zaloguj
PRZEWIŃ

Własne gogle VR pomysłem na biznes

Pomysł na własne gogle VR zrodził się w głowie Dariusza Żołny, założyciela VRizmmo, kiedy usłyszał o tym, że nad takim urządzeniem pracuje firma Oculus. Szybko zbudował prototyp własnych okularów podaje pulsbiznesu.pl

Przez lata wirtualna rzeczywistość (VR) była wytworem fantazji pisarzy science fiction, a na naszych oczach staje się rzeczywistością. Od roku, kiedy to Facebook wyłożył 2 mld USD za niewielką firmę Oculus VR, jest już poważnym biznesem. Do globalnej walki stanęli tacy giganci, jak Samsung, Sony, HTC czy Google, a eksperci mówią o rodzącym się rynku, który za kilka lat może być wart miliardy dolarów.

W tym wszystkim jest także polski akcent — swoich sił na tym rynku zamierza spróbować start-up z podkrakowskiej Skawiny: VRizmmo. Od lutego sprzedaje już gogle w sieci, a kilkanaście dni temu zadebiutował w marketach z elektroniką.

— Wszystko zaczęło się od klocków lego i soczewek z dziecięcej zabawki — mówi Dariusz Żołna, szef VRizmmo. Półtora roku temu, kiedy Oculus prezentował światu swoje gogle, z tych właśnie materiałów postanowił zbudować prototyp własnego urządzenia. Gogle działały, więc pojawił się pomysł na biznes. W maju ubiegłego roku zostały pokazane światu na krakowskich targach branży gier komputerowych Digital Dragons.

Pomysł na polskie gogle jest prosty i podobny do rozwiązania, które stosuje np. Samsung czy Google. Opiera się ono na smartfonie wkładanym w gogle. Dzięki zestawowi specjalnych soczewek obraz na ekranie telefonu jest widziany w trzech wymiarach. Po zastosowaniu przystosowanych do tego programów zdjęcia, filmy czy gry możemy oglądać w wirtualnej rzeczywistości.

— Nasze gogle są lepsze od innych modeli, które obecnie można kupić. Wszystko dzięki temu, że stosujemy po dwie soczewki na oko, a nie po jednej, tak jak konkurencja. Dzięki temu mamy nie tylko lepszy obraz, ale także użytkownicy nie skarżą się na chorobę lokomocyjną czy bóle głowy — twierdzi Dariusz Żołna.

Okulary VRizmmo — jak przystało na prawdziwy technologiczny start-up — powstają w garażu, należącym do drugiego właściciela. Są składane ręcznie, a przy ich produkcji pracują udziałowcy, ich rodziny i znajomi.

 

czytaj więcej:pulsbiznesu.pl

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.12

Udostępnij artykuł:

Bez cięć o franczyzie Bez cięć o franczyzie
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem