zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Co nas czeka w 2021 roku.

Początek roku to dobry moment, aby zatrzymać się na chwilę i podsumować działania portalu "Dobre Pomysly Na Biznes" z ostatnich dwunastu miesięcy.Dodajmy; dziwnych i trudnych miesięcy. Chciałoby się napisać za Henrykiem Sienkiewiczem „Rok 2020 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia.” 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Podsumowaliśmy mijający 2020 rok
 • Co planujemy w nowym 2021 roku?
 • Co dalej z franczyzą w 2021 roku?  

Pandemia  

W styczniu zaskoczyły nas informacje napływające z dalekiego Wuhan, które niebawem zamieniły się w twardy lockdown. Na zawsze dla naszego pokolenia pozostaną obrazki samochodów z nagłośnieniem nawołujące do pozostania w domach. Dla wielu konceptów franczyzowych związanych z zamykanymi branżami to był rok najtrudniejszy z wszystkich dotychczasowych.

Zmiany,zmiany,zmiany...

Na początku 2020 roku dokonaliśmy szeregu zmian w portalu z zakresu UX (user experience – całość wrażeń, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktu) i UI (user interface, czego ludzie używają w komunikacji z produktem ). 

Kluczowe zmiany dotyczyły działu franczyz, m.in.: 

Wprowadziliśmy konto premium, które umożliwia franczyzodawcom bezpośredni kontakt z franczyzobiorcami z pominięciem redakcji portalu,grupując wszystkie narzędzia i formaty reklamowe do prowadzenia aktywnej polityki pozyskiwania franczyzbiorców,  czytaj więcej... 

Wprowadzone zmiany zostały nagrodzone przez Czytelników oraz algorytm wyszukiwarki google wysoką pozycją portalu w wynikach wyszukiwania. 3 grudnia 2020 Google uruchomiło nową, szeroką aktualizację algorytmu – tzw. Core Algorithm Update.To dopasowanie względem wartości oczekiwanych, czyli takiego kształtu wyników wyszukiwania, który jest satysfakcjonujący dla użytkowników.  W efekcie w wynikach wyszukiwania na frazy związane z franczyzą nastąpiły spore roszady pozycji. Lider pozostał. Portal “ Dobre pomysły na biznes “ umocnił się na 2-iej pozycji, a do top 5  weszły nowe blogi i portale.Wraz z oficjalnym ogłoszeniem tzw. Rolloutu tak pozostanie przez wiele miesięcy. 

Zrzut z widoku wyników wyszukiwania frazy franczyza.

Tarcze 

Podobnie jak inne media branżowe staraliśmy się dostosować do potrzeb Czytelników. Powstał nowy dział #Ratuj Biznes, który wręcz eksplodował zainteresowaniem dostarczanymi informacjami o pomocy dla przedsiębiorców. Szczególnie widać to na wykresie. 

Nowy dział wygenerował olbrzymi zasięg portalu oraz powiększenie bazy newsletterów. 

Łącznie w 2021 roku portal zanotował kilkudziesięcioprocentowy wzrost liczby użytkowników. Uzyskując 1.334.557 odsłon !

Co dalej z franczyzą

Pamiętamy wszyscy,że na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości powstała analiza rynku franczyzy w Polsce, zawierająca szereg postulatów legislacyjnych. W celu wyeliminowania rynkowych patologii i wzmocnienia pozycji franczyzobiorców kosztem franczyzodawców, w raporcie zaproponowano uregulowanie umowy franczyzy w Kodeksie cywilnym, a także nowelizację przepisów o czynach nieuczciwej konkurencji, ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz przepisów o wykroczeniach - informują wiadomoscihandlowe.pl. Organizatorzy sieci musieliby przedstawiać potencjalnemu franczyzobiorcy tzw. prospekt informacyjny na co najmniej dwa tygodnie przed podpisaniem umowy lub zapłatą za cokolwiek. Byłby to dokument zawierający ogromną ilość danych: wzór umowy franczyzowej, wykaz wszystkich opłat, obowiązków, kar itp. - lista zawiera łącznie aż 25 pozycji.

Na razie toczy się dyskusja,ale należy zauważyć,że część z postulatów ma sens, i najprawdopodobniej zostanie wprowadzona w życie.Na ten temat możesz przeczytać więcej tutaj.

Mapa drogowa na 2021 rok 

Przede wszystkim będziemy wspierać transformację firm,m.in.w ramach projektu Spectrum

Zainteresowanych otrzymaniem dotacji na budowę sieci franczyzowej i nie tylko zapraszam do przesyłania zapytań

Poniżej przykładowy zakres wsparcia: 

Usługa: Opracowanie strategii rozwoju w tym strategii antykryzysowej w powiązaniu z elementami usługi mapowania i optymalizacji procesów 

 1. Analiza bieżącej działalności firmy.  
 2. Analiza strategiczna przedsiębiorstwa w tym pod kątem budowy i rozwoju sieci franczyzowych w czasie kryzysu. 
 3. Stworzenie sieci franczyzowej.
 4. Plany działania związane ze zmianą modelu biznesowego.  
 5. Plany wdrożenia sprzedaży internetowej, w tym zbudowanie koncepcji platformy B2B. 

Usługa: Opracowanie i wdrożenie narzędzi kontrolingowych - budżetów krótko, średnio i  długookresowego.  

 1. Analiza procesów finansowo księgowych (plan kont, opisy dokumentów, polityka regulowania zobowiązań i ściągania należności, procesy kontroli, weryfikacja kontroli przed kradzieżą pieniędzy – przepływ gotówki, proces wprowadzania danych do programu . 
 2. Analiza wyników finansowych na bazie wyników księgowych – przygotowanie rachunku wyników z podziałem na poziomy marży.  
 3. Weryfikacja wyników wskazywanych przez program ERP, a księgowością.   
 4. Przygotowanie pliku kontrolingowego pozwalającego ocenę rentowności poszczególnych linii biznesowych. 
 5. Przygotowanie instrukcji obsługi pliku kontrolingowego w formie wideo.   
 6. Przygotowanie budżetu oraz prognozy na 2021 i 2022 rok.   

Usługa: Formułowanie strategii marketingowej, strategii marki, strategii komunikacji  

 1. Analiza modelu rynkowego opartego o tworzenie grup zakupowych w tym stworzenie strategii.   
 2. Analiza konkurencji i ich pozycjonowania.   
 3. Określenie profilu grupy docelowej.  
 4. Wyznaczenie nowego pozycjonowania marki. 
 5. Określenie i opisanie strategicznego lejka marketingowego.  

 

 

 

 

 

   

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.50

Udostępnij artykuł:

Niebo w mieście Niebo w mieście
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem