Czy Twoja firma jest bezpieczna w sieci
Temat bezpieczeństwa w sieci jeszcze do niedawna nie zaprzątał głowy większości przedsiębiorców i ludzi zajmujących się prowadzeniem własnej działalności. Najpoważniejszym zagrożeniem były wirusy komputerowe, zwykle zagrażające osobom pobierającym nielegalne materiały z serwisów o wątpliwej reputacji. Jednak czasy się zmieniły i coraz częściej to właśnie firmy stają się celem ataków hakerskich, a cyberataki są dziś prawdziwym zagrożeniem. Co możesz i powinieneś zrobić, by zapewnić swojej firmie bezpieczeństwo w sieci?
Jakie zagrożenia czyhają na Twój biznes?
Bardzo trudno wyobrazić sobie prowadzenie działalności gospodarczej bez posiadania nie tylko dostępu do internetu, ale również bez szerokiej obecności w sieci. Strona internetowa zawierająca kompleksowy opis oferty i świadczonych usług, dobrze funkcjonujący sklep internetowy czy sprawne odpowiadanie na pytania klientów z wykorzystaniem nowoczesnych kanałów komunikacji to właściwie warunek niezbędny do wypracowania i utrzymania pozycji rynkowej. Każde z tych rozwiązań oznacza jedno – Twoja firma i jej pracownicy muszą mieć stały dostęp do internetu. To szczególnie ważne, jeżeli prowadzisz sklep internetowy – klienci bardzo cenią łatwy kontakt i możliwość swobodnego zadawania pytań dotyczących oferowanych produktów, sposobu wysyłki czy gwarancji, a także regularnie aktualizowanego asortymentu oferowanych produktów.
Niestety, stały dostęp do internetu oznacza również zagrożenia – nie chodzi tu o to, jak pracownicy korzystają z niego w czasie pracy (co także często jest problematyczne), ale przede wszystkim o bezpieczeństwo Twojej firmy. W ostatnich latach mnożą się doniesienia o atakach hakerskich na podmioty z całego świata. Złośliwe oprogramowanie rzadko już ma na celu po prostu zniszczenie firmowej infrastruktury – częściej celem ataków padają informacje, np. dotyczące bazy klientów, realizowanych przedsięwzięć, projektów i planów. Nierzadko firmowe komputery padają także ofiarą ataków tzw. ransomware – czyli oprogramowania szyfrującego zawartość dysków twardych i domagającego się zapłacenia okupu w zamian za odblokowanie ich treści. Z powodu możliwości utraty ważnych dla działalności firmy danych bardzo wiele przedsiębiorstw decyduje się na jego opłacenie, a sprawców zazwyczaj nie udaje się zidentyfikować. Liczba tego rodzaju ataków zauważalnie rośnie w ostatnich latach i właściwie nie ma dzisiaj gałęzi biznesu, która nie musiałaby się ich obawiać.
Jak zabezpieczyć swoją firmę w sieci?
Oczywiście można zrobić sporo, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa informatycznego swojej firmy. Jednym z ważnych kroków jest korzystanie z ochrony antywirusowej. Dostępne oprogramowanie jest coraz wyższej jakości i nie wpływa zauważalnie na wydajność firmowych komputerów, czego doskonałym przykładem jest Bitdefender – produkt, któremu zaufało ponad 500 milionów użytkowników komputerów na całym świecie. Co ważne, chroni on nie tylko przed wirusami, ale także zawiera w sobie zaporę sieciową, utrudniającą infiltrację firmowej sieci i komputerów przez nieupoważnione osoby, funkcję SafePay zabezpieczającą wykonywane w internecie transakcje (m.in. chroni przed wyciekiem danych z karty kredytowej i szczegółów logowania w banku), ochronę przed phishingiem i ransomware. Oprogramowanie to jest dostępne w kilku wariantach, obejmujących różne funkcjonalności i segmenty, dostępnych w przystępnych cenach – od około 50 złotych rocznie do nieco ponad 100.
Oczywiście na tym nie kończy się dbałość o bezpieczeństwo w sieci. Coraz częściej np. dochodzi do kradzieży danych z wykorzystaniem technik socjologicznych – np. oszuści podają się za pracowników pomocy technicznej czy jednego z dostawców internetu lub oprogramowania, aby wyłudzić pożądane dane, w tym tzw. dane wrażliwe. Warto więc uczulić pracowników firmy na takie zachowania i przekazać im jasne i czytelne instrukcje dotyczące postępowania w takich sytuacjach. Dzięki stosowaniu odpowiedniego oprogramowania i edukacji osób mających dostęp do firmowych komputerów możliwe jest znaczne zwiększenie bezpieczeństwa cybernetycznego Twojej firmy.
artykuł partnera

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Smakują cały rok, nie tylko w święta - otwieramy pierogarnię

Jaki biznes otworzyć na wsi - korzystaj z jej zasobów

Stworzenie własnego pomysłu na biznes

Wyjątkowa lista 10 mobilnych pomysłów na biznes w 2022 roku

TOP 15 WYJĄTKOWYCH KONCEPTÓW FRANCZYZOWYCH

Wielofunkcyjny samoobsługowy odkurzacz parowy Self-Service, czyli inwestycja dla każdego

Zainwestuj w kawiarnię ze zwierzętami

Skąd wziąć dobry pomysł na biznes

Jak otworzyć swój biznes…bez pieniędzy cz. 1

Biznes, który nie wymaga dużych nakładów na start

Lista 20 wyjątkowych pomysłów na biznes w 2022 roku
