zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Czy Twoja firma jest bezpieczna w sieci

Temat bezpieczeństwa w sieci jeszcze do niedawna nie zaprzątał głowy większości przedsiębiorców i ludzi zajmujących się prowadzeniem własnej działalności. Najpoważniejszym zagrożeniem były wirusy komputerowe, zwykle zagrażające osobom pobierającym nielegalne materiały z serwisów o wątpliwej reputacji. Jednak czasy się zmieniły i coraz częściej to właśnie firmy stają się celem ataków hakerskich, a cyberataki są dziś prawdziwym zagrożeniem. Co możesz i powinieneś zrobić, by zapewnić swojej firmie bezpieczeństwo w sieci?

Jakie zagrożenia czyhają na Twój biznes?

Bardzo trudno wyobrazić sobie prowadzenie działalności gospodarczej bez posiadania nie tylko dostępu do internetu, ale również bez szerokiej obecności w sieci. Strona internetowa zawierająca kompleksowy opis oferty i świadczonych usług, dobrze funkcjonujący sklep internetowy czy sprawne odpowiadanie na pytania klientów z wykorzystaniem nowoczesnych kanałów komunikacji to właściwie warunek niezbędny do wypracowania i utrzymania pozycji rynkowej. Każde z tych rozwiązań oznacza jedno – Twoja firma i jej pracownicy muszą mieć stały dostęp do internetu. To szczególnie ważne, jeżeli prowadzisz sklep internetowy – klienci bardzo cenią łatwy kontakt i możliwość swobodnego zadawania pytań dotyczących oferowanych produktów, sposobu wysyłki czy gwarancji, a także regularnie aktualizowanego asortymentu oferowanych produktów.

Niestety, stały dostęp do internetu oznacza również zagrożenia – nie chodzi tu o to, jak pracownicy korzystają z niego w czasie pracy (co także często jest problematyczne), ale przede wszystkim o bezpieczeństwo Twojej firmy. W ostatnich latach mnożą się doniesienia o atakach hakerskich na podmioty z całego świata. Złośliwe oprogramowanie rzadko już ma na celu po prostu zniszczenie firmowej infrastruktury – częściej celem ataków padają informacje, np. dotyczące bazy klientów, realizowanych przedsięwzięć, projektów i planów. Nierzadko firmowe komputery padają także ofiarą ataków tzw. ransomware – czyli oprogramowania szyfrującego zawartość dysków twardych i domagającego się zapłacenia okupu w zamian za odblokowanie ich treści. Z powodu możliwości utraty ważnych dla działalności firmy danych bardzo wiele przedsiębiorstw decyduje się na jego opłacenie, a sprawców zazwyczaj nie udaje się zidentyfikować. Liczba tego rodzaju ataków zauważalnie rośnie w ostatnich latach i właściwie nie ma dzisiaj gałęzi biznesu, która nie musiałaby się ich obawiać.

Jak zabezpieczyć swoją firmę w sieci?

Oczywiście można zrobić sporo, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa informatycznego swojej firmy. Jednym z ważnych kroków jest korzystanie z ochrony antywirusowej. Dostępne oprogramowanie jest coraz wyższej jakości i nie wpływa zauważalnie na wydajność firmowych komputerów, czego doskonałym przykładem jest Bitdefender – produkt, któremu zaufało ponad 500 milionów użytkowników komputerów na całym świecie. Co ważne, chroni on nie tylko przed wirusami, ale także zawiera w sobie zaporę sieciową, utrudniającą infiltrację firmowej sieci i komputerów przez nieupoważnione osoby, funkcję SafePay zabezpieczającą wykonywane w internecie transakcje (m.in. chroni przed wyciekiem danych z karty kredytowej i szczegółów logowania w banku), ochronę przed phishingiem i ransomware. Oprogramowanie to jest dostępne w kilku wariantach, obejmujących różne funkcjonalności i segmenty, dostępnych w przystępnych cenach – od około 50 złotych rocznie do nieco ponad 100.

Oczywiście na tym nie kończy się dbałość o bezpieczeństwo w sieci. Coraz częściej np. dochodzi do kradzieży danych z wykorzystaniem technik socjologicznych – np. oszuści podają się za pracowników pomocy technicznej czy jednego z dostawców internetu lub oprogramowania, aby wyłudzić pożądane dane, w tym tzw. dane wrażliwe. Warto więc uczulić pracowników firmy na takie zachowania i przekazać im jasne i czytelne instrukcje dotyczące postępowania w takich sytuacjach. Dzięki stosowaniu odpowiedniego oprogramowania i edukacji osób mających dostęp do firmowych komputerów możliwe jest znaczne zwiększenie bezpieczeństwa cybernetycznego Twojej firmy.

artykuł partnera

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.59

Udostępnij artykuł:

Jak sprawdzić czy dana sieć operuje odpowiednim wsparciem Jak sprawdzić czy dana sieć operuje odpowiednim wsparciem
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem