, przykładowo domem na przedmieściach, wtedy możesz założyć małe, prywatne przedszkole. Oczywiście do realizacji tego pomysłu potrzebne są odpowiednie uprawnienia pedagogiczne, więc gdy ich nie masz, wtedy alternatywnym rozwiązaniem jest stworzenie lokalnej świetlicy, gdzie dzieci mogą spędzać czas po szkole.
Organizatorka imprez dla dzieci
Obecnie organizatorzy wesel nie mają możliwości się wykazać, powodem jest trwająca epidemia i związane z nią restrykcje. Jednak nadal rodzice organizują domowe imprezy dla swoich dzieci. Są to urodziny oraz imprezy nazywane baby shower (czyli mówiąc potocznie - pępkowe). Pomoc rodzicom w organizacji tego typu imprez, a także obsługa fotograficzna może być ciekawym pomysłem na własną działalność.
Korepetycje online i offline
W czasie, kiedy poziom nauczania spada (z racji zajęć lekcyjnych online) dobrym pomysłem może być świadczenie korepetycji z konkretnych przedmiotów. Korepetycje te mogą być zarówno online jak i offline. Niektórzy rodzice będą się bali wypuścić swoje dzieci do obcych ludzi. Jednak pozostali z pewnością stwierdzą, że bezpośredni kontakt z kimś innym będzie dobry dla psychicznego zdrowia ich dziecka. Dlatego świadczenie korepetycji w obu modelach może być najbardziej opłacalną opcją.
Powszechna digitalizacja i automatyzacja nie są tak straszne, kiedy umiemy się do nich dostosować. Lepiej jest zacząć jak najszybciej dostosowywać swoją działalność w świecie do wymagań współczesnej technologii, wtedy nasz biznes ma większą szansę aby się rozwijać.Nawet w trakcie pandemii można znaleźć ciekawe pomysły na biznes, które mają szansę odnieść sukces. Najważniejsze to nie poddawać się i stale próbować rozkręcić swój biznes bez względu na pojawiające się przeszkody. Kiedy jedne możliwości się kończą, wtedy pojawiają się kolejne, które początkowo są niewidoczne, jednak z czasem stają się nową, oczywistą alternatywą dla starych modeli biznesowych.
red.
Sprawdź też inne pomysły na biznes