zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Nowoczesne systemy zabezpieczeń - dobry pomysł na biznes

We współczesnym świecie nowoczesne systemy bezpieczeństwa gwarantują poczucie bezpieczeństwa, komfortu i spokoju w swoim domu, mieszkaniu czy firmie. Coraz częściej na prywatnych posesjach pojawiają się nowoczesne systemy zabezpieczeń jak np. systemy domofonowe, monitoringu, przeciwpożarowe, systemy kontroli dostępu, sterowania wjazdem czy systemy alarmujące o wycieku gazu, dymie w pomieszczeniu czy …zbitej szybie. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa montowane są także w małych i średnich przedsiębiorstwach - obiektywy, kamery, rejestratory cyfrowe, monitory, urządzenia do transmisji sygnału po skrętce itp. To naprawdę dobry pomysł na biznes. Przyniesie nie tylko bezpieczeństwo klientom, ale także bezpieczeństwo finansowe właścicielom takiego biznesu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o znaczeniu nowoczesnych systemów zabezpieczeń we współczesnym świecie;
  • niezbędnych licencjach i koncesji.

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa to przede wszystkim instalacje zabezpieczające ludzkie mienie i życie. Zgodnie z ustawą z dn. 22 sierpnia 1997 r. (Dz. U. nr 114 poz. 740) ochrona osób i mienia realizowana jest także w formie zabezpieczenia technicznego polegającego na montażu elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych, sygnalizujących zagrożenie chronionych osób i mienia oraz eksploatacji, konserwacji i naprawach w miejscach ich zainstalowania. To samo dotyczy montażu urządzeń i środków mechanicznego zabezpieczenia.

 

Systemy zabezpieczeń – licencje i koncesja

Prowadzący ten pomysł na biznes powinni więc zdawać sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności. Przede wszystkim powinni być oni kompetentni – znać się na elektrotechnice i elektronice, posiadać szkolenia z zakresu instalacji i programowania oferowanych przez siebie systemów, znać różnego rodzaju przepisy i normy, ale także – być po prostu solidni i uczciwi.

 

W obecnych czasach ludzie są coraz bardziej świadomi różnych zagrożeń – nie ufają już instalatorom – amatorom lub osobom dorabiającym sobie w ten sposób po pracy.

- Dziś od instalatorów wymaga się naprawdę fachowej wiedzy, umiejętności i odpowiedzialności – mówią prowadzący ten pomysł na biznes. – Nowoczesne systemy bezpieczeństwa mają strzec ich całego dobytku, dbać o bezpieczeństwo ich i ich dzieci. Do instalatora muszą mieć więc zaufanie i pewność, że jest profesjonalistą. A naprawdę nie wszyscy potrafią radzić sobie z różnymi problemami wynikłymi w trakcie instalacji czy usterkami w instalacji już czynnej.

 

Klienci ufają takim instalatorom, którzy posiadają licencje i koncesję pracownika zabezpieczenia technicznego.

- Jeśli firma instalująca nowoczesne systemy zabezpieczeń będzie obsługiwała jedynie klientów indywidualnych i małe firmy – teoretycznie będzie jej wystarczało jedynie zarejestrowanie działalności gospodarczej – mówią prowadzący ten pomysł na biznes. – Jednakże jeśli firma będzie brała udział w przetargach na obsługę dużych projektów, np. zakładanie alarmów w bankach – tu już potrzebna będzie licencja i koncesja pracownika zabezpieczenia technicznego. Montowanie systemów zabezpieczeń w obiektach objętych klauzulą niejawności wymaga natomiast poświadczenia bezpieczeństwa. Z tym dokumentem można wykonywać usługi np. w pomieszczeniach wojskowych i policyjnych.

 

- Licencję pracownika zabezpieczenia technicznego pierwszego stopnia otrzymają osoby posiadające kierunkowe wykształcenie zasadnicze – informują prowadzący ten pomysł na biznes. - Jeśli takowego nie posiadają, muszą ukończyć specjalistyczne kursy, aby uzyskać licencję pierwszego stopnia (taki kurs to ok. 1500-2000 zł). Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego drugiego stopnia wydawana jest przez policję. Jeśli mają oni średnie lub wyższe wykształcenie techniczne nie muszą odbywać innych kursów. Klient ma wówczas pewność, że instalator nie miał problemów z prawem. Po uzyskaniu licencji można ubiegać się na koncesję na wykonywanie zabezpieczenia technicznego wydawaną przez MSWiA.

 

Zgodnie z ustawą z dn. 22 sierpnia 1997 r. (Dz. U. nr 114 poz. 740) licencję pracownika zabezpieczenia technicznego pierwszego stopnia wydaje się osobie, która posiada wykształcenie zawodowe techniczne o specjalności elektronicznej, elektrycznej, łączności, mechanicznej lub ukończyła kurs pracownika zabezpieczenia technicznego albo została przyuczona do wymienionych zawodów na podstawie odrębnych przepisów. Licencję pracownika zabezpieczenia technicznego drugiego stopnia wydaje się osobie, która posiada wykształcenie co najmniej średnie techniczne o specjalności elektronicznej, elektrycznej, łączności, mechanicznej albo stopień specjalizacji zawodowej przyznawany na podstawie odrębnych przepisów.

 

Pomysł na biznes oparty na odpowiedzialności

- Według mnie licencje i koncesja to absolutna podstawa w przypadku montowania nowoczesnych systemów bezpieczeństwa – mówi prowadzący taki pomysł na biznes – Bez tych dokumentów nie można wykonywać czynności określonych ustawą w obiektach takich np. jak banki czy urzędy. A właśnie to są najbardziej intratne zlecenia. Intratne, ale i najbardziej odpowiedzialne. Poza tym trzeba zawsze pamiętać, że „papierek” owszem – bardzo ważna rzecz, ale przede wszystkim trzeba posiadać doświadczenie podparte praktyką i być świadomym tego, co się robi.

 

Prowadzący taki pomysł na biznes polecają – przed rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej - zdobycie doświadczenia przez pracę np. w lokalnych firmach, agencjach ochrony. Dzięki temu będzie też można poznać lokalny rynek.

 

Jakie nowoczesne systemy zabezpieczeń przeważnie stosują Polacy?

- Tak naprawdę sposobów zabezpieczenia domów czy przedsiębiorstw jest mnóstwo, jednakże nie wszystkie sprawdzają się w praktyce – mówią prowadzący ten pomysł na biznes. – Dlatego też każdy instalator powinien doradzić swym klientom wybrać najodpowiedniejsze dla nich, dla ich domu, czy firmy systemy bezpieczeństwa. To także część jego odpowiedzialności i profesjonalizmu. Stopień ochrony dostosowuje się zawsze do potencjalnego zagrożenia. Obecnie najczęściej Polacy chcieliby posiadać wykrywacze ruchu, pozorowanie obecności właścicieli w domu, czujniki elektromagnetyczne w oknach i drzwiach. Dużą popularnością cieszą się tzw. systemy barierowe (aktywne bariery podczerwieni, pasywne kurtyny podczerwieni, aktywne bariery mikrofalowe). Różne mogą być reakcje systemów alarmowych - włączenie kamer, zapalenie świateł, uruchomienie sygnałów świetlnych lub dźwiękowych, podniesienie rolet, czy też powiadomienie firmy ochroniarskiej i właściciela (poprzez SMS lub MMS wysłany bezpośrednio na telefon komórkowy).

 

Według prowadzących ten pomysł na biznes koszt instalacji alarmowej uzależniony jest od specyfiki budynku i rodzaju zastosowanych urządzeń.

 

- Z pewnością jednak nowoczesne systemy bezpieczeństwa to bardzo opłacalny i dobry pomysł na biznes – zapewniają działający w branży. – Rozpoczynając swoją działalność trzeba zainwestować w duże auto z dachowym bagażnikiem, różnego rodzaju narzędzia i elektronarzędzia, przyrządy i mierniki.

 

Właściciel i jego pracownicy zajmujący się takim pomysłem na biznes powinni posiadać rzetelną wiedzę techniczną i doświadczenie, które pozwoli im obsługiwanie różnych projektów zgodnych z indywidualnymi wymaganiami klientów oraz obiektów – od prywatnych, niewielkich domów przez hotele, rezydencje, duże zakłady i hale produkcyjne i widowiskowe po stadiony oraz budynki objęte ochroną konserwatorską. Wciąż też trzeba brać udział w różnych szkoleniach i prezentacjach technicznych.

- Technologia wciąż postępuje naprzód – mówią prowadzący ten pomysł na biznes. – My musimy nadążać.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.30

Udostępnij artykuł:

Jak odróżnić, źle zorganizowane szkolenia od dobrze zorganizowanych Jak odróżnić, źle zorganizowane szkolenia od dobrze zorganizowanych
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem