Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców
Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców złożył do Sejmu RP projekt ustawy Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców, który realizuje 1 punkt 10-tki Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza. Pełnomocnikiem Komitetu został dr Marek Woch, a Zastępcą Paweł Kukiz.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tu możesz pobrać deklarację do podpisu:
Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców dr Marek Woch wraz z Zastępcą Pełnomocnika Komitetu Pawłem Kukizem informuje, że zostało złożone do Pani Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek zawiadomienie o utworzeniu Komitetu. Do zawiadomienia dołączono: Projekt ustawy Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce; Ocenę Skutków Regulacji; Uzasadnienie; Opracowanie pt. Mit o ,,wypychaniu” na samozatrudnienie; Analizę skutków finansowych wprowadzenia Dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców w Polsce; Opracowanie pt. Dobrowolność podlegania ubezpieczeniom społecznym jako przeciwdziałanie rozwijaniu się działalności gospodarczej w szarej strefie oraz podpisy obywateli wymagane ustawą.
Celem komitetu jest zebranie minimum 100 tys. podpisów pod projektem ustawy Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców, którego ideą jest, aby przedsiębiorca miał możliwość wyboru, czy chce się ubezpieczać w ZUS, czy chce zadbać o swoją emeryturę w inny sposób.
Projekt ustawy ma na celu przede wszystkim wprowadzenie dobrowolności podlegania publicznym ubezpieczeniom społecznym przez osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą. Przewidziane w nim rozwiązania stanowić będą istotne ułatwienie dla przedsiębiorców i w konsekwencji staną się czynnikiem pobudzającym wzrost gospodarczy Polsce, a co za tym idzie, mogą przyczynić się do zahamowania rozrostu szarej strefy, która zaczęła spadać po wprowadzeniu w życie w 2018 r. Konstytucji Biznesu, a obecnie znów jest w trendzie wzrostowym.
Potrzeba uchwalenia ustawy wynika z konieczności uelastycznienia regulacji z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz dostosowania ich do realiów prowadzenia działalności gospodarczej. Funkcjonujące obecnie rozwiązania, dotyczące ubezpieczeń społecznych przedsiębiorców, są bowiem pod wieloma względami nieefektywne, a wynikające z nich obciążenia organizacyjne i finansowe (taki stan wynika z faktu, że fundamentalne zasady uregulowań ostały się, pomimo zapoczątkowanych zmian ustrojowych w 1989 r. w Polsce) stanowią istotną barierę w zakresie wykonywania działalności gospodarczej.
Za ideą powstania Komitetu stoi Rada Przedsiębiorców powołana przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza. Rzecznik MŚP od samego początku swojego urzędowania, czyli od 2018 r., zwraca uwagę, że „ryczałtowy ZUS” jest barierą
w prowadzeniu działalności gospodarczej dla małych firm. Mały zakład krawiecki, kosmetyczny czy fryzjerski, nie jest w stanie płacić ciągle rosnących składek, co zmusza do przechodzenia do szarej strefy oraz powoduje stale rosnącą liczbę polskich rodzin, wobec których ZUS prowadzi windykację zaległości. System dobrowolnych składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców z powodzeniem od lat funkcjonuje w Niemczech.
Tu możesz pobrać deklarację do podpisu:
https://rzecznikmsp.pl/wp-content/uploads/2022/11/Wykaz-obywateli-popierajacych-projekt-ustawy-Dobrowolny-ZUS-dla-Przedsiebiorcow-w-Polsce-7.11.2022-r-1.pdf
Sprawdź też inne pomysły na biznes