Partner serwisu

Doradca rolniczy to brzmi dumnie

Czy sektor rolniczy może być bazą do pomysłów na własny biznes? Doradztwo Rolnicze EuroGaja Magdaleny Piastowskiej, jednej z firm laureatek konkursu Pomorski Biznesplan (zajęła pierwsze miejsce w 2010 r.; organizator konkursu to Izba Przemysłowo-Handlowa w Wejherowie) to potwierdza. Właścicielka firmy podpowiada, m.in. jakie wymagania niesie taka działalność, co należy o niej wiedzieć.

  Tekst Krystyna Paszkowska   Przykład Pani Magdaleny pokazuje, że sektor rolniczy może okazać się bazą do kreatywności dla szukających dla siebie pomysłu na biznes. Taką działalność nie poprowadzą jednak osoby nie znające i to dobrze zagadnień rolniczych. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie. ? Mam wykształcenie rolnicze ? studiowałam w Olsztynie na Uniwersytecie Warmińsko ? Mazurskim na Wydziale Bioinżynierii zwierząt, kierunek: zootechnika ? mówi. ? Podjęłam również naukę na kierunku weterynarii ? jestem obecnie na drugim roku. Po ukończeniu będę miała tytuł technika weterynarii i będę mogła również szczepić zwierzęta oraz asystować przy zabiegach weterynaryjnych we współpracy z lekarzami weterynarii. W ramach weterynarii mam też kurs inseminatora, co jest ważne, gdyż rolnicy zwłaszcza hodowcy np. bydła mlecznego coraz częściej sięgają po materiał z banku nasienia w Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt, gwarantujący dobre geny. Hodowla reproduktora jest droga. To zawsze jest wielka niewiadoma, co uzyskamy.  

Wykształcenie rolnicze?

  Doradca rolniczy to brzmi dumnieSzkoła rolnicza to konieczny wymóg, aby prowadzić doradztwo rolnicze. Mogą to być studia na przykład na kierunku zootechnika, weterynaria, czy biotechnika. To jednak nie jedyne obwarowanie ? trzeba również ukończyć specjalne szkolenia w Centralnym Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w woj. mazowieckim. To dwa kursy podstawowe na doradcę rolniczego oraz na doradcę rolnośrodowiskowego. Dopiero tak przygotowani możemy zakładać działalność i świadczyć usługi. Oczywiście żeby móc to robić musimy zainwestować w sprzęt doradcy rolniczego, taki jak, m.in. detektor gazów, urządzenia wielofunkcyjne do pomiaru światła, wilgotności, hałasu, temperatury. ? Po roku działalności można ubiegać się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi o akredytację ? wyjaśnia właścicielka EuroGaja. ? Wiąże się to z kontrolami, czy odpowiednio prowadzimy działalność, ale daje też większy prestiż. Taka firma jest bardziej wiarygodna. Magdalena Piastowska stworzyła firmę dostosowaną do wymogów unijnych, jakie ciążą na właścicielach gospodarstw rolnych. Jak podkreśla, ?...elastyczność w kreowaniu indywidualnej oferty, a także dojazd bezpośredni do klienta jest zaletą firmy a przez to buduje się przewagę nad konkurencją.?  

Własne miejsce na rynku

  Doradca rolniczy to brzmi dumnie   - Po zbadaniu sytuacji dostrzegłam lukę na rynku w dziedzinie rolnictwa ? mówi Magdalena Piastowska. - Dlatego postawiłam na doradztwo. Założona przeze mnie firma - Doradztwo Rolnicze EuroGaja zajmuje się świadczeniem usług, tj.: pozyskiwaniem funduszy unijnych dla rolników oraz dla małych i średnich przedsieborstw, m.in. w formie wniosków o dopłaty bezpośrednie, wnioski na ?Modernizację gospodarstw rolnych?, ?Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw?, ?Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej? przygotowywaniem planów działalności rolnośrodowiskowych, prowadzeniem rejestrów działalności rolnośrodowiskowej, prowadzenie ksiąg rejestracji bydła i trzody chlewnej w gospodarstwie oraz dostosowywaniem gospodarstwa do CROSS-COMPLIANCE (wymogów wzajemnej zgodności) a także wykonywaniem specjalistycznych pomiarów z wykorzystaniem, m.in.: GPS-a, klinometru, luksomierza, miernika wielofunkcyjnego. Magdalena Piastowska poszerzyła działalność o ubezpieczenia dotowane dla rolników, które są bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Właściciele gospodarstw rolnych otrzymujący dopłaty bezpośrednie mają obowiązek ubezpieczenia 50proc. swoich gruntów i inwentarza zwierząt. - Część rolników dawniej wolała płacić karę 2 euro/ha aniżeli opłacać składkę - wyjaśnia.   Doradca rolniczy to brzmi dumnie   - Niestety, w razie zajścia kryzysu w gospodarstwie spowodowanego np. warunkami atmosferycznymi taki rolnik jest w gorszej sytuacji. Jeżeli stara się o kredyt klęskowy to oferuje mu się wyższe oprocentowanie, aniżeli rolnikowi posiadającemu polisę ubezpieczeniową. Teraz ta sytuacja się zmienia. Wspieram właścicieli gospodarstw rolnych wiedzą, zaufaniem a także pewnością świadczonych usług. Problemy z jakimi na co dzień borykają się rolnicy przysparzają im wiele kłopotów, a nawet wiążą się z utratą dofinansowania unijnego. Tak się dzieje choćby w przypadku rolników będących w programie rolnośrodowiskowym jeżeli nie prowadzą oni wymaganego rejestru, gdzie zapisuje się informacje o tym kiedy się sieje, czym i kiedy nawozi, itd. Kontrole obejmują okres 5 lat. Jeżeli rolnik nie prowadzi rejestru to jest zmuszony oddać otrzymane wsparcie, a nie są to małe pieniądze.  

Postaw na rozwój

  Doradca rolniczy to brzmi dumnieDoradztwo Rolnicze EuroGaja, początkowo współpracowało z kilkunastoma właścicielami gospodarstw rolnych. Obecnie świadczy usługi również w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie współpracuje z kilkoma dużymi gospodarstwami - Planuję stworzyć grupę zootechników, którzy dojeżdżaliby do klienta, co ma istotne znaczenie dla rolnika ? rozważa Magdalena Piastowska. ? Nad jej zalążkiem już pracuję. Współpracuję również z ornitologiem. Przygotowuję ekspertyzy dla rolnośrodowiskowych projektów ornitologicznych. To jednak nie wszystko, Magdalena Piastowska myśli również o zaangażowaniu się w coaching. ? Młodym ludziom potrzebna jest wiedza, jak najlepiej zaprezentować się podczas rozmów rekrutacyjnych z potencjalnym pracodawcą czy też podczas ważnych rozmów kwalifikacyjnych decydujących o otrzymaniu środków unijnych dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. ? mówi. ? Szkoły do tego nie przygotowują. Coatching to interaktywny proces, który pomaga w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania. Coach pracuje z klientami w zakresach związanych z biznesem, rozwojem kariery i relacjami interpersonalnymi.   MISJA FIRMY   Magdalena Piastowska- umożliwienie wprowadzania i rozpowszechniania innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach rolnych - rozwój polskiej gospodarski poprzez produktywne wykorzystanie dotacji unijnych w rolnictwie - dotarcie do szerokiego grona klientów - rozszerzenie zakresu działania firmy - zadowolenie klienta ze współpracy z firmą   KONTAKT Doradztwo Rolnicze EuroGaja Magdalena Piastowska 84-239 Bolszewo ul. Waryńskiego 15 tel. 509 700 558 e-mail: magdalena.piastowska@gmail.com   Zdjęcia: materiały powierzone   KOSZT INWESTYCJI   KOSZTY POCZĄTKOWE 15-25 tys. zł ? koszt m.in.: szkoleń, zakupu sprzętu, reklamy, wynajmu pomieszczenia itd. Dodatkowo od kilku do kilkudziesięciu tys. zł na zakup samochodu dostosowanego do warunków na drogach, najlepiej gdyby było to auto terenowe.   KOSZTY MIESIĘCZNE STAŁE 2500-3500 zł* ? zimą ( w tym paliwo, media, telefon, materiały biurowe, dzierżawa pomieszczenia, koszt eksploatacji auta) 3000-4500 zł* ? wiosną ? latem (jw. ? więcej wyjazdów = wyższe koszty eksploatacji auta) * jeżeli zatrudniamy pracownika to do kosztów dochodzi pensja   ZYSKI Przychody: 7-10 tys. zł ? zimą 10-13 tys. zł ? wiosną ? latem (więcej wyjazdów)   Dochody: 4000-6000 zł ? zimą 7000-9000 zł ? wiosną ? latem  

Katalog Franczyz

Sprawdź gotowe pomysły

Web Analytics google-site-verification: google3bcd9892e1b8f2dc.html