zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS

Samozatrudnieni i mikrofirmy zatrudniające do 9 osób mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS. W tym celu należy złożyć wniosek. Najwygodniej zrobić to przez PUE ZUS.

Przejdziemy proces składania wniosku krok po kroku, dla uproszczenia jako samozatrudniony. Po zalogowaniu do platformy PUE ZUS przechodzimy do zakładki „Płatnik” w prawym górnym rogu, a następnie wybieramy „Dokumenty robocze” w lewym panelu bocznym.

Po przejściu do zakładki „Dokumenty robocze” klikamy znajdujący się na dole strony przycisk „Utwórz nowy”. Zobaczymy podgląd wyboru dokumentu. Interesujący nas „Wniosek RDZ” możemy wybrać na dwa sposoby:

  1. Odznaczamy wszystkie checkboxy, pozostawiając „Wnioski i zaświadczenia lekarskie”. Następnie wybieramy dokument RDZ z ekranu poniżej.
  2. Przewijamy ekran z wnioskami i zaznaczamy checkbox „Wniosek RDZ”.

Po zaznaczeniu checkboxa „Wniosek RDZ” klikamy znajdujący się na dole strony zielony przycisk „Utwórz dokument”.

Niestety obecnie system jest tak obciążony, że często pojawia się następujący komunikat:

Co możemy zrobić? Pozostaje nam odczekać do późnych godzin nocnych – wtedy ruch na stronie PUE jest niewielki i można wygenerować wniosek. Problemem jest także to, że dopiero na końcowym etapie składania wniosku system wymaga załącznika, którego wzór znajduje się poniżej. Najlepiej już wcześniej przygotować załącznik o zwolnienie z obowiązku opłacania składek, aby był gotowy do pobrania z komputera.

Musimy także pamiętać o wpisaniu przychodu za pierwszy miesiąc, za który jest składany wniosek (czyli marzec) – dotyczy to osób samozatrudnionych. Lepiej wcześniej sprawdzić, jaki mieliśmy przychód, aby nie było problemu z uzupełnieniem danych.

Jeżeli jednak uda nam się przejść do etapu wypełnienia wniosku RDZ od razu, to zostanie on automatycznie podstawiony w systemie. W takiej sytuacji wypełnienie wniosku nie będzie stanowiło problemu.

Na końcu osoba składająca wniosek musi wskazać, czy otrzymała już pomoc publiczną rekompensującą straty finansowe poniesione z tytułu epidemii koronawirusa.

Wniosek RDZ o zwolnienie ze składek ZUS jest prosty

Jeżeli strona PUE ZUS nie będzie zbyt mocno obciążona, to złożenie wniosku powinno zająć przedsiębiorcy maksymalnie kilkanaście minut. Ważne, żeby przygotować wcześniej załącznik o zwolnienie z obowiązku opłacania składek oraz kwotę przychodu za marzec 2020.

Powodzenia.

Jak otrzymać pomoc z różnych instytucji w ramach tarczy antykryzysowej na prowadzenie działalności gospodarczej:

Z BGK: https://www.dobrepomyslynabiznes.pl/pomysly/w-miescie/swiat-walczy-z-koronawirusem-polskie-firmy-moga-liczyc-na-wsparcie-banku-gospodarstwa-krajowego

Z PARP: https://www.dobrepomyslynabiznes.pl/pomysly/-ratuj-biznes11/fundusze-unijne-to-dla-malych-i-srednich-firm-szansa-w-kryzysie-wywolanym-pandemia-covid-19

Z ZUS: https://www.dobrepomyslynabiznes.pl/pomysly/-ratuj-biznes11/jak-zlozyc-wniosek-o-zwolnienie-ze-skladek-zus

Z PUP: https://www.dobrepomyslynabiznes.pl/pomysly/-ratuj-biznes11/jak-uzyskac-pozyczke-w-wysokosci-5000-zl-z-pakietu-pomocowego-tarczy-antykryzysowej

https://www.dobrepomyslynabiznes.pl/pomysly/-ratuj-biznes11/jak-otrzymac-dofinansowanie-czesci-kosztow-prowadzenia-dzialalnosci-gospodarczej-w-przypadku-spadku-obrotow-gospodarczych-w-nastepstwie-wystapienia-covid-19

 

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.46

Udostępnij artykuł:

Jakie są metody poszukiwania lokalizacji przez franczyzobiorcę Jakie są metody poszukiwania lokalizacji przez franczyzobiorcę
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem