zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Kolczasty przyjaciel - hodowla afrykańskiego jeża pigmejskiego

Koszt jeżyka - od 700 do 800 zł

Bardzo ważna jest oczywiście strona internetowa, na której będziemy zamieszczać zdjęcia i filmiki jeżątek i ich rodziców, dzielić się własnymi doświadczeniami w opiece nad nimi, prowadzić forum, odpowiadać na pytania gości i potencjalnych właścicieli naszych podopiecznych. Niektórzy hodowcy prowadzą także sklep internetowy z akcesoriami i karmą dla jeżyków.

Zarejestrowany hodowca ma obowiązek prowadzić kartę miotu oraz karty hodowlane swoich jeży, udostępnić lekarzowi weterynarii - na swój koszt - miot do przeglądu i uzyskać stosowne zaświadczenie weterynaryjne lub poświadczenie na karcie miotu. Jeżątka musi wydawać odrobaczone razem z książeczką zdrowia. Dochody uzyskane z hodowli afrykańskiego jeża pigmejskiego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

- Przychody z hodowli tych zwierząt są uznawane za przychody z działalności rolniczej - potwierdzają hodowcy.jeż 1

Cena jeżyka nie powinna być niższa niż suma kosztów wydanych na wyżywienie, opiekę i pielęgnację maluchów (odpowiednia karma, odrobaczanie, poświęcony czas itp.).

- Według mnie odpowiednią ceną za zakup zdrowego wypielęgnowanego jeżyka to ok. 700 - 800 zł - mówi hodowca. - Oczywiście są hodowle sprzedające je taniej, ale warto wówczas dokładnie sprawdzić to miejsce, warunki, w jakich trzymane są jeże, czy mają robione okresowe badania, jak często pojawiają się młode itp. Jeż pigmejski przy zakupie nie może mieć mniej niż 8 tygodni i powinien ważyć ok. 200-250 g.

Poza tym hodowca powinien dobrać odpowiedniego jeżyka pod względem charakteru do danej rodziny czy osoby. Przyznaję, że kilka razy zdarzyło mi się odmówić sprzedaży - para chciała kupić jeżyka w prezencie dla swojego siedmioletniego dziecka. Chcieli terrarium w kolorze pasującym do wystroju salonu. Ponadto stwierdzili, że kołowrotek w zupełności wystarczy jeżykowi i nie będą go z tego terrarium wypuszczać...

Poza tym dobry hodowca powinien utrzymywać kontakt z nowymi właścicielami swoich podopiecznych, rozwiewać ich wątpliwości i dawać rady.

Comiesięczne utrzymanie jednego jeża w domowych warunkach nie jest duże - to koszt ok. 50 zł.

Skoro więc nie można zarobić "kokosów" na tym biznesie - czy warto zakładać hodowlę jeży pigmejskich?

- Oczywiście, że tak! - zapewnia hodowca. - Wystarczy tylko kochać te zwierzątka, traktować je jak przyjaciół i chcieć wciąż je poznawać. Hodowla i opieka nad jakimkolwiek zwierzęciem daje przecież możliwość wniesienia własnego wkładu w rozwój i poznawanie danej rasy.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.34

Udostępnij artykuł:

Jak odróżnić, źle zorganizowane szkolenia od dobrze zorganizowanych Jak odróżnić, źle zorganizowane szkolenia od dobrze zorganizowanych
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem