zaloguj
PRZEWIŃ

Kolczasty przyjaciel - hodowla afrykańskiego jeża pigmejskiego

Koszt jeżyka - od 700 do 800 zł

Bardzo ważna jest oczywiście strona internetowa, na której będziemy zamieszczać zdjęcia i filmiki jeżątek i ich rodziców, dzielić się własnymi doświadczeniami w opiece nad nimi, prowadzić forum, odpowiadać na pytania gości i potencjalnych właścicieli naszych podopiecznych. Niektórzy hodowcy prowadzą także sklep internetowy z akcesoriami i karmą dla jeżyków.

Zarejestrowany hodowca ma obowiązek prowadzić kartę miotu oraz karty hodowlane swoich jeży, udostępnić lekarzowi weterynarii - na swój koszt - miot do przeglądu i uzyskać stosowne zaświadczenie weterynaryjne lub poświadczenie na karcie miotu. Jeżątka musi wydawać odrobaczone razem z książeczką zdrowia. Dochody uzyskane z hodowli afrykańskiego jeża pigmejskiego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

- Przychody z hodowli tych zwierząt są uznawane za przychody z działalności rolniczej - potwierdzają hodowcy.jeż 1

Cena jeżyka nie powinna być niższa niż suma kosztów wydanych na wyżywienie, opiekę i pielęgnację maluchów (odpowiednia karma, odrobaczanie, poświęcony czas itp.).

- Według mnie odpowiednią ceną za zakup zdrowego wypielęgnowanego jeżyka to ok. 700 - 800 zł - mówi hodowca. - Oczywiście są hodowle sprzedające je taniej, ale warto wówczas dokładnie sprawdzić to miejsce, warunki, w jakich trzymane są jeże, czy mają robione okresowe badania, jak często pojawiają się młode itp. Jeż pigmejski przy zakupie nie może mieć mniej niż 8 tygodni i powinien ważyć ok. 200-250 g.

Poza tym hodowca powinien dobrać odpowiedniego jeżyka pod względem charakteru do danej rodziny czy osoby. Przyznaję, że kilka razy zdarzyło mi się odmówić sprzedaży - para chciała kupić jeżyka w prezencie dla swojego siedmioletniego dziecka. Chcieli terrarium w kolorze pasującym do wystroju salonu. Ponadto stwierdzili, że kołowrotek w zupełności wystarczy jeżykowi i nie będą go z tego terrarium wypuszczać...

Poza tym dobry hodowca powinien utrzymywać kontakt z nowymi właścicielami swoich podopiecznych, rozwiewać ich wątpliwości i dawać rady.

Comiesięczne utrzymanie jednego jeża w domowych warunkach nie jest duże - to koszt ok. 50 zł.

Skoro więc nie można zarobić "kokosów" na tym biznesie - czy warto zakładać hodowlę jeży pigmejskich?

- Oczywiście, że tak! - zapewnia hodowca. - Wystarczy tylko kochać te zwierzątka, traktować je jak przyjaciół i chcieć wciąż je poznawać. Hodowla i opieka nad jakimkolwiek zwierzęciem daje przecież możliwość wniesienia własnego wkładu w rozwój i poznawanie danej rasy.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.20

Udostępnij artykuł:

Fitness na trampolinach. Skokami po zdrowie i super sylwetkę Fitness na trampolinach. Skokami po zdrowie i super sylwetkę
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem